Ochudobnený urán a zázračne účinné zbrane

Prostriedky ktoré sťažujú boje, zamoria terén a spôsobujú rakovinu - chemické zbrane ? Nie, sú to tolerované špinavé bomby a efektívna munícia v rukách svetových mocností a ich menších pomocníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Prírodný urán obsahuje zmes troch izotopov - 234 , 235 a 238. Izotop 238 má v zmesi najväčšie pokrytie a to cez 99%. Tento materiál však nie je vhodný na bežnú štiepnu reakciu a preto sa ďalej spracúva. Ochudobnený urán 238 je odpadový produkt v procese obohacovania rudy - zvyšovanie podielu uránu 235. Existuje len pár možností jeho ďalšieho využitia a to výroba plutónia v množivom reaktore (napríklad pre atómovú bombu) alebo technické využitie ťažkej zmesi vo vojenskej a civilnej techike.

Koncom dvadsiateho storočia sa začal ochudobnený urán (alebo ako zmiešaný jadrový odpad) využívať v amerických tankoch Abrams M1 ako súčasť výstuhy panciera, závaží Boeningu 747 a iných lietadlách, nábojoch, riadených strelách a inde. Výhodou tohto prvku je oveľa vyššia hustota, takmer dvakrát toľko ako olovo. Váha predmetu vyrobeného z tejto látky je preto vyššia a má zmysel ho použiť ako závažie v prostriedkoch kde nie je možné využiť konvenčné závažia kvôli obmedzenému priestoru. Bolo vyrobených vyše 600 lietadiel typu Boening 747 s ochudobneným uránom, pričom na palube má približne 400-600kg ktoré tvoria protiváhu v tele lietadla. Majú prepravné spoločnosti tieto lietadlá z 80-90 tych rokov ešte v prevádzke? Problém mohol byť ak tento stroj spadol, čo sa stalo napríklad v Amsterdame v roku 1992 (EN).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Bližšie info o havárii, na palube lietadla bol ochudobnený urán ktorý sa uvoľnil a spolu s masou horel v troskách budovy. Podľa správy sa približne 900 ľudí sťažovalo na zdravotné problémy v najbližších rokoch. Súvislosť s uránom sa nepreukázala, na palube boli aj iné chemikálie, nameraná radiácia nepresahovala bezpečnostnú normu i keď bola vyššia ako bežná hranica.

Merania a testy nepreukázali priame zdravotné riziko. Ochudobnený urán má približne 60% emisiu z bežnej vyťaženej zmesi izotopov uránu. Navyše najviac žiarenia tvoria samotné alfa častice, ktoré sa dajú pomerne ľahko eliminovať napríklad tenkou vrstvou kovovej fólie. V čom je teda problém samotnej munície, ktorú použili vojská NATO v Kosove a američania v Iraku? Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojich výskumoch tvrdí (EN), že táto látka nemá priamy vplyv na ľudské zdravie ale pripúšťa možné riziko v prípade inhalácie prachu vzniknutého pri výbuchu projektilov s ochudobneným uránom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vidno na videu vyššie, munícia má dlhodobé vyžarovanie aj dávno po vystrelení. Vo vrakoch tankov je stále mierna hodnota radiácie. Všeobecné merania sú rôzne od 0,2 mikrosieverta (čo je normálny stav) až po 20 mikrosievertov, čo je hodnota vysoká a približne sa rovná hodnote, ktorú som nameral aj pri jadrovej elektrárni Černobyľ (SK) (vzdialenosť asi 200 metrov od sarkofágu).

Európsky Parlament vydal v roku 2008 návrh (CZ), ktorým žiada členské štáty aby sa zdržali akéhokoľvek použitia nukleárnej munície pokiaľ sa neprešetrí jej priamy vplyv na ľudské zdravie. Treba však poznamenať, že náboje s prieraznými hlavicami boli predtým využité v ofenzíve do IRAKU aj počas prvej vojny v zálive (EN), vojskami NATO v Kosove, použitie tejto munície sa zistilo aj v Afganistane a Gaze.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Proti tankom sa väčšinou používala 120mm munícia, v tanku vidno prierazné miesto

Efektívna munícia - ťažká hlavica, vysoká prieraznosť, dokonalá balistická krivka. Bod tavenia hlavičky, ktorý súvisí s tavením uránu 238 je približne 1100°C, táto teplota vznikne pri náraze projektilu do tanku a celá raketa (alebo náboj) si vyvŕta dieru dovnútra pričom exploduje až tam. Opozičné vojská nemajú šancu. Preto sa domnievam, že s touto muníciou mali Američania v Iraku veľkú výhodu a pomohla im pomerne rýchlo postupovať. Čo bolo však prekvapujúce, že tento štýl vojny začali využívať menšie armády aj pri lokálnych konfliktoch, najmladším je obsadenie pásma Gazy (EN). Arabské národy sa voči tomuto postupu začali silno ohradzovať (CZ) a vyzývajú Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (IAEA) aby začala konať.

SkryťVypnúť reklamu

Viac úmrtí, rakovina, choroby. Použitie rádioaktívnej munície vraj nemá vplyv na zdravie. Ako potom možno hodnotiť štatisticky prudký nárast rakoviny v Kosove (SK) kde sa odohrávalo bombardovanie strelami s rádioaktívnymi prieraznými hlavicami? Desať prípadov rakoviny z 300 000 v roku 1998 a dvadsať prípadov na 60 000 obyvateľov po vojne.

Z ekonomických dôvodov je asi jednoduchšie využiť jadrový odpad na výrobu munície, ktorú v malom množstve roztrúsia armády po svete (najmä však na balkáne a blízkom východe). V súčasnosti je akákoľvek ťažšia munícia s obsahom rádioaktívneho materiálu považovaná za špinavú bombu a kto ju prechováva je možný terorista.

Som zástanca atómovej energie, odpad nepatrí do zbraní a ľudských tiel, ale do zabezpečených miest a kontajnerov.

Použití ochuzeného uranu v podkaliberní munici (VALKA, CZ)

Wikipedia - Depleted Uranium (Wiki EN, fotky)

Uránové strely ako humanitárne zbrane (Kultúra, SK)

NATO oslavuje šesťdesiatku (SME, SK)

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu