Čo prezradila prvá voľba ústavných sudcov?

Šanca na prelomenie súčasného patu prakticky neexistuje, ak sa opozícia dnes v noci nejako nedohodne s bugárovcami. Lenže to by musel Béla zdvihnúť Ficovu rukavicu a konečne začať rozmýšľať o predčasných voľbách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Okrem opätovných pytačiek Roberta Fica o pomocnú ruku Mariana Kotlebu, ktoré naznačujú vzrastajúcu náchylnosť Smeru voči spolupráci s jeho fašistami, včerajšia voľba kandidátov na ústavných sudcov v parlamente odhalila zopár zaujímavých faktov a súvislostí, ktoré ešte nemohli byť zrejmé v čase, keď spravodajca Martin Klus sucho zosumarizoval výsledky hlasovania: 132 vydaných hlasovacích lístkov, z nich 66 platných, 13 neodovzdaných a 53 neplatných.

Kotleba dal Ficovi košom

V prvom rade treba skonštatovať, že spomínaní Kotlebovci sa zachovali politicky prezieravým a vypočítateľným spôsobom, ktorý zbytočne neprilieval olej do pahreby pochybností, podozrievania a špekulácií. Po tom, čo na verejnosť presiakli informácie o tom, že Fico sa v krátkom čase (od minulého októbra) už druhýkrát uchádzal o Kotlebovu ruku, aby s ním mohol uzavrieť zvrátený ústavný sobáš, ĽSNS najprv ústami Milana Uhríka potvrdila Ficove vohľady, potom stiahla vlastného kandidáta Radovana Hrádeka a napokon oznámila, že na voľbe sudcov sa jej poslanci nezúčastnia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolo to nielen legitímne vyjadrenie postoja ale najmä krok, ktorý nemožno inak než pochváliť. Ruku na srdce: ktorý súdny ústavný sudca v demokratickej krajine by chcel byť zvolený vďaka hlasom fašistov? Takže sa dá povedať, že Kotlebovci to všetkým zúčastneným celé iba uľahčili.

Smer sa opäť vyprdol na svojich voličov

Zároveň sa tým Kotlebovci zreteľne odlíšili od poslancov Smeru, pre ktorých jediným motívom účasti na voľbe bola čistá obštrukcia: zvýšiť kvórum, teda počet hlasujúcich, aby sa na minimum znížila pravdepodobnosť, že prejde ktorýkoľvek kandidát. Preto sa s výnimkou Emila Ďurovčíka dostavili v plnom počte a všetci si na šéfov príkaz povinne prevzali hlasovacie lístky, a to len preto, aby ich následne buď znehodnotili škrtaním či prihlúplymi odkazmi (Jarjabek) alebo odovzdali prázdne, čím nielen pozorovateľom ale najmä svojim voličom opäť dokázali, že im nejde o funkčný Ústavný súd (teda domáci súd poslednej inštancie pre mnohých slovenských občanov – áno, aj Ficových voličov! – snažiacich sa domôcť svojich práv), pokiaľ do kresla jeho predsedu nezasadne ich vlastný predseda, čo je predstava sama osebe úchylná.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu musím uznať, hoci nerád, že v demokratických pomeroch išlo o legitímne vyjadrenie frustrácie z toho, že smerákom neprešiel návrh na tajnú voľbu, aj keď čarbanie na volebné lístky je ozaj trošku detinské. Ale čo by už človek očakával od poslanca s mentálnou výbavou Smeru? Každopádne by stálo za vážnu úvahu, či v budúcnosti takúto neúctu k demokratickému volebnému procesu netrestať rovnako ako v hocijakých iných voľbách: vyradením znehodnoteného či prázdneho hlasovacieho lístka ako neplatného a teda aj jeho ignorovaním pri konečnom sčítaní hlasov. Napokon, prečo by pre voliaceho poslanca mali platiť iné pravidlá ako pre bežného občana vo volebnej miestnosti, všakže?

SkryťVypnúť reklamu

Poslúžili hlasovacie lístky SNS na iný účel?

Poslanci SNS sa opäť (po koľký krát už?!) prejavili ako zbabelci a vypočítavci toho najhrubšieho zrna. Schválne, milí čitatelia, skúste hádať, koľko z tých 13 neodovzdaných hlasovacích lístkov spomenutých v úvode bolo vydaných poslancom SNS? Presne deväť! Bolo by fajn, keby najmä voliči SNS venovali pozornosť nasledujúcemu mennému zoznamu: Eva Antošová, Tibor Bernaťák, Radovan Baláž, Karol Farkašovský, Stanislav Kmec, Magdaléna Kuciaňová, Peter Pamula, Eva Smolíková, Štefan Zelník. Ak pripustíme kacírsku myšlienku, že voliči SNS od svojich volených zástupcov očakávajú, že sa zhostia svojej psej povinnosti zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov (a teda aj Ústavného súdu SR), potom musím s hlbokým poľutovaním skonštatovať, že tieto panie a páni poslanci majú očakávania svojich voličov takpovediac u riti. Ktovie, možno práve niekde v tých končinách príslušné hlasovacie lístky aj skončili.

SkryťVypnúť reklamu

Zvyšní piati poslanci za SNS na čele s predsedom strany a snemovne Andrejom Dankom (predsa len sa niečo na tom práve naučil, beťár jeden!) mali aspoň toľko chochmesu, že hlasovací lístok odovzdali, hoci nevyplnený: boli nimi Anton Hrnko, Tibor Jančula, Jaroslav Paška, Juraj Soboňa a Dušan Tittel. V tejto súvislosti je zaujímavé, že poslanec Smeru Dušan Galis, bývalý to tréner Tittela a Jančulu zo Slovana resp. slovenskej reprezentácie, odovzdal rovnaký hlasovací lístok ako jeho bývalí zverenci. To dokazuje nielen to, že staré športové lásky nehrdzavejú, ale aj to, že bývalých športovcov na kandidátke SNS netreba podceňovať, lebo majú očividne viac rozumu, sebaúcty a zodpovednosti voči voličovi než právnici ako napr. Bernaťák či Kuciaňová.

Aby sme dokončili výpočet tých, ktorí si hlasovacie lístky prevzali no podľa všetkého im poslúžili, keď si odskočili na parlamentný záchod a zistili, že sa minul toaletný papier, tu sú tí zvyšní, vospolok poslanci Smeru: Igor Federič, právnik a ešte stále podpredseda parlamentu Martin Glváč, Igor Choma a ďalší právnik a dokonca predseda ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej.

Prístup poslancov SNS k voľbe kandidátov na ústavných sudcov okrem iného znamená, že Danko občanom tejto krajiny vrátane svojich voličov opäť klamal, a to dokonca dvakrát: prvý raz, keď povedal, že mu je srdečne jedno, kto bude na ÚS rozhodovať; a druhý raz, keď povedal, že jeho poslanci dostanú pri voľbe kandidátov voľnú ruku. Ak neklamal v prvom prípade, prečo potom on sám nezahlasoval za žiadneho kandidáta? No a ak neklamal v druhom prípade, je iba ťažko uveriť, že až deviatich z pätnástich členov klubu SNS osvietila rovnaká myšlienka neodovzdať svoj hlasovací lístok.

Ako hlasovali nezaradení poslanci?

Nesmieme zabudnúť na skupinu tzv. nezaradených či nezávislých poslancov, ktorých počet už dosiahol 17 a keby vytvorili jednotný klub, boli by tretím najsilnejším zoskupením v snemovni po Smere a SaS. Bohužiaľ (a či chvalabohu?) pravidelne hlasujú rozlične, a keďže v ich prípade to znamená viac-menej nezávisle od príkazov a inštrukcií straníckych centrál, zaslúžia si osobitnú pozornosť: patria sem Alena Bašistová (kandidovala za Sieť), Miroslav Beblavý (Sieť), Viera Dubačová (OĽaNO), Rastislav Holúbek (Sme), Igor Janckulík (Sieť), Juraj Kolesár (ĽSNS), Marek Maďarič (Smer), Katarína Macháčková (Sieť), Peter Marček (Sme), Jozef Mihál (SaS), Simona Petrík (Sieť), Martin Poliačik (SaS), Zsolt Simon (Most-Híd), Martina Šimkovičová (Sme), Richard Vašečka(OĽaNO), Oto Žarnay (OĽaNO) a Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Bašistová a Kolesár sa na včerajšom hlasovaní nezúčastnili. Kým Bašistová schôdzu odignorovala úplne, Kolesár ešte v snemovni bol, keď sa hlasovalo o tom, či sa bude hlasovať tajne alebo verejne, a zrejme až keď zistil, že ním preferovaná tajná voľba neprešla, zbalil sa a odišiel domov, čím len priznal svoju krvnú skupinu ĽSNS pozitív (čo, opakujem, v tomto prípade nebolo na jeho škodu). Mimochodom, celkom opačným prípadom bol Anton Hrnko, ktorý hlasovanie o spôsobe voľby podľa všetkého prečkal vo svojom najobľúbenejšom kresle v poslaneckom bufete, ale keď prišlo na lámanie chleba, predsa sa len pozviechal a hlasovací lístok si prevzal (čo tam po tom, že vlastne zbytočne?).

