Štúdia potvrdila správnosť výroku - čo ťa nezabije, to ťa posilní.

Americká asociácia psychológov potvrdila v rámci dlhodobej štúdie starý známy výrok. Na čo sa zamerali, ako výskum prebiehal a čo priniesli jeho výsledky ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Výrok nemeckého filozofa Friedricha Nietzscheho "Čo ťa nezabije, to ťa posilní" pozná azda každý z nás. Koľkokrát sme si ho opakovali v prípade nejakej nepríjemnej konfrontácie, úrazu alebo čohokoľvek negatívneho v našom živote. Nietzche patrí medzi najvýznamnejších filozofov posledných storočí. Aj keď niektorí jeho myslenie odsudzujú kvoli tomu, ako bolo čiastočne zneužité nacizmom, tento výrok patrí medzi nesmrteľný a na základe novej štúdie aj úplne reálny.

Zaoberali ste sa niekedy tým, do akej miery je pravdivý a ako môže ovplyvniť Vaše budúce rozhodovacie schopnosti? Asociácia amerických psychológov uverejnila vo svojom žurnále výsledky štúdie zaoberajúcej sa schopnosti prispôsobovať sa a učiť sa zo životných chýb a nepríjemných situácií. Výskum bol podľa magazínu ScienceDaily pomerne rozsiahly. Primárnym subjektom je človek, ktorý prežíva rôzne nepríjemné životné skúsenosti a na základe týchto prispôsobuje svoje správanie a myslenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autori prišli k záverom, že človek, ktorý je vystavený určitej skúsenosti, sa na jej základe poučí a ďalšie konanie prispôsobuje tak, aby mu bolo výhodnejšie a mal z neho prospech, prípadne sa nedal nachytať. Tento človek vie aj predvídať a tiež strategicky analyzovať budúce kroky aj napriek tomu, že čiastočne zabúda, alebo si v rýchlosti plynutia času neuvedomuje priame súvislosti. Do výskumu bolo zaradených 2398 ľudí a informácie zbierali od roku 2001 do 2004. Veľkosť vzorky a dĺžka trvania štúdie je teda pomerne rozsiahla a jej výsledky je možné akceptovať ako dôveryhodné.

Človek je predsa inteligentný a je úplne prirodzené, že sa učí. Niektoré traumatizujúce zážitky vyvolávajú uzavretie sa do vlastného sveta a vtedy je komplikované opätovné zaradenie sa do spoločnosti. Štúdia potvrdila aj to, že ak nie sme vystavení negatívnym zážitkom, tiež môžeme pociťovať nešťastie či dokonca depresie. Negatívne skúsenosti teda v globále vytvárajú určitú hranicu rezistencie a pomáhajú nám lepšie analyzovať budúce problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Kto nič nezažije nikam nenapreduje. To je odvodený výrok, ktorý môže z tejto štúdie vychádzať. Ľudia, ktorí aktívne vo svojom živote nenapredujú, sú menej vystavení potenciálnym konfliktným situáciám. Otázkou do diskusie je, čo je pre človeka výhodnejšie. Nenapredovať a ostávať na tej svojej pomyselnej zabehnutej rovine (vo vedomostiach, kariére, statkoch, uzavretom okruhu priateľov a podobne) a vyhýbať sa riziku z konfliktov a stresu, alebo byť ambicióznym dravcom, ktorý si ide za svojimi cieľmi aj v prípade rizika, že niečo nemusí dopadnúť dobre. Každý život je jedinečný, na to si musí odpovedať každý z nás.

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu