Zvykol som si, že na Slovensku sú prezidentské voľby šancou pre starých pánov. Aj Čarnogurský je už pre slovenskú politickú scénu minulosťou a už ani KDH sa k jeho osobe vyslovene nehlási. Je to najmä kvôli jeho názorom, ktoré sú vo veľkej miere rozdielne ako u ostatných politikov. Áno, je potrebné uznať, že pán Čarnogurský sa drží svojich vyhlásení a má na to právo. Rovnako má právo vyjadriť svoj osobný postoj aj k obdobiu Slovenského štátu. Prečítal som si článok na SME, prečítal som si celý rozhovor pre časopis Extraplus a aj blog Čarnogurského k danej téme. Je pravdou, že rozhovor pre Extraplus sa primárne netýkal obdobia Slovenského štátu a áno, slovenské média si vybrali len časť rozhovoru. Ale to ešte neznamená, že médiá musia klamať.
Ja nebudem polemizovať o tom, či je Čarnogurský proti deportáciám, či je proti Tisovi, či sa dostatočne tvrdo vyjadril proti Slovenskému štátu. Mňa zarazila jediná vec. A to, že slovo "klérofašistický štát" pán Čarnogurský považuje za výplod z čias komunizmu. Pre Čarnogurského je tým povedané všetko. Nuž pojem klérofašistický štát sa nepoužíva len pre Slovenský štát, ale aj pre iné krajiny, kde vládla katolícka elita. Neviem ako by potom Slovenský štát pomenoval, aký prívlastok by mu dal. Pán Čarnogurský je určite ovplyvnený aj tým, že časť jeho rodiny bola aktívna práce počas Slovenského štátu, preto sa u neho prejavuje akýsi závan nostalgie. Ale Slovenský štát bol predsa z hľadiska zriadenia rovnako totalitný štát ako bolo Československo počas obdobia komunizmu. A proti komunizmu predsa Čarnogurský bojoval. Totalita ako totalita.
Ak sa Slovenský štát z úst kandidáta na prezidenta zľahčuje vytvorením výborných podmienok pre kultúrny život, potom by bolo možné rovnako zľahčovať akýkoľvek totalitný režim vo svete. Pán Čarnogurský je známy rusofil, či odporca vstupu Slovenska do NATO, jeho poňatie geopolitiky patrí viac do romantického obdobia storočí minulých ako do 21. storočia. Ja mu jeho názor na politiku, či históriu neupieram, ale bojovať o ľavicového voliča by mal inak ako podobnými kontroverznými vyjadreniami. Budúci prezident by mal totiž reprezentovať Slovensko ako také a nie vyjadrovať na verejnosti svoje osobné pocity, či krivdy.
Čarnogurský sa na politickom dôchodku nezmenil, je stále svojský. Kampaň do prezidentského kresla už evidentne odštartoval, nielen rozhovormi do médií, ale aj písaním blogov. Tak len jednu radu pán Čarnogurský. Viac sa venujte prítomnosti a reálnym problémom Slovenska ako tápaním v minulosti. Inak tú kampaň môžete zabaliť už teraz.