„Stal som sa smrťou, ničiteľom ľudstva“ - J. Robert Oppenheimer

6.8.2006 si pripomíname tragédiu v Hirošime.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)
pilot Paul Tibbets, B29 Enola Gay
pilot Paul Tibbets, B29 Enola Gay 

Z histórie :

Americký bombardér B29 s názvom Enola Gay zhodil na Japonské mesto Hirošima 6.8.1945 o 08:15 bombu s názvom Little Boy (malý chlapec). Bola zhodená z výšky 9600 metrov a vybuchla pol kilometra nad mestom. Jej vývoj začal v stredisku Los Alamos – štát Nové Mexiko, kde prebiehal prísne tajný výskum zbraní, ktorého hlavným riaditeľom bol generál Leslie Groves (projekt Manhattan). Existuje viacero filmov, ktoré zachytávajú dianie v Los Alamos i tragédiu v Hirošime. Spomedzi všetkých by som spomenul najmä film s názvom Návrat do bodu nula (neviem však presný anglický názov), ktorý konkrétne zachytáva vývoj atómovej bomby od náboru vedcov na projekt , cez prvé skúšky až po jej zhodenie - kedysi tento film vysielala aj STV 1.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasnosť :

Štiepna reakcia našla využitie najmä v energetike. Pravdupovediac si neviem predstaviť uspokojenie hladu po energii bez atómových elektrární. Počuli sme síce už o pokusoch s termojadrovou fúziou, ale odhadujem, že najbližšie storočie sa ešte nebudú dlhodobo používať „tokamaky“ z jednoduchého dôvôdu – je technicky náročné udržať také zariadenie v chode a vyrobená energia by bola o mnoho drahšia. Alternatívne zdroje sú len pre domácnosti a malé podniky, vodné elektrárne sú zasa drahé a nieje možnosť postaviť ich kdekoľvek. Protesty proti dostavbe a spúšťaniu atómových lektrární a prepravy odpadu sledujeme často – aktivisti Greenpeace nesmú nikde chýbať. Súhlasím s Vami, že štiepenie jadra prináša so sebou riziko – rôzne havárie, znečistenia... Ale koho je vina, keď sa stane havária v jadrovej elektrárni? Ľudský faktor, zle naprojektovaný systém, nedostatky v zabezpečení, urýchlenie dostavby... Na druhej strane bezpečnosť takého objektu je vysoká, no napriek tomu by sa mali aktivisti zamerať najmä na štáty ako je Pakistan, Irán a Severná Kórea, ktoré sú rizikovejšie. Som za autá s čistým pohonom na vodík a využitie termojadrovej fúzie alebo čokoľvek ekologické. Súčasný ekonomický a politický stav však nedovolí aby sme také autá a elektrárne mali zo dňa na deň všade. Ropa ťahá svetovú ekonomiku a kým sa neminie bude situácia rovnaká.

SkryťVypnúť reklamu

Budúcnosť :

Treba poznamenať že výroky Openheimera (Now, I am become Death, the destroyer of worlds) i Einsteina (I do not know with what weapons World War 3 will be fought, but World War 4 will be fought with sticks and stones) niesu pravdivé – teda zatiaľ, prvých 61 rokov. Obsadenie jadrovej elektrárne teroristami a použitie zbraní hromadného ničenia nieje reálna hrozba. Tajné ponorky s jadrovými reaktormi sa plavia po oceánoch (s výnimkou smutne presláveného Kursku). Základne s balistickými strelami sú na každom kontinente – skôr to prejavuje nejaký rešpekt, ukážku moci. Taktiež aj Irán, Pakistan a podobné štáty chcú byť tymi mocnejšími. Vlastniť obohatený urán je dnes viac ako mať diamanty a ropu. Pokiaľ sa radikálne nezmení politická situácia, čo nepredpokladám (máme mnoho inštitúcií a politických spojení OSN, NATO, G8 a iné, ktoré medzi sebou vojnu vyvolávať nebudú), nehrozí jadrová kríza ako počas studenej vojny. A to si musí uvedomiť aj Severná Kórea, keď vypáli raketu s jadrovou hlavicou kamkoľvek, celý svet sa obráti proti nej. Severná Kórea je „malé dieťa“, čo dospieva a che mať hračku pre „dospelých“.

SkryťVypnúť reklamu

Nemusíme sa obávať jadrovej vojny (ani v tretej svetovej, ktorú niektorí predpovedajú každých desať rokov, nemusia byť použité jadrové zbrane). Obávať by sme sa mali skôr toho, či niekto neobjavil spôsob ako pohltiť energiu výbuchu jadrovej hlavice, na čom sa pracovalo hlavne v bývalom ZSSR.

Je mi ľúto všetkých obetí v Hirošime a Nagasaki, svetoví lídri sa poučili z vývoja v druhej svetovej vojne a dúfajme, že podobná situácia sa už nikdy nezopakuje.

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu