Test spotreby elektrickej energie - vyhrá plazma alebo LCD?

Test priemerného príkonu 64 televízorov rôznych značiek. Tabuľka spotreby, porovnanie, zoradenie podľa modelov a uhlopriečok. Ak plánujete kúpu televízora myslite na spotrebu, je to podstatný parameter.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (83)

Test bol prevedený pri rovnakých podmienkach v priebehu jedného dňa. Spotrebu každého TV som meral 3 minúty a výsledné číslo je priemerom. Meranie bolo vykonávané pri spustenej plnofarebnej obrazovej slučke v kvalite HD Ready, pripojené na dvd prehrávač cez HDMI. Meranie som vykonal prístrojom Voltcraft Energy Check 3000. Tento je určený na meranie príkony spotrebičov do 3000W a maximálny prúd 13A. Chyba merania je +- 1W.

Test je o meraní príkonu (P), ktorý sa meria vo wattoch (W). Veľa elektrických spotrebičov má tzv. pohotovostný režim (stand by), kedy čaká na povel od diaľkového ovládania. Vtedy je odber malý ale nepretržitý, napríklad 5W. Výrobcovia ale uvažujú ekologicky a niektoré prístroje vybavili akumulátormi s obvodmi, ktoré odpoja vonkajší okruh a prístroj tak pracuje len na batériu až kým nedostane povel aby sa prepol do pracovného režimu. V mojom teste som ale takýto TV nemal, všetky mali odber od 3 do 7W, tento parameter som primárne nesledoval.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každému spotrebiteľovi odporúčam používať rozdvojky s vypínačom. Vypínanie zásuvky je efektívne riešenie ako sa vyhnúť nežiadúcim odberom a ušetriť desiatky eur ročne. Výrobcovia neoznačujú TV energetickými etiketami (A,A+,...) ako napríklad práčky. Energetická úspornosť sa teda určuje ťažšie. Čím väčšia uhlopriečka, tým vyššia spotreba? No podľa výsledkov grafu to nie je celkom tak. Nová trieda výrobkov môže ponúknuť úsporu hlavne z dôvodu použitia novej technológie ale na úkor vyšších nákladov pri kúpe (napríklad LCD s LED podsvietením - tzv. tenké televízory stoja v priemere 1200 eur oproti klasickým LCD v rovnakej uhlopriečke za 800 eur). Pokiaľ by ste chceli ušetriť 400 eur na spotrebe elektriny pri jednom TV, musel by tento dávno presiahnuť svoju životnosť a návratnosť by bola viac ako 10 rokov - nerentabilné. Výhody LED technológie sú aj tieto: ľahší a tenší tv, rovnomerné podsvietenie, vyššia kvalita obrazu.

SkryťVypnúť reklamu

Plazmové televízory sú v súčasnosti za vrcholom. Spotrebiteľov zrejme neprekvapia ohromujúce vylepšenia a technologické novinky plazmy. Prioritou výrobcov plaziem sa preto stala kvalita obrazu a úspora energie. Je pravdou, že staré plazmy roztáčali elektromery naplno. Pri nových to neplatí. Je vecou subjektívneho názoru či má plazma alebo LCD lepší obraz. Plazma pri tmavom obraze spotrebuje menej energie lebo tmavé body nesvietia. Čierna farba na plazme je preto naozaj čierna. LCD podsvecuje všetky body, ale ani toto už tak celkom platiť nebude (pri nových generáciách LCD je to vymyslené inak). Pri meraní spotreby ale uvidíte že tá spotreba je +- vyrovnaná. Dokonca pri prepnutí na analógový okruh (ktorý je v súčasnosti stále najrozšírenejším v našej republike), som mal dojem že plazma poskytuje aj vyššiu kvalitu obrazu. Pri prepojení cez HDMI to bolo rovnaké ako na LCD.

SkryťVypnúť reklamu

Uhlopriečky použité v teste: 32 - 50 palcov

Značky TV: Sony, Samsung, Philips, Panasonic, LG, Funai, Sharp

Meranie bolo vykonané pri vypnutom zvuku a pri štandardných nastaveniach od výrobcu.

Obrázok blogu

Podľa nasledujúcich tabuliek (plazma a LCD oddelene) vieme porovnať približné spotreby. (kliknite na obrázok kvôli zväčšeniu).

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nasleduje rozdelenie podľa uhlopriečky (plazma aj LCD).

32 palcov

Obrázok blogu

- tu je jednoznačným favoritom Sony KDL-32L4000 ale s modelom Philips 32PFL7803 ho nemožno porovnávať, oba majú totiž rozdielne parametre a rôzne technológie a pridané hodnoty. Konkrétne Sony je základný model a Philips je s maximálnou výbavou a Full HD rozlíšením.

SkryťVypnúť reklamu

37 palcov

Obrázok blogu

- zaujímavý moment, kedy plazmy preskočili dva LCD modely od Samsungu, rozdiel v spotrebe je zanedbateľných 20W ale v neprospech LCD. Modely od Panasonicu boli vyrobené starou technológiou a nahradili ich nové, ktoré som nemal možnosť otestovať medzi sebou. Tieto dva Samsungy sú opäť najvyššie rady v uhlopriečke 37, preto je spotreba +- 190W bežnou v tejto triede.

40 palcov

Obrázok blogu

- LED podsvietenie u Samsungu UE konkuruje spotrebám 32 palcových TV. Áno, nová technológia (s ktorou prichádzajú aj iné značky) skutočne prináša úsporu energie (ale cena je dvojnásobná). Pritom oproti najvyššiemu modelu Sony Bravia 40Z poskytuje takmer rovnaké technické parametre, kvalitu obrazu hodnotím (i keď subjektívne) na rovnako dobrú u oboch modelov.

42,46,50 palcov

Obrázok blogu

- medzi tieto uhlopriečky patrili v minulých rokoch väčšinou plazmy (2-3 roky dozadu). Zaujímavé boli FullHD plazmy - išli v roku 2009 do veľkých výpredajov. V súčasnosti sa karta mení a na trhu sú dostupné aj FullHD LCD za prijateľnú cenu. Najväčší 50 palcový TV nemá problém vypýtať 400W z vašej zásuvky. Kto si kupuje veľkú uhlopriečku väčšinou sa spotrebou nezaoberá. Ide o maximálnu kvalitu, príslušenstvo a mnoho prepojovacích konektorov. Dojem zanechala plazma Panasonic 42PZ8E, ktorá pri teste obrazových kriviek a farebnosti vykazovala najlepší obraz, spotreba bola ale veľmi vysoká, čo som pri 42 palcovej uhlopriečke nečakal.

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu