Chcel som zakúpiť SK doménu, ktorá je strategická pre jeden biznis. Aktuálne na nej nič nebeží okrem výzvy na predaj. Vlastní ju doménový špekulant, ktorý má v súčasnosti viac ako 150 domén. Spomeniem krátku históriu domény, o ktorú som mal záujem. Vlastnila ju súkromná spoločnosť, tá sa z ekonomických dôvodov rozhodla prestať podnikať. Okamžite ako doména vypršala, bola zaregistrovaná špekulantom, ktorý mi na moju požiadavku láskavo ponúkol odkupné vo výške 1000 eur, prípadne prenájom 300 eur ročne.
Dohodol som s ním stretnutie v nádeji, že sa bude dať vyjednať nižšia suma z dôvodu vlastníctva ochrannej známky, ktorej názov je identický a je registrovaná na Slovensku. Chyba lávky. Najskôr ma klamal takto: s doménou mali vysoké náklady s prevodom a údržbou. Následne to zahovoril, že vlastne predaj bol len omyl a pripravuje sa veľký projekt s rovnakým názvom, teda by o doménu nerád prišiel. Do prenájmu ju dá maximálne na dva roky. Nie som idiot. Keď zistil, že neustúpim (on nič skutočne zjednávať neprišiel), snažil sa atmosféru upokojiť aspoň úsmevom a pokojným asertívnym správaním. Zrejme to má na viacerých podnikateľoch už nacvičené. Na moju pripomienku k ochrannej známke reagoval pokojne, so súdom problém nemá...
Legislatívny problém
Nie som odborník na daný typ legislatívy, preto akékoľvek rady nechám na diskusiu. Jedno je ale isté - na túto tému chýba jednoznačne konkrétny jasne definovaný paragraf. Ide o porušovanie ochrannej známky, pokiaľ ochranná známka nie je registrovaná je to horšie. Ale ani v mojom prípade nie je ľahké primôcť špekulanta, aby jednoducho stránku uvoľnil. Uspieť sa dá vtedy, pokiaľ jednoznačne preukážete a to aj vzhľadom na akúkoľvek podobnosť s konkurenciou, že máte nárok získať tento názov ako prvý. Dôvodom môže byť vznik spoločnosti (dátum), podnikateľské aktivity, podiel na trhu a podobne.
Čo sa stane s doménou, keď vyprší
Výborný graf pripravil SK-NIC, ktorý presne definuje stav domény a lehoty, ktoré sú podmienkou na zmenu stavu. Domény, ktoré sú pár dní pred vypršaním sa samozrejme dajú zistiť, dokonca si môžete nastaviť informáciu mailom o expirovaní. Ak nezaujmú špekulantov, môžu byť Vaše. Dnes o 00:01 sa uvoľnili napríklad: citybank.sk, developerstvo.sk, ekonomia.sk, radionitra.sk, socialista.sk. Sú už obsadené? :)
Ako neprísť o doménu
Pri registrácii domény je podstatná obchodná značka. Odporúčam okrem SK registrovať aj EU, CZ a COM. Nepoužívajte v názvoch pomlčky a hľadajte zrozumiteľné a krátke adresy. Najlepšie také, kde nemôže vzniknúť preklep. Preklepy zneužívajú tzv. cybersquatteri, ktorí aj vďaka Google a cielenému marketingu vedia využiť Vašu trhovú pozíciu vo svoj prospech - ako podvod, alebo reálny obchod. Mimochodom, v USA to je trestné. Nikdy neobjednávajte domény telefonicky. Vtedy Vás môže spoločnosť podviesť, ak zacíti za daným projektom zaujímavý balík. Ak sa rozhodujete prerušiť alebo ukončiť podnikanie, doménu si nechajte, môže sa Vám zísť v prípade obnovenia podnikania či predaja firmy.
Zmena len cez NRSR
Poslanci môžu túto situáciu napraviť. O probléme sa vie už dlhé roky. Buď nie je vôľa, alebo to je nezaujímavé. Aj pán Jozef Viskupič s pánom Igorom Matovičom by vedeli o tejto situácii hovoriť, keďže sa "starajú" o 97 domén. Na čo sú im domény ako emaily.sk, firemnestranky.sk, infosluzby.sk a ďalšie, keď na tom nie je žiadny projekt? Niekto iný, kto chce seriózne podnikať nemôže? Navrhujem aby pán Matovič inicioval návrh zákona, ktorý to vyrieši. Je to predsa problém obyčajných ľudí.
Odkaz špekulantom
Jedna stránka zatiaľ registrovaná nie je: www.pojdesdobasytyhajzel.sk