Upozornenie: Tento príspevok je zaradený v rubrike Fikcie a imaginácie a nemá v úmysle dotknúť sa žiadnej rozhľadenej a rozumnej ženy.
Mýtus č. 1 - prečo sa nedáte zvoliť a nepomôžete iným ženám k miestam v štátnej správe a v štátnych podnikoch?
Žien je v politike málo. Je nás málo, pretože voliči nevolia veľa žien. A to napriek tomu, že medzi voličmi je mierna väčšina žien, podobne ako v celej spoločnosti. Ani nám, ženám-političkám, sa nedarí presvedčiť ženy-voličky aby nás volili vo väčšom počte (Monika Flašíková-Beňová by vedela rozprávať...). A keďže nás teda ženy-voličky nevolia v dostatočnom množstve, prečo by sme mali my, ženy-političky, nominovať do štátnych inštitúcií ženy-nepolitičky? Najmä, keď si tam namiesto toho môžeme nominovať nejakého schopného fešáka?
Presadiť sa prostredníctvom volieb je pre nás ťažké a aj preto je nás v politických stranách málo. A do vyššieho manažmentu štátnych firiem sa dostáva najmä cez stranícke dosadzovanie. Takže aj miest pre nás je málo a z tohto dôvodu potrebujeme ďalšie fleky vo firmách.
Mýtus č. 2 - prečo sa nevypracujete samy?
Vraj, čo bráni šikovným ženám - manažérkam, šéfkam... aby si založili vlastnú firmu a zamestnali si tam koľko žien chcú, trebárs aj samé ženy. A postupom času, kedže ženy sú vraj aj tak lepšie manažérky, sa ich firma časom dostane na burzu a bude porážať mužmi ovládané (maskulínne, mačoidné...) konkurenčné firmy.
V takom názore je ignorovaná inakosť ženskej osobnosti. Inteligentná žena, šikovná manažérka i moderná šéfka predsa nemôže strácať čas neistotou v zakladaní nových firiem, ešte väčšou neistotou v manažovaní novej firmy, kde neustále hrozí neúspech alebo dokonca hrozivý krach. Veď predsa veľká väčšina založených firiem sa nikdy celosvetovo nepresadí, a mnoho z nich zanikne alebo dokonca zbankrotuje. Tam by ste nás chceli dostať?
Väčšinu z nás nezaujíma zakladanie nových firiem, zháňanie kapitálu alebo dlhé vysedávanie a dumanie nad prelomovým podnikateľským nápadom. To rady prenecháme mužským trúdom. Nech oni riskujú pri zakladaní firiem, nech oni riskujú pri zháňaní kapitálu, nech oni riskujú krach či bankrot. Väčšina z nich sa nepresadí a také firmy nás nezaujímajú. Iná situácia však nastane, až sa Gatesovia, Jobsovia, Zuckerbergovia presadia a vybudujú fungujúce a bohaté firmy. Tam je naše miesto, tam sú pre nás kvóty. Nechceme byť Gatesom alebo Zuckerbergom v sukni. Chceme byť manažérkami a šéfkami u Gatesa a Zuckerberga. A to bez ohľadu na to, či sa im to bude páčiť alebo nie.
Mýtus č. 3 - zlatokopky
Vraj zavedením kvót sa do vysokých pozícií dostanú najmä tie ženy, ktoré majú skôr dobré kontakty (rôznorodého charakteru...) ako schopnosti. Naša odpoveď je - nech. Navadí nám, že Federácia európskych mileniek už dlhší čas podporuje zavedenie ženských kvót.
Ich argumenty sú správne, bez ohľadu na to, čo si o nich kto myslí. Nejedna žena chce byť milovaná a súčasne veľmi úspešná, tak prečo nespojiť príjemné s užitočným?
Mýtus č. 4 - Väčšina je proti kvótam
Ale kdeže. Na našej strane je aktivistická menšina spolu s mlčiacou drvivou väčšinou. Proti nám stojí len maličká menšina. Sú to najmä voľnotrhoví jehovisti, neoliberálni talibanci, bigotní fanatici všemocného trhu alebo tí, čo neustále drdlú čosi o bezbrehej slobode bez zodpovednosti. Už z tohto výčtu je jasné, akú háveď máme proti sebe a dvojnásobne jasné, že názory podobných ľudí musia byť striktne odmietnuté a ak neprestanú, malo by im byť dôrazne zabránené v šírení akejkoľvek protikvotačnej demagógie. Ostatne, príslušná európska legislatíva (s tvrdými sankciami a trestami) je už v štádiu tvorby.
Záver:
Čo nechceme: nechceme zháňať kapitál, zakladať nové firmy a riskovať či budú úspešné, či prežijú prvé roky, či neskrachujú. Nechceme mrhať naším vzácnym časom a vysedávať nad všakovakými podnikateľskými plánmi alebo nápadmi.
Čo chceme: chceme manažovať, chceme šéfovať, chceme viesť.
Domáce puťky-voličky nás (zrejme zo závisti alebo vlastnej obmedzenosti) volia málo. Kvóty sú preto našou jedinou šancou a jasnou voľbou. Sme pripravené aj na to, že na nás bude zazerať mnoho takzvaných „kolegýň", ktoré sa na vysoké miesta dostali pomocou vlastných schopností, odborných kvalít a vytrvalosti. Sme však dostatočne silné a naše kvóty, na ktoré máme právo, si vybojujeme. Stojí za nami celá európska genderovská a iná spriatelená loby a to je veru riadna administratívna aj finančná sila.
A ak si budú doterajšie ženy-odborníčky vo vysokých funkciách na nás príliš vyskakovať, môže sa to rýchlo obrátiť proti nim. Nech si nemyslia, že sú nenahraditeľné.
Súvisiaci článok: Kvóty pre ženy musia byť zavedené (1)