
Krajina, ktorá je totálne izolovaná od okolitého sveta, prežíva tieto dni ako keby nastala katastrofa. Ľudia v uliciach hlavného mesta Pchjongjang plačú, nariekajú, búchajú do zeme a na kamere poznať ako keby im zomrel niekto najbližší z rodiny. Je to však len nútené divadlo alebo úprimný plač??? Bol Kim Čong-Il naozaj tak veľmi obľúbený?
Ktovie. Hlavné je, že sa reálne smúti podľa interných pravidiel severokórejského režimu... Kim Čong-Il vládol vo svojej krajine od roku 1994, kedy v najvyššej funkcii vystriedal svojho otca Kim Ir-Sena. Odvtedy si asi málokto z domácich pripúšťal myšlienku, že vodca môže tak nečakane skonať. Toto vari nikto nečakal, ale stalo sa. Aj o mieste jeho smrti sa špekulovalo. Najskôr oficiálne štátne médiá tvrdili, že Kim Čong-Il zomrel vo vlaku, neskôr sa polemizovalo o inom mieste. Jedno je však už isté. Nebohého diktátora nahradí jeho 27-ročný syn Kim Čong-Un, ktorý nemá priveľa politických skúseností.
Okolitý demokratický svet verí, že jedna z posledných komunistických bášt postupne zmierni svoj prísny režim a aspoň sčasti sa otvorí obchodným partnerom. Veď aj na Kube sa po nástupe Raúla Castra veľa zmenilo. Kubánci môžu po 50 rokoch cestovať do zahraničia bez akýchkoľvek cestovných obmedzení, i keď väčšina obyvateľov na to jednoducho nemá dostatok finančných prostriedkov.
V Severnej Kórei je to ekonomicky ešte o čosi ťažšie, hospodárske sankcie a embargá pretrvávajú a budúcnosť je absolútne neistá. Krajina je závislá na ekonomickej pomoci od svojich veľkých partnerov Číny a Ruska. Priemerná mesačná mzda je asi o polovicu nižšia než v Číne. To by mohlo byť i veľké lákadlo pre budúcich potenciálnych zahraničných investorov, pre ktorých by investícia nebola nemožná, ale bolo by potrebné dodržiavať striktné pravidlá ako napríklad zákaz vstupu na územie s mobilom, či videokamerou.
Každopádne svet bude pozorne sledovať najbližší vývoj v komunistickej krajine. Nie som veľký optimista v súvislosti so zmenou režimu, resp. iným smerovaním štátu alebo možnej revolúcie podobnej u nás v niekdajšom Československu. Severná Kórea bude zrejme ešte dlhé roky šedou machuľou v Ázii a nič sa na tom nezmení...