
Byť ženou v minulosti bolo skôr príťažou. Málo úcty, nedostatok slobody a práv. Bolo to skutočne tak? Nie všetky ženy boli nespokojné. Ženy sa stotožňovali so svojím ženstvom v závislosti od sociálneho, kultúrneho a národnostného kontextu.
Boj za práva žien je skvelouvecou, ktorá však stále nie je dokonale uplatnená. Ja sa Teším z toho, žemôžem získavať vzdelanie, venovať sa veciam, ktoré ma bavia, slobodne vyjadriťsvoj názor. Beriem to ako samozrejmosť a neuvedomujem si, že mnohým ženámvo svete toto chýba a stále za to bojujú.
Rozdielnosť pohlaví nás už neobmedzuje tak akov minulosti a všetko sa zdá byť v poriadku. Ale zdanie častoklame a existujú extrémy. Na jednej strane zneužívanie, týraniea obmedzovanie žien. Na druhej strane dokonalé stieranie rozdielov medzimužmi a ženami. Byť ženou neznamená byť rovnakou ako muž. Rada nosímnohavice (a musím priznať, že je to pohodlnejšie), rada si zakričím nahokejovom zápase, ale má to svoje hranice. Byť ženou, znamená tešiť saz toho, že sme iné ako muži. Vnímať svoju rozdielnosť ako prednosť, akoúžasný dar. Dar krásy, citlivosti, vnímavosti, empatie, intuície a bohatýemocionálny svet nám umožňuje robiť svet krajším a bohatším. Sme to my,ktoré vnášame do vzťahov širokú škálu pocitov a máme iba nám danú schopnosťnosiť v sebe život. Naša slabosť nás robí silnými, viem toho zniesť veľa.„Cítiť, milovať, trpieť, obetovať sa,bude vždy obsahom života ženy.“ povedal Honoré de Balzac. Našim poslaním jedopĺňať a obohacovať tú „polovičku“ sveta, bez ktorej by nebola možná jehoexistencia a uskutočňovanie tejto úlohy.
Preto bojujme za ozajstné právažien:
ÁNO skutočnej kráse, NIE prehnaným nárokom na ženskú krásu,prázdnym hodnotám a ideálom a znižovaniu sebavedomia žien!
ÁNO skutočnej úcte, NIE zneucťovaniu, pornografii,využívaniu a vykorisťovaniu žien!
ÁNO skutočnej slobode, NIE manipulácii s názormi,hodnotami a schopnosťami ženy!
ÁNO skutočnej ženskosti, NIE potláčaniu toho, čo robí ženyženami!

Oslava MDŽ, rok 1970. Z rodinného albumu. Na fotografii môj strýko (prvý zľava).