Minister školstva Dušan Čaplovič považuje za reálny záväzok, aby učitelia mali do roku 2016 plat vo výške 1,2-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. "Mohol som dať aj 1,6, čo by bolo nereálne, ale 1,2-násobok vidím reálne," povedal minister Čaplovič
(SITA, 26.9.2013)
„nádej dávam na splnenie 1,2-násobku priemernej mzdy do roku 2016..."
(minister financií Kažimír)
1,2 násobok priemeru pre začínajúceho učiteľa, ostatné tarifné platy odvíjať od tohto čísla
(Nové školské odbory: Aké máme ciele)
"plat učiteľa by mal byť nad priemernou mzdou, 1,4 násobok priemernej mzdy by bolo normálne..."
(Slavomír Drahoš, gymnaziálny učiteľ)
Niežeby na zvyšovaní platov učiteľov (alebo predtým lekárov) bolo niečo apriori zlé.
Ký ďas ale ovplyvnil myseľ väčšiny zainteresovaných aby to mal byt práve 1,x-násobok priemerného slovenského platu? Nad tým ostáva rozum stáť. O zradnostiach „priemerného platu" boli popísané (asi zbytočne) stovky článkov, ale žeby ani „pravicová" ani ľavicová vláda nemala nejakého rozumnejšieho poradcu, ktorý by si zaťukal na čelo?
Nuž dobre, lekárom sme po vydieraní priklepli zvýšenie platov na 1,25 resp. 2,1 násobok (časom dokonca 2,3) priemerného platu. Fajn. Sľúbme teda cca 60.000 učiteľom, že im postupne zvýšime platy na 1,2 násobok priemeru. Otázka pre žiačika Móricka: Čo sa stane s celoštátnym platovým priemerom po zvýšení platov 60-tisícovej skupine učiteľov na 1,2-násobok priemeru? Móricko: Celoštátny priemer sa zvýši. Správne, a aké budú potom platy lekárov? Móricko: Nóó, potom budú o niečo nižsie ako 1,25 resp. 2,1-násobok priemeru, lebo priemer sa medzitým zdvihol. Správne. Lekári budú teda logicky chcieť aby sa ich „dohoda" naďalej dodržiavala t.j. budú chcieť dorovnať (rozumej zvýšiť) platy opäť na 1,25 resp. 2,1 násobok priemeru. Čo sa stane s priemerom? Opäť sa o niečo zvýši, beťár jeden.
Ale ešte predtým ako sa ozvú učitelia, že dohoda predsa bola 1,2 násobok a nie „o niečo menej", sa však už zaktivizujú napríklad policajti (cca 20.000 policajtov), že aj oni by chceli naviazať platy na priemernú mzdu. A žeby vojaci (cca 13.000 vojakov) ostali potichu? Nie, aj oni by chceli násobok priemernej mzdy, samozrejme násobok vyšší ako jedna. A ktovie, či to nezlomí aj zdravotné sestry (cca 30.000 sestier), ktoré zatiaľ (veľmi rozumne) „násobkovému" nezmyslu odolávali. A čo vyše stotisícová armáda úradníkov, tá by mala byť od macochy? Aj táto (obrovská) skupina by chcela nejaký ten násobok priemernej mzdy.
A každou ďalšou mnohotisícovou skupinou, ktorá sa rozhodne vyrokovať alebo vydupať si naviazanie svojho platu na celoslovenský priemer, sa tento zvýši, lebo predsa (akože inak) mnohotisícové skupiny chcú platy na vyššej úrovni ako 1,0 násobok priemeru a súčasne na vyššej úrovni ako je doterajší stav.
A Móricko už správne hlási odpoveď na otázku, čo sa po každom takom zvýšení asi stane s celoštátnym priemerom. A odpovedá správne, priemer sa o niečo zvýši. A kolotoč môže začať nanovo. Po zvýšení priemeru (napr. nárastom platov úradníkov) budú opäť chcieť lekári dorovnanie svojho 1,25 resp. 2,1-násobku. Vzápätí učitelia tiež a následne aj policajti alebo vojaci. A kým sa postupne všetkým dorovnajú platy k vysnenému 1,x násobku priemeru, tak už lekári znovu „s prekvapením" zistia, že ich platy sú opäť o niečo menšie ako prisľúbené násobky priemeru. A tak ďalej, ako po špirále. A vraj, že perpetuum mobile neexistuje.
Až len nájsť tú obrovskú masu ľudí, ktorí budú musieť mať plat nižší ako je priemer, kedže v reálnej spoločnosti (rozumej nekomunistickej alebo inak sociálne-inžiniersky nezdeformovanej) jednoducho väčšina občanov vždy má menší plat ako celoštátny priemer. To nie je nejaká ideológia, ale obyčajná skutočnosť reálneho nesymetrického rozvrstvenia platov smerom k vyšším platom (kde sa dá ísť prakticky donekonečna), zatiaľčo na druhej strane je pevná hranica minimálnej mzdy.
Prehľadný článok na túto tému priemerná mzda možno nájsť napr. tu.
teraz o niečom celkom inom