Výsledky merania spotreby elektriny – šetríte?

Z dôvodu úsporných opatrení v mojej izbe som si zakúpil merač spotreby elektrickej energie pre domácnosti aby som zistil prečo mám tak vysoké faktúry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

V posledných dvoch storočiach, kedy neustále rastie dopyt po energii, snažia sa mnohí z nás šetriť. Nakupujeme úsporné spotrebiče, zatepľujeme domy, skvalitňujeme kúrenie, jednoducho znižujeme výdavky i kvôli tomu, že ceny energií z roka na rok rastú...

Posúďte teda výsledky menšieho prieskumu spotreby elektrickej energie :

Vychádzam z cien pre domácnosti 2006 SSE, tarifa so spotrebou vyššou ako je 1083kWh ročne. V tabuľke sú zoradené bežné spotrebiče v domácnosti. Cena za 1kWh je 4,403 s dph (pre stredoslovenský región). 1Wh stojí podľa koeficientu merača približne 0,00450Sk - je tam odchýlka 0,1 haliera, ktorú som úmyselne ponechal kvôli chybe merania prístroja (nič nemeria presne, preto sú ceny v tabuľkách nadhodené o pár halierov).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Súbory na stiahnutie : tabuľka v Exceli, tabuľka v OpenOffice (neotvárať súbory priamo cez prehliadač)

Upozornenie : pri používaní tabuľky je potrebné skontrolovať si či sedí cena za kWh, výpočty s koeficientom 0,0045 majú odchýlku v konečnej cene maximálne 0,1 hal./hod.

Za 6 mesiacov som ušetril približne 400 korún - zaobstaral som si vypínaciu predlžovačku, do ktorej som zapojil tlačiareň, monitor a počítač. Keď odchádzam preč, vypnem ju.

Pri nákupe spotrebičov odporúčam sledovať označenie energetickej triedy (A+,A,B,C,D,E,F,G) Pričom A+ je najmenej náročná a teda najvýhodnejšia - v niektorých predajniach dokonca majú aj podobný merač ako je ten môj. Niektoré zariadenia od svetových značiek majú veľmi nízku spotrebu v stave stand by - spoločnosti si konečne začínajú uvedomovať energetickú náročnosť v čakacom móde - nízkou spotrebou sa rozumie príkon pod 0,5w/hod, stretol som sa už domácou elektronikou, ktorá v stave stand by nevykazovala takmer žiadny príkon - pracovala na interný akumulátor, ktorý sa po zapnutí zase dobíjal.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka : kedy začína šetriť úsporná žiarovka?

40W Žiarovka stojí približne 14 korún, výdrž niečo cez 1000 hodín = 194 korún

15W úsporná žiarovka stojí napríklad 170 korún, vydrží okolo 4000 hodín = 450 korún

za 4000 hodín však potrebujeme vymeniť 4 klasické žiarovky, ktoré majú celkové náklady vo výške 776 korún. Ak sa teda u Vás vieti 5 hodín denne, šetriť začnete až za 460 dní.

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu