Reportáž z atómovej elektrárne Zwentendorf v Rakúsku.

V roku 1977 bola dokončená prvá Rakúska jadrová elektráreň Zwentendorf pri Dunaji. Rok na to rozhlodli občania v tesnom referende o jej uzatvorení a elektráreň nevyrobila ani watt. Podobné typy elektrární však elektrinu stále vyrábajú v Nemecku a tak je Zwentendorf vynikajúcim miestom pre získanie technických zručností. Všetky miesta sú bezpečné, prístupné a zaujímavé - fotografie a video v článku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Reaktor BWR s výkonom 723MW
Reaktor BWR s výkonom 723MW (zdroj: Matej Bórik)

Referendum v roku 1978 bolo kritickým zlomom pre budúcnosť jadrovej energetiky v Rakúsku. 50,47% bolo proti spusteniu a 49,53% za. O budúcnosti energetického vývoja tak rozhodlo približne 1% voličov. Priamo počas navážania paliva sa celé spustenie odložilo a reaktorová sála sa už nikdy nedočká svojej premiery.

Elektráreň momentálne slúži ako výukové centrum, väčšina súčastí je zakonzervovaná a niektoré časti boli predané do Nemecka do podobných typov elektrární. Priamo počas prehliadky bolo zrejmé, že celá budova a všetky zariadenia sú vo vynikajúcom stave odhliadnuc od zriedkavej korózie na niektorých ventiloch. Hneď vedľa Zwentendorfu bola postavená tepelná elektráfreň Dürnrohr. V jadrovej elektrárni nebola nameraná žiadna radiácia, za to Dürnrohr, ktorý spaľuje uhlie, jej vypustí viac do ovzdušia aj v súčasnosti. V blízkosti areálu je taktiež vybudovaná zatiaľ malá slenečná elektráreň, no plánuje sa s jej rozšírením.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reaktor typu BWR

Je tepelný varný reaktor, ktorý na chladenie i moderovanie využíva obyčajnú vodu. V hornej časti reaktorovej nádoby vzniká para, ktorá poháňa turbínu a po ochladení sa vracia späť na chladenie aktívnej zóny. Para sa ochladzuje až za turbínou, čo je nevýhoda oproti reaktorom so sekundárnym okruhom - pri okruhu BWR je turbína vystavená priamo rádioaktívnej pare. Najviac reaktorov tohto typu nájdeme stále funkčných v USA, Nemecku a Japonsku. Voda na chladenie primárneho okruhu sa mala získavať priamo z Dunaja, odkiaľ bola za pomoci veľkých púmp poháňaná cez sekundárny okruh a chladiacu vežu. Po ochladení sa táto voda mala vrátiť späť do Dunaja.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Zwentendorf ako miesto pre cvičenia

Pri návšteve elektrárne je hneď zrejmé, že nie je v prevádzke - žiadny personál, prázdne chodby, ticho, bez radiačných kontrol a prehliadok. Vstúpite kde chcete a kedy chcete. Nepočuť vzduchotechniku. Pod reaktorom je príjemne teplo - je tam elektrický ohrievač, ktorý ako-tak zabezpečuje vlhkosť vzduchu kvôli konzervácii súčiastok. Že bola stavba dokončená pred tridsiatimi rokmi je hneď poznať - starodávne telefóny, vyblednuté farby na stenách, chátrajúce elektrorozvody. Bolo by možné po rozsiahlych úpravách elektráreň znovu uviesť do prevádzky? Nevedno. Priamo v reaktorovom sále či v strede štítu biologickej ochrany sú vyrezané veľké dvere pre návštevníkov. Tu sú verejné aj tie miesta, kde v bežných elektrárňach nie je prístup, respektíve len na veľmi krátku dobu počas odstávok - no nepoznám prípady že by to niekto riskoval.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Miesto spoločenských podujatí

Turbína s genetárom je v rozsiahlej hale, ktorú v budúcnosti plánujú prenajímať na rôzne spoločenské akcie. Priamo pred elektrárňou sa často konajú rôzne hudobné alebo enviromentálne podujatia, na ktoré prichádza množsto ľudí. Po Černobyľskej havárii v roku 1986 Rakúšania ani nerozmýšľajú nad tým, že by vôbec niekedy spustili túto či inú elektráreň do prevádzky. Stretávajú sa preto pri Zwentendorfe aby verejne prezentovali svoje postoje a názory na jadrovú energetiku.

Vedeli ste vôbec, že Rakúsko malo (má) jadrovú elektráreň?

Do Zwentendorfu by som sa rád ešte vrátil. Je to vynikajúce miesto pre štúdium techniky ako takej a vôbec jadrovej elektrárne zblízka. Technika je v úžasne zachovalom stave, akoby všetko čakalo na spustenie zavážania paliva. Je to jedno z najväčších unikátnych múzeí svetového významu. A nebude sa nikdy rozoberať.

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu