Protichemické ochranné prostriedky - od vojny v zálive po súčasnosť

Voľné nadviazanie na rozhovor s veteránom z vojny v zálive. Protichemické jednotky používali ochranný oblek OPCH-70 a plynové masky M10-M. Práve tieto sa niekedy využívajú aj na súčasné vojenské cvičenia a medzi zberateľmi sú obľúbeným artiklom. Článok obsahuje krátku recenziu a opisuje široké spektrum minulých i súčasných protichemických ochranných prostriedkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Protichemický odev je neoddeliteľnou výbavou Libereckých chemikov. Ich ochranou proti nebezpečným plynom vo vojne v Zálive, kde bolo riziko použitia látok yperit či tabun, bola plynová maska M-10M, oblek OPCH-70. Predtým, ako som pripravoval rozhovor s Františkom Gáborom - veteránom z vojny v zálive, rozhodol som sa vyskúšať protichemické súčasti na vlastnej koži.

M-10M a jej vývoj

Táto maska sa robila v dvoch známych verziách M10 a M10-M, rozdielom verzie M10-M je hadička na pitie, ktorá sa zasúva do upravenej poľnej fľaše. Vyrábať sa začali v roku 1970 a na výcvik vojakov slúžia do dnes, sú ich plné sklady. Pred rokom 1974 vznikla civilná verzia CM-3 a na jej základe vytvorili aj inovovanú civilnú verziu CM-4. Pre deti bol určený typ DM-1. Civilná verzia 4 sa v roku 1992 inovovala na CM-5 a o štyri roky neskôr sa doplnila verzia CM-5M ktorej súčasťou bola hadička na pitie. Od roku 2002 sa v ČR vyrába maska CM-6, ktorú často využívajú požiarnici.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

M-10 CM-3 CM-4

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

DM-1 CM-5 CM-6

Kompletné fotografie a schému masky M10 nájdete na ČSLA.CZ

Do lícnicovej časti masky M-10 sa vkladajú dva filtre LF-10, tieto počas siedmych hodín chránia proti plynom a aerosolom. Po siedmych hodinách je dýchanie kvôli použitým filtrom veľmi sťažené a treba ich vymeniť. Maska má tri rôzne veľkosti, ktoré sa merajú faciometrom. Je dôležité aby maska správne sedela, nachádzajú sa v nej upínacie háčiky a šnúrky, ktoré sa sťahujú na hlave. Pri skúšaní masky som našťastie trafil správnu veľkosť. Príslušenstvo je balené samostatne a v prípade poplachu je treba mať všetko nachystané. Príprava a nasadenie masky mi ako amatérovi trvala takmer 15 minút. Filtre majú výhodu, že v prípade založenia do masky a počas jej nepoužívania sú stále aktívne. Ak hrozilo chemikom riziko, masky mali stále pripravené a nemuseli ich skladať nanovo. Ak je maska komplet pripravená, jej nasadenie trvá menej ako desať sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu

Celá maska váži približne 1,3Kg. Pri nosení a najmä behu prekáža obmedzený výhľad a rosenie skiel, ktoré môže spôsobiť vážne problémy počas akcie. Masku som kúpil cez aukciu na internete, bola originálne zabalená a filtre uzatvorené vo vreckách, bola vyrobená v roku 1977. Po aktivácii a nasadení (spolu s oblekom OPCH-70) sme spolu s kamarátom pripravili slabý aerosol z kyseliny chlorovodíkovej a maska ho dokonale odfiltrovala. Druhý pokus sme spravili v skladoch biologického hnojiva, kde dokonale eliminovala všetky pachy. Je zaujímavé že maska i po tridsiatich rokoch dokáže plniť účel na ktorý bola vyrobená. Doporučujem každému vojnovému fanúišikovi, zberateľom a paranoikom.

SkryťVypnúť reklamu

OPCH-70

Oblek chráni trvale a i pri opakovanom použití proti chemickým kvapalným, plynným látkam a rádioaktívnemu prachu (nie rádioaktivite). Nie je však vodotesný. Oblek sa skladá z jedného kusu a vchádza sa do neho zboku. Rukavice sa zakladajú samostatne. Gumáky sú k obleku pritavené nastálo. Celková hmostnosť je do 7kg podľa veľkosti. Je prepravovaný v klasickej vojenskej brašni, kde sa nachádza aj bohaté príslušenstvo: plátené rukavice, gumové rukavice, nohavice, chladiaca košela, samolepiaca súprava (na defekty), púzdro na nožík.

Rozbalenie, navlečenie a uchytenie obleku je možné vykonať do minúty. Remene sa zapínajú dosť ťažko, ak si s tým musí poradiť jedna osoba, bude to mať pomerne náročné. Najhoršie bolo upevnenie plynovej masky M-10, pretože celé spojenie musí byť nepriedušné. Neviem si predstaviť beh v tomto obleku s maskou, ale jednotky ČSLA a najmä tie chemické sú na to špeciálne cvičené. V súčasnosti sa tento oblek používa len na súkromné postrekovanie na poliach prípadne pre vojenské cvičenia. Aktuálne je táto stará verzia nahradená novými komfortnejšími. Medzi známy typ patrí OPCH-90, ktorý je plne hermetický a pre jeho použitie je potrebný dýchací prístroj. Využívajú ho napríklad požiarnici pri odstraňovaní otravných látok.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

OPCH-70 z aukcie bol z roku 1976 Súprava na "defekty"

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Rozdiel medzi OPCH-70 a 90 je badateľný, posledný obrázok je dozimeter EDOS

V prípade nebezpečenstva je možné ako príslušenstvo k obleku či do vozidla použiť dobový skupinový dozimeter EDOS, ktorý meria v rozsahu 20-800 RAD, no s vysokou chybou merania až 20%. Ďalšou dôležitou súčasťou výstroje je chemická kontrolná stanica CHP-71,

Obrázok blogu

na ktorú môžete natrafiť na elektronických aukciách. Táto stanica pracuje spoľahlivo na základe prúdenia zamoreného vzduchu cez štyri trubice s kontaktnými látkami, tieto reagujú na yperit, fosgén, kyanovodík a iné látky. V prípade ak stanica nebola použitá a skúmavky nie su poopilované, tak je vysokopravdepodobné že budú látky reagovať správne, ja som to nemal ako preveriť.

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu