Zákaz nedeľného predaja vytvorí tisíce pracovných miest

Analýza z druhej strany. Reakcia na blog Jany Kiššovej, manažérky strany SaS, ktorá svet vidí zo strany politika. Prax je však iná. V článku preukážem, že žiadne pracovné miesta sa nezrušia, naopak pribudnú nové a HDP porastie. A že to nakoniec nie je celkom tak a pointa sa skrýva úplne inde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (122)

Súčasná ekonomická situácia a kultúra vedie spotrebiteľov čoraz častejšie do obchodných centier. Výhody sú jasné: centralizované obchodné miesta, široká dostupnosť a rôznorodé spektrum tovaru, rozmanité služby. Otvorené do 21-22 alebo rovno 24 hodín bez prestávky. Podľa Kiššovej sa zatvorením obchodných prevádzok (rozumieme tým pravdepodobne -markety) dostane podnikateľ do stavu, kedy príde k poklesu tržieb a následne bude nútený znížiť počet pracovných miest a to nie len primárne (predavači), ale aj sekundárne: strážna služba, upratovačky a podobne. Pani Kiššová vypracovala svojpomocne štúdiu, v ktorej tvrdí, že týmto zákazom nedeľnej prevádzky v obchodoch zanikne až 7300 pracovných miest a štát príde o 111,7 miliónov eur. Politici zvyknú vytvárať analýzy na základe úvah, domnienok a nesúrodých informácii. Svoje úvahy potom publikujú verejne ako jasné a nepopierateľné fakty, ktoré je potrebné vykonať, inak bude zle nedobre. Budem čakať na reakciu pani Kiššovej na moju úvahu v diskusii pod blogom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prípadová štúdia

Vlastním fiktívny hypermarket. Mojou primárnou pracovnou silou je predavač, ktorý väčšinou pracuje na zmeny (2+3, 3+4 a pod). Pričom sa strieda so svojim kolegami. Pracovné zmeny im prispôsobím tak, aby mali možnosť celých voľných víkendov. Získam tak upevnenie pracovnej morálky a oddýchnutého zamestnanca na ďalší týždeň. Ak v nedeľu zatvorím, zákazníci prídu na nákup v piatok po pracovnej dobe alebo v sobotu ráno, aby si mohli užiť celý voľný víkend. Neprídem o žiadne tržby, pretože nemá otvorené ani konkurencia. Mojich predavačov nemusím prepustiť, kto by mi totiž obslúžil klientov počas viac vyťaženej pracovnej doby cez týždeň? Platí zákon zachovania zákazníkov. Nemal by mi kto pracovať na zmeny, pretože nemám len nedeľných zamestnancov, ale mám zamestnancov na trvalý pracovný pomer, ktorých neustále striedam. Nemôžem ani nikoho prepustiť, pretože by som nezvládol pokladne, dokladanie či rozvoz tovaru, obsluhu v službách, ktoré budú po výpadku nedele rozdelené medzi 6 dní. Stráženie potrebujem aj v nedeľu a upratovanie po celom týždni sa mimoriadne hodí.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladaný výsledok

Loptičku sme ale posunuli do inej sféry služieb. Podnikatelia, ktorí mali víkendy štandardne plné získajú teraz nabité soboty a v nedeľu sa im objaví nová skupina zákazníkov. Športové kluby, relaxačné centrá, hotely aj turistické oblasti získajú na atraktivite a budú potrebovať viac zamestnancov, ktorých vyťažia najmä cez víkendy. A to sa týka aj čašníkov. Iná skupina ľudí prácu získa a iná príde o voľné víkendy. Otázka preto nie je čo bude po zatvorení marketov, otázka má znieť ako zabezpečíme zákonník práce pre ľudí, ktorí pracujú cez víkendy v službách tak, aby sme pri akejkoľvek prevádzke dokázali zabezpečiť ich akcieschopnosť, ale aj právo na voľný víkend.

SkryťVypnúť reklamu

Systémový krok namiesto reštrikcie

Neriešme preto zatváranie marketov, aktualizujme zákonník práce a flexibilitu pracovného času tak, aby boli spokojné obe strany. Mimochodom, zamestnávatelia, ktorí chcú môžu aj teraz zabezpečiť voľno vo svojej prevádzke aj na celý víkend. Príkladom je NAY, a.s., kde som pracoval 4 roky. Proste sme si víkendy striedali. A každý bol spokojný.

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu