Normálne som sa tešila, keď sme sa vybrali len tak za domy, do poľa, či k vode. Manžel, drobec a dokonca aj svokor. Niektoré veci berie dosť poctivo, a tak aj keď baza bola za dobre vysokou pŕhľavou alebo nejako vysoko, nakoniec predsa skončila u nás :).

Ani som neriešila, čo s ňou. Plánovala som len nasušiť, no suseda nám ponúkla nejaké overené recepty. Nuž a tak okrem sušenia kvetov sme sa večer pustili do bazovej limonády. A hneď vo veľkom, na parapete mi trónili tri takmer štvorlitrové zaváraninové fľaše.

Tých pár dní čakania stálo za to, limonáda je chuťovo veľmi príjemná, vychladená priam ideálna na leto, veľmi osviežujúca. A potrebujete na to len kvety, cukor, citróny a vodu. Každý deň premiešať a na piaty deň scediť. Aj v chladničke však vydrží len cca 2 týždne.
A ako som sa dostala k bylinkám? Nuž, popravde, čo si pamätám z útleho detstva, materinu dúšku som sa naučila rozoznávať, keď sme chodili na prázdniny k babke. Vtedy ženičky idúc z lesa schádzali dole babkiným sadom a na dvore niekedy nechali také chuchvalce poľnej trávy s drobnými kvietočkami. No a práve tie kvietočky sme potom vyberali, krásne voňali. Tak som sa dostala k materinej dúške.
No a niekedy dávno, ešte počas mojej návštevy ZŠ, u nás otvorili obchodík, taký všehochuť. Akože obchod s textilom, ale aj bižutériou a knihami a tak... A práve odtiaľ sme si kúpili Zdravie z božej lekárne od Márie Trebenovej. A potom som si doma dookola čítala o tom, ako tie rastlinky vyzerajú, kde rastú a na čo sa používajú.
Zopár skúseností Márie Trebenovej je už aj mojimi skúsenosťami a som naozaj rada.