Kusy pána doktora

Minulý piatok som pri počúvaní rozhlasového spravodajstva vypočul istého lekára, ako povedal k chystanému vyvlastneniu či "odkúpeniu" súkromných zdravotných poisťovní nasledovné:"Treba to zmeniť čo najskôr, lebo tí, čo sú v Dôvere, je taký plán, že nakoniec bude jedna poisťovňa, ale tých, čo tam zostanú, budeme musieť odkúpiť po 500 eur na kus, a to všetko pôjde z peňazí poistencov, ktoré majú ísť na liečenie..."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Áno, čítate správne. Na kus. Takže my už nie sme pacienti, ale kusy. Môj prvý dojem z takýchto slov bol dosť nepriateľský voči tomu pánovi (mimochodom, išlo o predsedu sekcie všeobecných lekárov pre dospelých Slovenskej lekárskej komory, Petra Liptáka). To sme sa až kam dostali, že sme označovaní za kusy? Nepoužívali podobný slovník "lekári" v komunistických alebo nacistických táboroch? Sme kusy len preto, že sme sa nepoistili v štátnej poisťovni, ako by si pán doktor predstavoval, ale mali sme tú neslýchanú drzosť poistiť sa v poisťovni súkromnej?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom som sa však pokúsil vcítiť do myšlienkového sveta pána doktora a začal som mu trochu rozumieť. Čo keď má pravdu? A nemal by nás nazývať ešte tvrdším slovníkom? Kusy sú vlastne až príliš neutrálne. Nebolo by priliehavejšie nazvať nás rovno príživníkmi alebo parazitmi, ktorých odkúpenie bude vlastne cudzopasením na štátnom rozpočte?

Ihneď som sa pánovi doktorovi v duchu ospravedlnil, že mi ešte pred chvíľou vadilo slovo kusy. A hneď aj prichádzam s konštruktívnym návrhom, ktorý hádam pomôže, aby pán doktor zmiernil svoj pohľad na nás, kusy zo súkromných poisťovní a zobral nás na milosť.
Navrhujem preto, aby pri chystanom odkupe neplatil 500 eur za kus štát, ale aby túto sumu zaplatil sám odkupovaný poistenec súkromnej poisťovne. Štát tak nebude musieť platiť veľké peniaze, a to čo ušetrí, bude môcť poskytnúť zdravotníctvu. A spokojný bude určite aj pán doktor. Ten nás potom vezme na milosť a v jeho očiach už nebudeme kusy, ale opäť pacienti. Pacienti štátnej poisťovne, ako sa sluší a patrí.

Roman Brandšteter

Roman Brandšteter

Bloger 
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Člověk nemá zestárnout, dokud nezmoudří. (JW) ....... Cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami. (anonym) ...... O mne: Introvert uprostred úžasne zaujímavého a súčasne trochu desivého sveta. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťEurópska úniaNezaradenéFikcie a imaginácie"Rukoväť modernej ľavice"

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu