Protichemické ochranné prostriedky - od vojny v zálive po súčasnosť

Voľné nadviazanie na rozhovor s veteránom z vojny v zálive. Protichemické jednotky používali ochranný oblek OPCH-70 a plynové masky M10-M. Práve tieto sa niekedy využívajú aj na súčasné vojenské cvičenia a medzi zberateľmi sú obľúbeným artiklom. Článok obsahuje krátku recenziu a opisuje široké spektrum minulých i súčasných protichemických ochranných prostriedkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Protichemický odev je neoddeliteľnou výbavou Libereckých chemikov. Ich ochranou proti nebezpečným plynom vo vojne v Zálive, kde bolo riziko použitia látok yperit či tabun, bola plynová maska M-10M, oblek OPCH-70. Predtým, ako som pripravoval rozhovor s Františkom Gáborom - veteránom z vojny v zálive, rozhodol som sa vyskúšať protichemické súčasti na vlastnej koži.

M-10M a jej vývoj

Táto maska sa robila v dvoch známych verziách M10 a M10-M, rozdielom verzie M10-M je hadička na pitie, ktorá sa zasúva do upravenej poľnej fľaše. Vyrábať sa začali v roku 1970 a na výcvik vojakov slúžia do dnes, sú ich plné sklady. Pred rokom 1974 vznikla civilná verzia CM-3 a na jej základe vytvorili aj inovovanú civilnú verziu CM-4. Pre deti bol určený typ DM-1. Civilná verzia 4 sa v roku 1992 inovovala na CM-5 a o štyri roky neskôr sa doplnila verzia CM-5M ktorej súčasťou bola hadička na pitie. Od roku 2002 sa v ČR vyrába maska CM-6, ktorú často využívajú požiarnici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

M-10 CM-3 CM-4

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

DM-1 CM-5 CM-6

Kompletné fotografie a schému masky M10 nájdete na ČSLA.CZ

Do lícnicovej časti masky M-10 sa vkladajú dva filtre LF-10, tieto počas siedmych hodín chránia proti plynom a aerosolom. Po siedmych hodinách je dýchanie kvôli použitým filtrom veľmi sťažené a treba ich vymeniť. Maska má tri rôzne veľkosti, ktoré sa merajú faciometrom. Je dôležité aby maska správne sedela, nachádzajú sa v nej upínacie háčiky a šnúrky, ktoré sa sťahujú na hlave. Pri skúšaní masky som našťastie trafil správnu veľkosť. Príslušenstvo je balené samostatne a v prípade poplachu je treba mať všetko nachystané. Príprava a nasadenie masky mi ako amatérovi trvala takmer 15 minút. Filtre majú výhodu, že v prípade založenia do masky a počas jej nepoužívania sú stále aktívne. Ak hrozilo chemikom riziko, masky mali stále pripravené a nemuseli ich skladať nanovo. Ak je maska komplet pripravená, jej nasadenie trvá menej ako desať sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu

Celá maska váži približne 1,3Kg. Pri nosení a najmä behu prekáža obmedzený výhľad a rosenie skiel, ktoré môže spôsobiť vážne problémy počas akcie. Masku som kúpil cez aukciu na internete, bola originálne zabalená a filtre uzatvorené vo vreckách, bola vyrobená v roku 1977. Po aktivácii a nasadení (spolu s oblekom OPCH-70) sme spolu s kamarátom pripravili slabý aerosol z kyseliny chlorovodíkovej a maska ho dokonale odfiltrovala. Druhý pokus sme spravili v skladoch biologického hnojiva, kde dokonale eliminovala všetky pachy. Je zaujímavé že maska i po tridsiatich rokoch dokáže plniť účel na ktorý bola vyrobená. Doporučujem každému vojnovému fanúišikovi, zberateľom a paranoikom.

SkryťVypnúť reklamu

OPCH-70

Oblek chráni trvale a i pri opakovanom použití proti chemickým kvapalným, plynným látkam a rádioaktívnemu prachu (nie rádioaktivite). Nie je však vodotesný. Oblek sa skladá z jedného kusu a vchádza sa do neho zboku. Rukavice sa zakladajú samostatne. Gumáky sú k obleku pritavené nastálo. Celková hmostnosť je do 7kg podľa veľkosti. Je prepravovaný v klasickej vojenskej brašni, kde sa nachádza aj bohaté príslušenstvo: plátené rukavice, gumové rukavice, nohavice, chladiaca košela, samolepiaca súprava (na defekty), púzdro na nožík.

Rozbalenie, navlečenie a uchytenie obleku je možné vykonať do minúty. Remene sa zapínajú dosť ťažko, ak si s tým musí poradiť jedna osoba, bude to mať pomerne náročné. Najhoršie bolo upevnenie plynovej masky M-10, pretože celé spojenie musí byť nepriedušné. Neviem si predstaviť beh v tomto obleku s maskou, ale jednotky ČSLA a najmä tie chemické sú na to špeciálne cvičené. V súčasnosti sa tento oblek používa len na súkromné postrekovanie na poliach prípadne pre vojenské cvičenia. Aktuálne je táto stará verzia nahradená novými komfortnejšími. Medzi známy typ patrí OPCH-90, ktorý je plne hermetický a pre jeho použitie je potrebný dýchací prístroj. Využívajú ho napríklad požiarnici pri odstraňovaní otravných látok.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

OPCH-70 z aukcie bol z roku 1976 Súprava na "defekty"

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Rozdiel medzi OPCH-70 a 90 je badateľný, posledný obrázok je dozimeter EDOS

V prípade nebezpečenstva je možné ako príslušenstvo k obleku či do vozidla použiť dobový skupinový dozimeter EDOS, ktorý meria v rozsahu 20-800 RAD, no s vysokou chybou merania až 20%. Ďalšou dôležitou súčasťou výstroje je chemická kontrolná stanica CHP-71,

Obrázok blogu

na ktorú môžete natrafiť na elektronických aukciách. Táto stanica pracuje spoľahlivo na základe prúdenia zamoreného vzduchu cez štyri trubice s kontaktnými látkami, tieto reagujú na yperit, fosgén, kyanovodík a iné látky. V prípade ak stanica nebola použitá a skúmavky nie su poopilované, tak je vysokopravdepodobné že budú látky reagovať správne, ja som to nemal ako preveriť.

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu