Dopad vojny na ukrajinské lesy

V časoch, keď krajina a jej ľud bojuje o vlastné prežitie, nečakajme, že ochrana životného prostredia bude prioritou.

Dopad vojny na ukrajinské lesy
Serebriansky les v Luhanskej oblasti, 2024. Miesto najťažších bojov. (Zdroj: https://x.com/Gerashchenko_en)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na Ukrajine trpia najmä ľudia. Už tretí rok. V dôsledku ruskej vojenskej agresie voči tejto krajine. Trpí však aj životné prostredie. Vrátane lesov. I keď sa môže zdať, že aktivity v oblasti ochrany a starostlivosti o lesy sa nateraz odkladajú, resp. sú zredukované na minimálnu mieru, nie je tomu úplne tak. Starostlivosť o lesy je náplňou práce ukrajinských lesníkov aj v týchto ťažkých časoch, pokiaľ to podmienky umožňujú. Mnohým z nich však neostáva nič iné iba sa pozerať na to, ako miznú výsledky ich generačnej práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celkové škody na lesoch a lesníctve sa odhadujú na 3 mld. eur

Skúsme sa na aktuálnu situáciu ukrajinských lesov pozrieť cez niektoré čísla a odhady. Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) aktuálne realizuje predbežné hodnotenie dopadov a škôd, spôsobených ruskou vojenskou agresiou, na lesy a lesníctvo Ukrajiny. Samotná organizácia však priznáva, že úplná analýza všetkých škôd bude možná až po ukončení vojnového konfliktu. Podľa informácií z nedávno zverejneného hodnotenia RDNA3 (Ukraine-Third Rapid Disaster Needs Assessment), ktoré spoločne pripravili Organizácia Spojených národov, Európska únia a Svetová banka, dosiahli celkové škody, ktoré do konca roka 2023 spôsobila vojna na lesoch a lesníctve Ukrajiny, hodnotu 3,3 miliardy USD (3 miliardy eur). Tento odhad zahŕňa aj negatívne dopady spôsobené emisiami skleníkových plynov pochádzajúcimi najmä z lesných požiarov. Zásadné sú aj dopady na biodiverzitu a iné ekosystémové služby lesov, tieto sú však predmetom ďalších rozsiahlejších hodnotení.

SkryťVypnúť reklamu

Ničivé dôsledky vojenskej agresie na ukrajinské lesy pritom neustále narastajú. Výmera lesov, ktoré boli buď úplne alebo čiastočne zničené, prípadne poškodené vojnovým konfliktom dosiahla podľa predbežných odhadov Štátnej agentúry pre lesné zdroje Ukrajiny koncom minulého roka 2,5 milióna hektárov. To je asi štvrtina všetkých ukrajinských lesov (výmera lesov na Ukrajine je 9,7 milióna hektárov). A je to viac ako výmera všetkých slovenských lesov (2 milióny hektárov). Z toho je stále 0,9 mil. hektárov okupovaných.

Veľkým problémom sú najmä zamínované územia a nevybuchnutá munícia (UXO), ktorá sa stále nachádza aj v lesoch. Podľa vyjadrenia Organizácie Spojených národov (OSN) je Ukrajina v súčasnosti najviac zamínovanou krajinou na svete. Odhaduje sa, že približne 0,5 až 0,7 milióna hektárov lesov je zamínovaných, resp. sa na nich nachádza nevybuchnutá munícia (UXO). Toto číslo však stále narastá. Tieto lesy sú prakticky nedostupné, čo znemožňuje akúkoľvek lesnícku starostlivosť o ne vrátane obnovy. Pri odmínovaní ukrajinského územia má pritom prioritu kritická infraštruktúra, čo je pochopiteľné. Lesy do tejto kategórie nespadajú. Ich odmínovanie má preto nízku prioritu (spadajú až do tretej kategórie). Ukrajinské štátne orgány i Svetová banka odhadujú, že odmínovanie ukrajinského územia bude trvať 70 až 100 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinskí lesníci sadia stromy, aj bojujú na fronte

Celá krajina dnes čelí bezprecedentnej vojenskej agresii. To pochopiteľne výrazne ovplyvňuje fungovanie celej spoločnosti. Lesnícky sektor nevynímajúc. Ten do konca minulého roka poskytol ukrajinskej armáde (AFU) pomoc v hodnote 1 mld. UAH (približne 25 mil. eur) najmä vo forme guľatiny, reziva a palivového dreva. Toto drevo bolo využité napr. aj na výstavbu zákopov a opevnení na frontovej línii. V lesníckom sektore prišlo v dôsledku vojenskej agresie k zničeniu strojov a zariadení v celkovej hodnote 420 mil. UAH (približne 10,6 mil. eur) a nehnuteľného majetku v hodnote 1,2 mld. UAH (približne 30,1 mil. eur). Každý siedmy zamestnanec v lesníctve odišiel slúžiť do AFU. Napriek tejto kritickej situácii ukrajinské lesníctvo zabezpečuje potrebnú obnovu lesov, okrem iných aktivít, tam, kde je to možné vzhľadom na spomínané zamínovanie lesných pozemkov. Napr. v rámci plánovanej obnovy lesov bolo v roku 2023 vysadených na Ukrajine približne 200 mil. stromov.

SkryťVypnúť reklamu

Obnova vojnou postihnutých území a ekosystémov bude náročná, keďže bude potrebné značné množstvo lesného reprodukčného materiálu na tento účel (najmä obaľovaných sadeníc, pri ktorých je vyššia šanca prežitia po vysadení v extrémnych podmienkach degradovaného prostredia). Ukrajina sa preto v budúcnosti zameria na vytvorenie a prevádzkovanie siete lesných škôlok na produkciu vysokokvalitného zalesňovacieho materiálu. Produkcia lesného reprodukčného materiálu (semená, semenáčiky a sadenice lesných drevín) pochádzala v roku 2023 približne z 203,6 mil. semien lesných drevín. Dôležitú úlohu bude zohrávať aj prirodzená obnova a prírode blízke formy lesníctva a to najmä v západnej, karpatskej časti Ukrajiny.

S cieľom zistenia aktuálneho stavu ukrajinských lesov prebieha v súčasnosti prvý cyklus národnej inventarizácie lesov, ktorého celkové náklady sú 1,5 mil. eur. Podľa vyjadrenia ukrajinských autorít hrozí zastavenie prác na zbere údajov z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov (chýba približne 250 tis. eur, keďže tieto zdroje museli byť použité inde).

Problémom sú hlavne zamínované územia a lesné požiare

Ďalšou významnou výzvou ukrajinského lesníctva je eliminácia rizika vzniku a šírenia lesných požiarov. Toto riziko je vysoké vzhľadom na vysokú mieru poškodenia, resp. úplného zničenia lesných a iných ekosystémov v dôsledku dlhodobého ostreľovania a bombardovania týchto území. Samozrejme, toto riziko závisí najmä od ročného obdobia (zvýšené je počas jarných a letných mesiacov). Situáciu zhoršuje aj nedostatok kvalifikovaného personálu, ktorý bol mobilizovaný, a nedostatok áut a iného vybavenia, ktoré bolo zničené, a mohli byť využité pri riešení tohto problému. Podľa hodnotenia RDNA3 bolo na Ukrajine zničených alebo poškodených lesným požiarom vo vojnou zasiahnutých oblastiach až 211 574 hektárov lesov. Škody na životnom prostredí, vyplývajúce zo zvýšenia úrovne emisií skleníkových plynov z týchto požiarov, sú podľa tohto hodnotenia na úrovni 1,1 miliardy USD (1 miliarda eur).

Ukrajina plánuje s podporou medzinárodného spoločenstva pristúpiť k obnove svojho národného ústavu pre lesnícke (hospodársko-úpravnícke) plánovanie v Irpini. Tento bol výrazne poškodený počas ruskej okupácie tohto územia. Ústav je zodpovedný za monitoring uplatňovania programov starostlivosti o lesy na celom území Ukrajiny, realizáciu inventarizácií lesov, monitoring lesných požiarov, každoročný monitoring ďalších škodlivých činiteľov v lesoch a sledovanie pohybu dreva v rámci hodnotových reťazcov. Medzinárodné hodnotenie RDNA3 dokonca navrhlo celý ústav dočasne premiestniť do bezpečnejšej oblasti.

Cieľom pomoci medzinárodného spoločenstva Ukrajine je aj zlepšenie živobytia v lesnatých vidieckych regiónoch zasiahnutých vojnovým konfliktom. V rámci toho by malo prísť k revitalizácii vidieckych komunít a podpore ich živobytia, ktoré je často založené na poľnohospodárstve a lesníctve, v týchto oblastiach. Problémom vidieckych oblastí je zamínovanie poľnohospodárskej a lesnej pôdy, čo výrazne sťažuje prístup a využívanie tejto pôdy miestnym obyvateľstvom na získanie obživy a dreva, potrebného napr. na vykurovanie domácností. Projekt medzinárodnej pomoci sa preto zameria na zmapovanie týchto území. To by malo byť podkladom pre prehodnotenie (zvýšenie) stupňa priority, ktorý aktuálne majú pri odmínovaní.

Spracované na základe verejne dostupných informácií (správa Svetovej banky „Ukraine - Third Rapid Damage and Needs Assessment (RDNA3)", Štátna agentúra pre lesné zdroje Ukrajiny, webová lokalita www.foresteurope.org).

Boris Greguška

Boris Greguška

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  44x

Lesník a diplomat. Narodil sa v Trnave. Lesníctvo začal študovať ako štrnásťročný na strednej škole v Banskej Štiavnici. Ing. a PhD. z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. Dlhoročný štátny radca na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Zastupuje Slovensko v množstve medzinárodných organizácií a procesov vrátane Európskej únie a Organizácie Spojených národov. Pôsobil na Stálom zastúpení Slovenskej republiky pri Európskej únii v Bruseli. Viedol Európsku úniu a jej členské štáty v globálnych rokovaniach o ochrane a udržateľnom rozvoji svetových lesov počas slovenského a maltského predsedníctva v Rade Európskej únie. Podieľal sa aktívne na tvorbe rezolúcií z madridskej (2015) a bratislavskej (2021) konferencie ministrov o ochrane lesov v Európe (FOREST EUROPE). V rokoch 2018 až 2020 pôsobil vo funkcii predsedu Fóra o lesoch Organizácie Spojených národov, najvyššie postaveného telesa v systéme OSN, ktoré sa zaoberá agendou svetových lesov. Zoznam autorových rubrík:  Životné prostredieMedzinárodné vzťahyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

222 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu