Eurorozprávka o spoločnom patente EU

Kde bolo, tam bolo, kde sa sociálna kohézia liala a solidarita sypala, bola jedna Európska únia. A v tej únii sa raz stretli múdri ľuďia (politici, úradníci, intelektuáli), aby pripravili dokument nazvaný Lisabonská stratégia 2000-2010. Cieľom bolo navrhnúť a následne zrealizovať potrebné opatrenia, aby sa sa Európska únia stala "najkonkurencieschopnejšou a najdynamickejšou znalostnou ekonomikou, schopnou udržateľného hospodárskeho rastu s viacej a lepšími pracovnými miestami a s väčšou sociálnou súdržnosťou".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Táto stratégia bola prijatá na jar 2000 a bola rozvrhnutá na celé desaťročie, do roku 2010. Následne pokračovala (a stále pokračuje) vo forme Stratégie 2020.

Asi takto by mohla eurorozprávka začať, keby to bola nozaj iba rozprávka a nie skôr tragikomédia. O samotných stratégiách t.j. Lisabonskej stratégii 2010 a Stratégii 2020 ešte bude určite reč, ale pre začiatok je dobré pripomenúť si príbeh o spoločnom (európskom) patente.
Tento príbeh sa pritom dá vyrozprávať aj bez dlhšieho komentára, len z citátov samotných eurodokumentov. Tu je stručná história spoločného patentu EU:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaistiť, aby do konca roku 2000 bol prijatý patent Spoločenstva a aby patentová ochrana v Únii bola rovnako jednoduchá, lacná a rovnako komplexná ako v krajinách obchodných rivalov
(Lisabonská stratégia 2000-2010, jar 2000)

Problémom zostáva, že patentovanie nových myšlienok zostáva obmedzené na jeden štát a je príliš nákladné. Bolo vyjadrené znepokojenie, pokiaľ ide o malý pokrok pri prijímaní patentu Spoločenstva. Patent spoločenstva by sa mal realizovať do konca roku 2001.
(zasadanie Európskej rady, Štokholm, marec 2001)

Rokovanie o prijatí patentu Spoločenstva sa predlžovalo vďaka nezhodám o používaní jazykov. Európske spoločnosti tým boli poškodzované, pretože museli platiť trikrát až päťkrát viac za ochranu patentov ako ich súperi. Na májovom zasadnutí Rady (2002) by sa malo nájsť spoločné stanovisko k patentu Spoločenstva.
(zasadanie Európskej rady, Barcelona, marec 2002)

Skryť Vypnúť reklamu

Nízka patentová aktivita v krajinách Únie ukazuje jej slabé miesta spôsobené absenciou patentu Spoločenstva
(zasadanie Európskej rady, Brusel, marec 2003)

Chýba patent Spoločenstva
(správa Európskej komisie o Lisabonskej stratégii, január 2004)

Európska únia v tejto súvislosti nástojí na nutnosti zaviesť, čo možno najrýchlejšie, zjednodušený patentový systém
(Európska Komisia, Všeobecná správa o stave EU 2005)

V uznesení z 12. októbra Európsky parlament pripomenul, že existencia účinného a konkurencieschopného patentového systému je kľúčovou požiadavkou Lisabonskej stratégie. Dôrazne vyzval Komisiu, aby využila všetky prostriedky na zlepšenie patentového systému v Európskej únii...
(Európska Komisia, Všeobecná správa o stave EU 2006)

Skryť Vypnúť reklamu

V rámci patentovej politiky Komisia prijala 3. apríla oznámenie pod názvom „Zlepšenie patentového systému v Európe“
(Európska Komisia, Všeobecná správa o stave EU 2007)

Komisia prijala 16. júla aj oznámenie „Stratégia v oblasti práv priemyselného vlastníctva v Európe“. V oznámení sa pripomína potreba zaviesť patent Spoločenstva...
(Európska Komisia, Všeobecná správa o stave EU 2008)

Po desaťročiach rokovaní bola dosiahnutá nová úroveň o tvorbe a právnej regulácii spoločného patentu EU. Len čo sa vyriešia zostávajúce jazykové otázky, európsky patent bude podporovať novácie a poskytne európskemu priemyslu lepšie príležitosti súťažiť na globálnom trhu.
(Európska Komisia, Všeobecná správa o stave EU 2009)

Skryť Vypnúť reklamu

Pozornosť sa sústreďuje aj na to, aby nápady rýchlo prenikali na trh, a to vďaka odstraňovaniu takých prekážok, ako sú vysoké náklady pri udeľovaní patentov... Komisia navrhla posilnenú spoluprácu v oblasti jednotnejochrany patentov v EU.
(Európska Komisia, Všeobecná správa o stave EU 2010)

Zlepšenie rámcových podmienok pre podniky v oblasti inovácii (t.j. vytvorenie jednotného patentu EU)
(Stratégia 2020, marec 2010)

Dňa 13. apríla 2011 Európska komisia v rámci posilnenej spolupráce predložila balík dvoch legislatívnych návrhov, ktorými sa radikálne znížia náklady na patenty v Európe a to až o 80%.
(Európska Komisia, Všeobecná správa o stave EU 2011)

Sme na krok vzdialení od európskeho patentu, ktorý by znížil náklady na ochranu na 20% súčasných nákladov. Očakávam, že sa táto otázka uzavrie do konca tohto roka.
(Barroso, prejav o stave Únie 2011)

- zabezpečenie toho, aby zúčastnené členské štáty dosiahli konščnú dohodu o poslednej nevyriešenej otázke v rámci patentového balíka najneskôr v júni 2012
(Závery Európskej rady, marec 2012)

Nuž, čo k tomu dodať? Že zazvonil zvonec a rozprávky je koniec?
Asi nie. Ešte veľa obložených chlebíčkov bude zjedených, veľa litrov kávy vypitých, mnoho kusov papiera potlačených a mnoho stoličiek vysedených. A pritom nevidieť nejakých euroskeptikov, ktorí by sa zubami-nechtami bránili spoločnému patentu EU.
Alebo sú dôležitejšie iné "priority" ako napr. povinné kvóty pre ženy v dozorných radách firiem, či iné nezmysly. Ale o tom niekedy inokedy, v nejakej inej rozprávke.

Roman Brandšteter

Roman Brandšteter

Bloger 
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Člověk nemá zestárnout, dokud nezmoudří. (JW) ....... Cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami. (anonym) ...... O mne: Introvert uprostred úžasne zaujímavého a súčasne trochu desivého sveta. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťEurópska úniaNezaradenéFikcie a imaginácie"Rukoväť modernej ľavice"

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu