A to slová: všetko (všemocný) a iba (len, jedine).
Na prvý pohľad sa môže zdať tento verdikt prekvapením, ale naozaj iba na prvý pohľad. Po hlbšom zamyslení však nie je ťažké oceniť mimoriadnu dôležitosť týchto nenápadných slov, ktoré stoja za mnohými ľavicovými argumentačnými úspechmi, ako aj za šírením moderných ľavicových názorov.
Aby však nedošlo k omylu, je nutné jedno upozornenie. To, že uvedené slová boli označené za najdôležitejšie ľavicové slová, neznamená, že ich nemôže používať aj ktokoľvek iný, vrátane pravice (ide koniec koncov o bežné slová, takže nie je vhodné brať ich samotnú prítomnosť ihneď ako indikátor príslušnosti k ľavici). Avšak práve správnym použitím v ľavicovom kontexte sa dosiahne maximalizácia ich účinku.
Najlepšie je ilustrovať silu týchto slov na konkrétnych príkladoch, aby bola zrejmá ich dôležitosť.
Príklad 1: Hovoria nám (kapitalisti, bohatí, pravica, nadnárodné spoločnosti), že voľný trh všetko vyrieši (všemocný voľný trh)
Príklad 2: Bohatým (kapitalistom, pravici, nadnárodným spoločnostiam) ide iba (len, jedine) o zisk (peniaze, majetky)
Ako by však tieto vety vyzerali bez slov všetko a iba?
Máte pravdu, ako nejednoznačné, nedostačujúce a málo burcujúce.
K príkladu 1: Už na prvé počutie je cítiť ako slovo „všetko“ zjednoznačňuje celú vetu. Bez tohto dôležitého slova by stratila veta význam. Už náhrada slova všetko napríklad za veľmi veľa by pozmenila vyznenie celej vety tak, že by sa k nej mohla prihlásiť aj pravica. Ale práve použitím slova všetko tu máme jednoznačnú obžalobu princípov voľného trhu a tým aj kapitalizmu ako takého. Už na prvé počutie z vety priam vyžaruje nedostupné zdravotníctvo, školstvo, bezpečnosť, kultúra atď., a to všetko namierené proti bezbrannému človeku, ktorý sa nedovolá žiadnej spravodlivosti, žiadnych práv.
K príkladu 2: Uvedená veta, bez dôležitého slova iba, sa stáva v podstate normálnou vetou, nad ktorou sa málokto pozastaví. Veď cieľom podnikania predsa len je tvorba zisku. K tomu by sa teda mohol prihlásiť prakticky každý a súčasne to nikoho príliš neprekvapí. Ale vloženie dôležitého slova iba robí z tejto vety jednoznačnú obžalobu nemorálnosti stavu keď nič iné ako zisk (láska, priateľstvo, medziľudské vzťahy) nie je cieľom existencie a bytia bohatého podnikateľa (kapitalistu, pravičiara).
Vhodná je aj kombinácia oboch dôležitých slov. Napríklad:
Bohatí (podnikatelia, kapitalisti, pravica, nadnárodné spoločnosti) si myslia, že iba peniaze a zisk sú všetkým o čo v živote ide. Alebo: Hovoria nám (bohatí, pravica), že iba voľný trh všetko vyrieši.
Tu už ide priam o dokonalé, nepriestreľné vety, ktoré zaujmú už na prvé počutie a pomôžu vyhrať takmer každú diskusiu.
Musíme však upozorniť aj na menšie úskalie častého používania spomínaných viet a ich klonov. Ak diskutujete (náhodou) so zdatnejším zástancom pravicového pohľadu na svet, môže byť problematické zodpovedať protiotázku typu: Ktorý pravičiar tvrdí, že iba peniaze a zisk sú tým, o čo v živote ide? Alebo: Ktorý pravičiar tvrdí, že voľný trh všetko vyrieši?
Tu musíme žiaľ priznať, že proti týmto protiotázkam zatiaľ nevieme doporučiť účinnú protizbraň. Spolupracovník Rukoväte modernej ľavice Jakub Topol II. prešiel dokonca viacerými knihami pravicových mysliteľov, ale spomínané vety (napr. Príklad 1 a 2) však neboli zatiaľ nájdené. Aj nás samotných trochu prekvapila skutočnosť, že v knihách pravicových „guru“ (ako napr. Hayek, či Mises) sa také vety nenašli (hľadanie samozrejme nevzdávame a naďalej v ňom pokračujeme).
Netreba sa však priveľmi obávať aj keby ste sa nejakou náhodou dostali do podobnej debaty. V týchto prípadoch je najlepšie reagovať spôsobom „ale prosím vás, však je to všetkým jasné“ alebo „ale prosím vás, však to všetci vedia, iba vy nie“.
Pre ostatné debaty sú naše vety (Príklad 1, 2 a ich klony) vždy použiteľné a priam predurčené k argumentačnému úspechu. Je preto vhodné ich pravidelne používať.
Ako inšpiráciu uvádzame niekoľko podarených konkrétnych príkladov:
základom tejto filozofie (neoliberalizmu) je, aby všetko vyriešil trh
(Pavol Paška)
ľavicové strany (...) nezdieľajú presvedčenie, že všetko vyrieši trh
(Smer, politické zamerania 2010-2014)
(pravica) prenechala všetko na trhovú džungľu
(Pavol Paška)
Ešte dnes vidím, ako mnohí mladí ľudia z rôznych občianskych združení dokážu pred kamerami s kamennou tvárou hlásať, že všetko vyrieši voľný trh.
(Pavol Paška)
Voľný trh vždy iba prehlboval rozdiely medzi ľuďmi a medzi regiónmi.
(Robert Fico)
Na piedestál ľudských hodnôt sa v posledných rokoch postavilo heslo: „mysli len na seba, buduj si kariéru a znič všetko, čo ti stojí v ceste“.
(Pavol Paška)
Pravici záleží iba na veľkých podnikateľoch, na monopoloch, na korporáciách. Pre malého podnikateľa nemajú pravičiari zľutovanie.
(Pavol Paška)
ideológia neoliberalizmu: myslieť iba na seba, individualizmus, kariéra, to je jediné, čo má človeka zaujímať
(Ľ. Blaha, Smer, predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti)
majetok za istou hranicou (...) je iba čistý mamon
(Ľ. Blaha, Smer, predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti)
nemožno všetko nechať na inštitucionálne trhy
(Pavol Paška)
pravicové strany u nás podporujú len to najextrémnejšie z doktríny neoliberalizmu
(Ľ. Blaha, Smer, predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti)
Kapitalistická ekonomika je len o podvodoch a špekuláciách.
(Ľ. Blaha, Smer, predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti)
Európa môže byť silná, iba ak bude jednotná. Európa sa zachráni, iba ak bude solidárna!
(Pavol Paška)
Redakcia Rukoväte modernej ľavice