
Na hrad sa dá dostať veľmi jednoducho. Cesta vedie miernym svahom priamo z Mierovho námestia, ktoré sa nachádza v centre krajského mesta. Po takmer 10 minútach kľudnej chôdze sa dostanete k vstupnej bráne Trenčianskeho hradu. Turisti a návštevníci si môžu kúpiť vstupné podľa typu okruhu:
1. malý okruh (30 min.) - výklad sprievodcu k histórii Trenčianskeho hradu, Expozícia chladných a palných zbraní od 13. do 19. storočia (1. poschodie Ľudovítovho paláca), výhľad z Matúšovej veže
- dospelí 3 euro
- deti, študenti, dôchodcovia 1.50 euro
2. veľký okruh (70 min.) - výklad sprievodcu k histórii Trenčianskeho hradu, Rodová galéria Illešháziovcov a obrazov z illešháziovských sídiel, Palác Zápoľských (prízemie Ľudovítovho paláca), Expozícia archeológie venovaná histórii benediktínskeho kláštora na Skalke (letná veža), Expozícia archeológie venovaná Trenčianskemu hradu a okoliu (novootvorená Rotunda, časť Barborinho paláca), Expozícia chladných a palných zbraní od 13. do 19. storočia (I. poschodie Ľudovítovho paláca), výhľad z Matúšovej veže
- dospelí 4.50 euro
- deti, študenti, dôchodcovia 2.50 euro
Pozn.: Poplatok za fotoaparát 1 euro.
Hradu dominuje Matúšova veža, ale tiež sú veľmi zaujímavé aj hradné gotické paláce - Matúšov, Ľudovítov, Barborin a kaplnka. V areáli objavíme pozostatky kruhovej rotundy a povestnú Omarovu Studňu lásky, ktorú dokončili v rokoch 1564-1570.
Z Matúšovej veže je nádherný výhľad na mesto ako aj Biele Karpaty, celú Trenčiansku kotlinu a Považský Inovec. Celkový dojem z návštevy hradu bol vysoko pozitívny a verím, že toto historické miesto ešte niekedy navštívim.
FOTOGALÉRIA (zo dňa 11. 04. 2012):




