Traja odídenci od Kollára, teda Holúbek, Marček a Šimkovičová, celkom tradične a neprekvapujúco „zahlasovali“ rovnako ako väčšina poslancov Smeru, teda odovzdali prázdny hlasovací lístok, a preto nieto dôvodu sa nimi nejako špeciálne zaoberať (niežeby kedykoľvek inokedy bolo, všakáno), čo však neznamená, že pre nich neplatia rovnaké závery (a pre ich voličov rovnaké odporúčania) ako v prípade poslancov Smeru a SNS.

Poďme teda k tým 12 nezávislým, ktorí, hoci hlasovali ozaj rôznorodo, pristúpili k svojej voľbe zodpovedne, o čom svedčí fakt, že až deviati z nich (Beblavý, Dubačová, Janckulík, Maďarič, Macháčková, Mihál, Petríková, Žarnay a Žitňanská) zakrúžkovali 18 a dvaja (Poliačik a Vašečka) označili 17 kandidátov, čo naznačuje vysokú vôľu nájsť čo najväčšiu zhodu s ostatnými hlasujúcimi poslancami zo strán, ktoré voľbu ústavných sudcov neodignorovali (SaS, OĽaNO, Most-Híd a Sme rodina), a teda prispieť k zvoleniu čo najväčšieho množstva kandidátov. Zsolt Simon sa opäť ukázal ako solitér, ktorý ťažko hľadá prienik s kýmkoľvek (možno práve preto nedávno ohlásil vznik tretej maďarskej strany), ale k nemu sa ešte vrátime.

Najpriechodnejší kandidáti

Podľa počtu odovzdaných hlasov panovala najväčšia zhoda hlasujúcich poslancov na týchto menách: Ján Štiavnický (56 za – 0 proti – 10 sa zdržalo), Martin Vernarský (55-1-10), Ján Šikuta (55-0-11), Robert Šorl (54-0-12), Peter Straka (54-1-11), Ivan Fiačan (48-2-16), Eva Kovačechová (48-3-15), Dagmar Fillová (47-4-15), Martina Jánošíková (46-4-16) a Peter Molnár (47-6-13). Pripomeňme, že na opačnom póle stoja kandidáti Boris Gerbery (0-48-15), Monika Jankovská a Juraj Sopoliga (obaja 0-50-16).

Je minimálne zaujímavé, že medzi 12 nezávislými poslancami bodovali rovnakí kandidáti: Kovačechová, Šikuta, Štiavnický (všetci perfektné skóre 12-0-0), Fillová a Šorl (obaja 11-0-1), Straka a Vernarský (obaja 11-1-0), Fiačan a Jánošíková (obaja 10-0-2). Výnimkou medzi nezávislými poslancami bol Molnár (2-2-8), zato opačnou výnimkou bola Zuzana Pitoňáková (11-1-0).

Spomínaný Zsolt Simon nielenže zakrúžkoval iba 11 kandidátov, ale v množine nezávislých poslancov až štyrom z nich (Pitoňákovej, Strakovi, Šorlovi a Vernarskému) pokazil čisté konto sám a dvom z nich pošpinil štít spolu s ďalším jedným poslancom (Jánošíkovej s Maďaričom a Fiačanovi s Poliačikom). Dodajme, že na posledné čisté konto (Fillová) hodil „sólobobek“ Maďarič.

Na tomto mieste spomeňme zaujímavý prieskum z januára, v ktorom portál aktuality.sk oslovil 15 odchádzajúcich či bývalých sudcov ústavného a medzinárodných súdov, uznávaných sudcov najvyššieho súdu, členov súdnej rady, elitných prokurátorov, ústavných právnikov a významných advokátov, aby vybrali deväť kandidátov, ktorí sú podľa nich najschopnejší zhostiť sa postu ústavného sudcu. Podľa nich by bolo poradie nasledovné: Ján Drgonec, Peter Kresák (po 14 hlasov), Kovačechová (12), Šikuta (11), Šorl, Jánošíková (po 9), Radoslav Procházka, Libor Duľa, Straka a Štiavnický (po 7). Ako vidno, ich zoznam sa so zoznamom najschodnejších kandidátov zo včerajška prekrýva v šiestich menách.

Béla opäť s dvomi tvárami

Optimistovi pri pohľade na včerajšie výsledky napadne, že zajtra by to nemuselo byť beznádejné: veď včera predsa stačilo, keby všetkých 66 hlasujúcich našlo dokonalú zhodu a k nim sa našiel jeden-jediný koaličný poslanec (napríklad jeden z tých za SNS, čo údajne od Danka dostali „voľnú ruku“), a desať mien už mohlo byť na ceste k prezidentovi.

Problémom je, že takmer kompletný poslanecký klub Most-Híd – s výnimkou neprítomného kandidáta Petra Kresáka a podpredsedu klubu Eleméra Jakaba, ktorý svoj lístok pre istotu radšej dogabal – sa „ako na potvoru“ zdržal hlasovania pri takmer každom kandidátovi, ktorý včera vyzeral najpriechodnejšie (pozri tabuľku nižšie). Napokon, ako ešte pred hlasovaním povedal Béla Bugár, v parlamente je to niekedy ako v škôlke a v škôlke sa predsa musí poslúchať, nie?

Pre úplnosť treba dodať, že toho jediného z nich, s podporou ktorého súhlasili aj bugárovci, teda Molnára, zasa odmietla väčšina nezávislých poslancov. Úplnou pikantériou je, že Peter Straka včera získal hlasy všetkých hlasujúcich s výnimkou Zsolta Simona (ex-Most-Híd), ktorý bol proti, a kompletného klubu Most-Híd, ktorý sa zdržal.

Hlasovanie poslancov za Most-Híd o najpriechodnejších 10 kandidátoch

 

Za

Proti

Zdržal sa

Fiačan

11

Fillová

11

Jánošíková

11

Kovačechová

11

Molnár

10

1 (Balódi)

Straka

11

Šikuta

1 (Fedor)

10 (+ Dostál)

Šorl

11 (+ Simon)

Štiavnický

2 (Fedor, Sárközy)

9 (+ Kollár)

Vernarský

2 (Adamčík, Sárközy)

9 (+ Budaj)

Aké sú šance, že zajtra vôbec niekoho zvolia?

Takže teraz, keď sa aj ten najväčší optimista stal realistom, sa núka jediný záver: šanca na prelomenie súčasného patu prakticky neexistuje, ak sa opozícia dnes v noci nejako nedohodne s bugárovcami. Lenže to by musel Béla zdvihnúť Ficovu rukavicu a konečne začať rozmýšľať o predčasných voľbách.

A tá najhoršia správa je, že ani tak to nemusí stačiť. Keď vezmeme do úvahy, že včera pri každom priechodnom kandidátovi chýbal jeden koaličný hlas a že zoznam včera neprítomných poslancov pozostával z kompletného klubu ĽSNS plus Emila Ďurovčíka (Smer), Aleny Bašistovej (nezávislá, Smer-pozitívna), Petra Kresáka (kandidát Mosta-Híd, ktorý podľa všetkého nebude hlasovať ani zajtra) a Ľudovíta Gogu (Sme rodina), skôr to vyzerá na to, že koalícia má ešte odkiaľ brať, kým opozícia už veľmi nie.

Takže to vyzerá, že Ficovi jeho plán napokon vyjde a o ústavných sudcoch bude rozhodovať až nový prezident. (Na druhej strane na tomto mieste vyjadrujem neochvejné presvedčenie, že mu vyjde len na polovicu, pretože nový prezident sa nebude volať Šefčovič.)

Daniel Borský

Daniel Borský

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Kto som? Na túto otázku asi najlepšie odpovie najväčší český básnik (minimálne) dvadsiateho storočia:Jde jaro do létaa léto do podzimuV kostýmu Hamletaa v mozku Hirošimu,strach krajem obchází,sešvagřen s beznadějíKrál chlastá se zlodějiv putyce nad hrázíNa prášek rozemnoumá váhání mé činyVždyť, kdo je onde mnouje vlastně někdo jinýZombie! Sen z morfia.Ve vodě obraz klamnýKdo jsem? Jen bezvýznamný,zatrpklý páriaTen druhý přebírávítězství, pocty, cenyMé já - je nevíraPůlkacíř, uřícenýz útěku před citem,před láskou, před pohodlímJeště se někdy modlímv tom příliš hlasitém,hrabivém očistciCo zbývá, moji páni?Pokorně přečíst si,tiše a bez reptání,rozsudek mlčeníA nad skleničkou rakijidál věřit na zázrakyUctivost, vážení Karel Kryl (*1944 †1994) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu