Ultrazoom Sony H2 pod drobnohľadom

Dostal sa mi do ruky nefunkčný fotoaparát Sony H2. Tento 6 megapixlový ultrazoom som jednoducho musel rozobrať a zistiť, čo tvorí obsah jeho 537 gramového tela. Fotografie a krátka recenzia v článku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)
Obrázok blogu

Sony CyberShot H2 prišiel na trh v roku 2006, kedy nahradil model H1. Medzi dvoma radami neboli podstatné rozdiely okrem kozmetických úprav a počtom megapixlov. Jednotka má senzor 1/2.5 CCD s 5,3MPix a dvojka 6,2. Výhodou novej generácie bola aj úspora energie, čo bolo dosiahnuté napríklad zmenšením displeja.

Základné parametre:

Typ objektívu: Carl Zeiss Vario Tessar, 6 mm – 72 mm, 12x optický zoom

Clona: f/2,8–f/3,7 max. clona f/8

Uzávierka: 30 s – 1/2000, v manuálnom režime 1/1000

Video režim: 640 x 480 (30/17 obrázkov za sekundu) a 160 x 120 (8 obrázkov za sekundu), MPEG1, zvuk mono

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Makro: od 2cm

Displej: dvojpalcový s 85 000 farbami

Vstavaná pamäť: 30 MB

Externá pamäť: Memorystick Duo, PRO Duo

Há-dvojka v akcii:

Sony H2 som mal pred dvoma rokmi požičaný na pár týždňov. Keby som mal možnosť výberu, ako záložný fotoaparát do rodiny, nemal by som k nemu väčšie námietky. Hlavnou výhodou je mohutný grip, žiadny akumulátor ale dve tužkové batérie, dobre nastavená spúšť a optický stabilizátor. Určite by sa našlo množstvo iných značiek, ale keď si už človek zvykne pracovať s jedným, ťažko sa mení. V súčasnej dobe rozšírených pamäťových kariet typu SD by mohla stará H2 so svojim Memory Stickom vyvolávať nezáujem. Sony však ku novým fotoaparátom pridáva aj redukciu na micro-sd, respektíve každá čítačka pamäťových kariet v pc zvládne aj Memory Stick. Ja som mal skôr problémy s malým dvojpalcovým displejom, ktorý bol pri intenzívnom slnečnom svetle ťažko čitateľný. No dá sa naň zvyknúť. H2 sa dnes predáva v bazároch za +- 120 eur. Za pár eur navyše kúpite Sony H5, ktorý má už väčší displej a všeobecne lepšie parametre.

SkryťVypnúť reklamu

Pitva

Ultrazoom doslúžil kvôli nerentabilnej oprave. Vada vznikla kvôli oxidácii na základnej doske. H2 má obyčajné plastové telo a vlhkosť ľahko prenikne cez medzery. Stačí, aby ste ho mali na lyžovačke či pri vode a môže sa zničiť pri náhlej zmene prostredia (more - hotel).

Obrázok blogu

Továrenské spracovanie je zo strany Sony prevedené vynikajúco. Fotoaparát sa rozoberá veľmi rýchlo, jednoducho a teoreticky by sa dal aj poskladať ak máte dostupné diely. RGB displej s 85 000 farbami komunikuje prostredníctvom 6,75Mhz zbernice. Sony udáva jas 250cd/m2 a kontrast 300:1. Spotreba zapnutého displeja s podsvietením je presne 142mW. Väčšia 2,5 palcová verzia má 200mW.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Základná doska nejaví stopy po oxidácii, pretože som sa ju snažil očistiť a opraviť, žiaľ nedalo sa. V strede sa nachádza procesor Sony Real Imaging, ktorý bol vyrobený v Japonsku. Hneď vedľa je umiestnená pamäť Elpida - vyrovnávacia cache. Cez túto pamäť putujú obrázky na pamäťovú kartu. Kapacita cache je 256 Megabitov a pracuje na frekvencii 111Mhz pri napätí 1,8V. Táto súčiastka spolu s procesorom určuje minimálnu prevádzkovú teplotu fotoaparátu -20°C. Pri nižšej teplote bude fotoaparát pracovať pomaly a s chybami. Pri teplote nižšej ako -55°C negarantuje výrobca, že bude prístroj spĺňať účel na ktorý bol vyrobený.

SkryťVypnúť reklamu

Toto sú teoretické hodnoty, ktoré zadal výrobca čipov. Sony odporúča prevádzkovú teplotu od 0 do 40°C, čo poskytuje pomerne širokú rezervu. Usmernenie pridali pravdepodobne kvôli možnej kondenzácii vlhkosti. Podobné rozmedzie (pracovná teplota od 0 do 40°C, niekedy až do 60°C) udávajú aj iní výrobcovia elektroniky. Udávaná vlhkosť prostredia pre fotoaparát H2 je od 8% do 85%.

Obrázok blogu

Fotoaparát je vybavený vyklápacím bleskom, ktorý je napájaný z dvoch tužkových batérii typu AA. Blesk však potrebuje nárazovo vysoké napätie a toto mu poskytuje Japonský kondenzátor Nichicon. Pri rozoberaní som neodolal dvom pólom na kondenzátore a pomocou jazyka som zisťoval či je nabitý - na moju smolu bol :-(

Obrázok blogu

Po rozobratí kompletného tela som vybral objektív. Tento sa skladá z jedného celku a jeho vyhotovenie neumožňuje opravu, vymieňa sa kus za kus.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Predtým ako som nechal fotoaparát ekologicky zrecyklovať, som zostavil približnú schému súčiastok.

Obrázok blogu

Do rozoberania, priatelia :)

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu