Predražená dovolenka na Kube

Pre väčšinu z nás je dostať sa na Kubu a užiť si krásne prostredie Karibiku, more, teplo, spoznať kubánskych ľudí, ich život, len snom, ktorý ostane nesplnený. No niekedy stačí zamestnať sa na správnom mieste, obliekať správne tričko a ľahko sa môže stať, že dostanete ako darček dovolenku na Kube za približne 9540 EUR.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Presne toľko má stať pobyt troch štátnych úradníkov na Kube v období od 31. októbra do 8. novembra. Riadne drahá dovolenka za štátne, teda naše peniaze. Delegáciu má tvoriť štátny tajomník ministerstva hospodárstva, štátny tajomník ministerstva financií a šéf úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Nečudoval by som najprv tomu, veď štátne delegácie navštevujú jednotlivé krajiny a rokojú najmä o hspodárskych vzťahoch. No Kuba?

Krajina, ktorá je stále tvrdo gniavená socializmom a ktorá stále väzní stovky politických väzňov. Castrovci sú stále rovnakí ako pred niekoľkými desiatkami rokov. Krajina prakticky nemá čo ponúknuť okrem cukru, citrusových plodov, rumu a svojich cigár. Vo väčšine je odkázaná na pomoc ostatných krajín alebo ľudia len tak živoria. Čo tam potom idú dojednať naši traja úradníci? Keď som si prečítal program, tak mi nenapadá nič iné ako slovo dovolenka. Stretnutia s politikmi, úradníkmi, predstaviteľmi firiem, návšteva elektrárne a podpis dvoch memoránd. A mimoriadne ma zaujala informácia, že štátny tajomník ministerstva hospodárstva má "informovať, že vzájomné vzťahy sa vyvíjajú uspokojivo a okrem starého dlhu nemáme žiadne závažné problémy". No bodaj by sme aj mali, keď obchodujeme minimálne a dlh nám nechýba.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A samozrejme pri moci máme socialistického svetobežníka, ktorý rád podporuje styky s krajinami z bývalého socialistického bloku ako Kuba, Vietnam, Čína. Aj slová, že sa vzťahy vyvíjajú uspokojivo, mi pripomínajú staré dobré časy, keď sme si v socialistickom bloku boli všetci bratia. Snáď bude mať táto troška drahšia dovolenka all inclusive zmysel. Len celú tú maškarádu mohla uhradiť Kuba v rámci dlhu, ktorý má voči nám. No ak by sme také niečo žiadali, asi by sme potom nemohli hovoriť o uspokojivých vzťahoch.

9540 eur je suma, ktorá sa určite nedala využiť lepšie, najmä keď sa hľadali peniaze do štátneho rozpočtu a na strane výdavkov už vraj nie je kde škrtať. Ako vidíme, je a stále bude...

Tomáš Bosák

Tomáš Bosák

Bloger 
  • Počet článkov:  391
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodený na východe, ale žijúci ako inak na západe. Vyštudovaný historik, ale pracujúci v štátnej správe. Milujem futbal, ale zmeškal som prvé tréningy. Život plný zvratov. Zoznam autorových rubrík:  ŠportPolitikaHistóriaKultúraNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu