Šek na 20 000 - legalizovaný podvod je realitou

Rok 2008 je rokom posledných neplatičov - budúcich bakalárov. Strany čo pred tromi rokmi vyhlasovali že neakceptujú školné majú dnes takmer 50% podporu voličov. Každý zabudol - okrem študentov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (78)

Školský rok 2008/2009 je posledným kedy nemusím platiť za bakalárske štúdium. Prvákom externistom však už prišli pozvánky a ... tučné zelené šeky. Zaplatiť do konca augusta plnú sumu za akademický rok, bez výnimky. Štát nás učí motiváciu peniazmi, to je vlastne aký Smer?

Z množstva odborov vyberám priemernú sumu - 15 000

Šek prišiel včera, máte mesiac na vyplatenie. Nemáte zamestnanie. Kto otvorí tentokrát pudilár mama, babka, "krstný otec"? Brat čo študoval v minulom storočí do Vás hudie že bez vysokej školy sa nezamestnáte a pohľadom na portál profesie sa len utvrdzujete, že manuálna práca a dokladači tovaru niesu Vašim cieľom. Vláda pripravila program extravagantného zadĺženia sa pre nižšiu vrstvu - študentskú pôžičku, nedostanete ju lebo rodičia pracujú za čosi viac ako minimálna mzdu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rada študentom

Lepšie sa učte. Prvý rok zacvakáte, druhý rok ak bude dobrý priemer dostanete pôžičku. Profáci nechodia na hodiny, hovoria o svojich životných zážitkoch cez prednášky, vyhodia vás zo skúšky lebo nie je nálada, nedoniesli ste čokoládu... Na zápis známky do indexu čakáte v smradľavej chodbe 2 hodiny, profesor ide na obed, asistent nemá čas, na zápis známky čakáte 2 hodiny v ...

1. Podľa vlády je prvým vstupom do života maturanta dlžoba.

2. Minulé roky študenti dobrovoľne prispievali do školských občianskych združení, profesori mali ich zoznamy a komunita si žila v tichosti, občas niekto vyletel a spravil rozruch. Vydali nejaký oznam čo sa spravilo s peniazmi ako sa rozdelili (prioritou boli odmeny) Jeden učiteľ častokrát vyučuje na viacerých fakultách a školách - na dohodu aby sa neobchádzal zákon.

SkryťVypnúť reklamu

3. Teraz peniaze tečú rovnako - len príjemcom je fakulta nie občianske združenie. (Neoficiálne sa dávalo 10 tisíc teraz legálne 15)

Pohľad do minulosti

24.2.2005 NÁRODNÁ OBRODA - "Podľa Dušana Čaploviča zo Smeru samotné poplatky rast kvality neprinesú. Smer je však ochotný podporiť spoplatnenie externého štúdia, ktoré by vyradilo z hry „rôzne spoločnosti, ktoré organizujú takéto štúdium."

4.1.2006 HNONLINE - "Ak nájdem v parlamente podporu, tento návrh predložím najneskôr do konca mája," avizuje poslankyňa NR SR Beáta Brestenská (ANO). Podľa nej by sa tak totiž sprehľadnili "nečisté" finančné toky, ktoré prúdia pri súčasnom vyberaní poplatkov za externé štúdium." - k tomuto komentáru dodávam len toľko, že pani Brestenská vytvorila maximálne úsilie na zavedenie poplatkov. Kto u nej tak silno loboval?

SkryťVypnúť reklamu

11.4.2006 HNONLINE - "Smer a ĽS-HZDS sú kategoricky proti. So stranou, ktorá bude chcieť presadiť poplatky, Smer dokonca nechce byť v jednej vláde" SMER tvorí len falošnú politiku... nejde o občana.

21.6.2007 KORZÁR - "Smer otvorene poplatky nekritizuje, ale k novele má výhrady. Všetky tri koaličné strany vo svojich volebných programoch tvrdili, že sú proti školnému. Vo vládnom programe si nechali možnosť externé štúdium spoplatniť. Vláda sa v ňom totiž len zaviazala, že nezavedie poplatky v dennej forme." Každé vyhlásenie je iné - amatérska politika.

10.5.2007 PRAVDA - "Minister školstva pôvodne nechcel nijaké obmedzenie školného pre externistov." Pán Mikolaj musí externistov veľmi nenávidieť, jeho názory predtým ako ho zabrzdilo HZDS a SMER boli absolútne mimo, rád by som sa na to osobne spýtal či by platil 40, 50 tisíc ročne za "kvalitu".

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnoti proti poplatkom na vysokých školách nikto neprotestuje, ani SMER, ani študentská rada, žiadne manifestácie, protesty... obsadenie budovy, zápalné fľaše, kordóny ako sa to bežne robieva v západných štátoch. U nás si ľudia nechajú skákať do reči, po hlave a samozrejme aj do peňaženky...

Magisterské štúdium budem platiť 35 000 ročne, kvalita... ? Poslanecké deti a ich rodiny, high society a individuals nepotrebujú riešiť poplatky - študujú v zahraničí alebo si diplom kúpia, aktuálna blackmarket cena je od 250 000. Česť výnimkám.

Virtuálne si odpľujme v diskusii...

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu