Body modifikacie

Kedže progres je nezastaviteľný, pomaly sa aj na Slovensku začína rozvíjať odvetvie s názvom Body Modification (samozrejme veľmi, veľmi, pomaly) vznikla teda potreba prečítat si čo to aj o takýchto úpravach, ich druhoch , zistiť aké sú možnosti a postupy...ide o ,,Culturu pretvárania/vylepšovania svojho vlastného tela a teda jeho povrchu predovšetkým. povečine tvorenie jaziev.. o tom ako to je morálne-zvrhlé-uletené-prirodzené-pekné-škaredé-zdravé či choré o tom sa tu nepojednáva, ale kto má chuť može sa dole odbavovať a diskutovať koľko len chce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
branding
branding (zdroj: body gallery)

Aké druhy skarifikácie poznáme?

Základné druhy sú: branding (vypaľovanie – zjazvovanie popálením teplom, laserom alebo pomocou elektrokauterizačných prístrojov), cutting (rezanie – veľmi precízna skarifikácia tenkou čepeľou, niekedy farbená pomocou atramentu používaného na tetovanie, môže zahŕňať aj odstraňovanie častí kože) a rôzne iné menej obvyklé spôsoby vrátane použitia chemikálií a iných netradičných prostriedkov.

Prečo by si to niekto chcel dať urobiť?

Mnoho ľudí si zvolí tento druh modifikácie tela ako obradné označenie významnej časti ich života. Napriek tomu, že podľa mnohých skarifikácia nie je o nič bolestivejšia ako tetovanie, je pre väčšinu ľudí viac „intenzívna“. Má silný symbolický význam pre nich aj pre ich partnerov.

Donedávna v modernom západnom body arte bola táto technika najčastejšie praktizovaná v sadomasochistickom prostredí. Dnes však väčšina ľudí zaujímajúcich sa o body art nemá kontakt s touto komunitou a mnohí podstupujú skarifikáciu čisto z estetických dôvodov. Niekomu sa jednoducho páči ako to vyzerá.

Len na okraj, skarifikácia sa lepšie vyníma na tmavších tónoch pleti na rozdiel od tetovania, ktoré je pod viac pigmentovanou pokožkou maskované.
Skarifikácia má taktiež trojdimenziálny aspekt, veľa ľudí zbožňuje pocit zahojenej jazvy.

Aké sú hlavné riziká skarifikácie?

Zjavne najväčším rizikom je estetické riziko. Umenie brandingu (vypaľovania), cuttingu (rezania) a skarifikácie je veľmi jemné a precízne. Pretože dopyt po skarifikácií nie je ani zďaleka tak veľký ako dopyt po tetovaní a piercingu, veľa umelcov jednoducho nemá dosť skúseností. Okrem toho aj skúsení umelci majú ťažkosti dosiahnuť požadovaný výsledok. Existuje totiž obrovské množstvo odlišností v procese hojenia. Pre kompenzáciu sa mnoho umelcov radšej pridržiava jednoduchých geometrických tvarov ako komplikovaných vzorov.
Taktiež tu existuje (ako aj vo všetkých druhoch body artu) riziko infekcie, ktoré však môže byť minimalizované správnym ošetrovaním. Takisto použitie nevhodnej techniky môže byť veľmi nebezpečné, preto sa vždy uistite, že váš umelec vie, čo robí!

Napokon by som chcel zdôrazniť, že nie umelec vytvára jazvu, je to vaše telo. Proces hojenia jazvy je u každého individuálny, takže technika, ktorá na niekom vyznie skvelo, na niekom inom môže vyzerať zle.


Čo sú to keloidy?


Najjednoduchšie povedané, keloidy sú vypuklé jazvy. Nie všetky jazvy sú keloidy – keloidy sú veľmi špecifickým druhom vláknitého jazvového tkaniva, ktoré telo vyrobí ako reakciu na úraz. Sloveso „keloidovať“ (v angl. „to keloid“) znamená vytvárať takúto jazvu.
Keloidovanie z časti súvisí s množstvom melanínu v pokožke. Čim je pokožka tmavšia, tým vypuklejšie jazvy sa vytvoria. Toto je zároveň dôvod, prečo sú belosi historicky viac spájaní s tetovaním a ľudia s tmavou pokožkou so skarifikáciou (skarifikácia omnoho lepšie vynikne na tmavej pokožke).
Ľudia, ktorí majú geneticky dané predpoklady pre keloidy, môžu prakticky nezasahovať do svojej čerstvej skarifikácie, zatiaľčo ostatní budú musieť ranu umelo dráždiť, aby dosiahli efekt vypuklej jazvy.BRANDING


Všimnite si, že som zaradil všeobecné informácie o hojení a formovaní jaziev v logickom poradí. Prosím, prečítajte si túto časť ako aj všetky ostatné časti, aby ste dostali taký komplexný obraz, aký je len možný (nečítajte iba časti, ktoré sú predmetom vášho konkrétneho záujmu).

Čo je to branding?

Branding je skarifikácia pôsobením tepla. Teplo poškodí tkanivo a vytvorí popáleninu. Ako telo hojí ranu, stane sa z nej jazva.

Čo je to „strike branding“ ?

Strike branding je najrozšírenejšia forma brandingu. Pri nej sa popálenina vytvorí priložením zahriateho želiezka ku koži.

Čo je to „strike“?

Strike je jednotlivý „úder“ (priloženie želiezka). Celý motív sa skladá z mnohým strikeov, pričom každý z nich tvorí malú časť konečného obrázku. Tieto údery sa môžu prekrývať a umelec môže znovu popáliť tie isté plochy pre súdržnosť motívu.

Čo je to „cautery branding“ ?

Cautery branding využíva moderné nástroje ako spájkovačka na vytvorenie značky. Taktiež môžu byť použité menšie vypalovacie jednotky využívané v medicíne. Pomocou nich sa dajú vytvoriť veľmi malé precízne značky.

Čo je to „laser branding“ ?

„Laser branding“ (vypaľovanie laserom) je pojem, ktorý vytvoril Steve Haworth, aby jednoduchým spôsobom priblížil širokej verejnosti svoj elektrokauterizačný komponent. Aj keď sa lekársky laser pri skarifikácii, samozrejme, môže použiť, pri tomto laser brandingu sa použiva podobné zariadenie ako pri zvare oblúkom. Telo sa uzemní a medzi elektródou a kožou preskočí iskra, ktorá vytvára jazvu.
Elektrokauterizačné zariadenie má výhodu v tom, že skúsený umelec môže ovplyvniť hĺbku a charakter jazvy, a tým môže vytvoriť jazvu s rôznou štruktúrou.Ako vyzerá zahojená jazva ?

V najlepšom prípade zahojená jazva vyzerá ako vzor širších vypuklých čiar o niečo svetlejších od farby kože. Napokon, to ako veľmi je jazva vypuklá, závisí od mnohých faktorov. Niekedy môžu byť tieto jazvy vpadnuté, nie vypuklé.
Strike branding vo všeobecnosti vytvára širšie vypuklejšie jazvy, kým moderné vypaľovacie prístroje sú schopné vytvoriť drobnejšie čiary.

Ako veľmi bolí vypálenie ?

Strike branding v skutočnosti bolí menej, ako väčšina ľudí predpokladá. V mnohých prípadoch je to viac záležitosť psychiky, než fyzickej bolesti. Bežný strike branding bolí sekundu, kým nervové zakončenia neodumrú (na rozdiel od popálenín, ktoré si môžete spôsobiť napr. na sporáku – tie poškodia len povrch).
Nevykladajte si to tak, že je to bezbolestné, ono to bolí VEĽMI, po aj počas aplikície striku. Taktiež by som mal pripomenúť, že nával endorfínov môže byť až extrémny. Niektorí ľudia považujú túto eufóriu za dezorientujúcu. Preto je odporúčané, aby ste na vypaľovanie nešli sami, ale v sprievode kamaráta, ktorý vám môže pomôcť dostať sa domov.

Cautery branding (vrátane vypaľovania laserom) je považovaný za bolestivejší než strike branding. Mnoho ľudí dokonca tvrdí, že cautery branding je najbolestivejšia modifikácia tela, ktorú kedy podstúpili.

Napokon, nezávisle od miery bolesti pri procedúre počas dlhého obdobia hojenia popálenie bude veľmi citlivé, obzvlášť ak je na mieste, ktoré sa ohýba (rana sa môže pri pohybe pomaly roztrhnúť).

Na akú teplotu by mali byť zahriate nástroje pri strike brandingu?

Dostatočne horúce na to, aby vytvorili dostatočné poškodenie a trvalú jazvu. V závislosti od pokožky človeka a individuálneho štýlu umelca to môže byť čokoľvek, od propánového horáku cez obyčajnú sviečku až po prírodné plamene z dubového dreva. Väčšina umelcov používa propánový horák.

Z čoho sú vyrobené nástroje na branding?

Tieto nástroje sú kovové, buď sú z kovu celé, alebo sú kovové len malé časti v úchytkách. Kov dobre drží teplo a rýchlo a účinne ho prenesie na pokožku.
Väčšina umelcov si nástroje vyrába z kovových plátov prvotriednej nehrdzavejúcej ocele. Ale použili sa už aj iné materiály, ako napríklad striebro, náhodne nájdene kovové kúsky, napríklad skrutky, a dokonca aj keramika. Alergie na kov a biokompatibilita hrajú minimálnu úlohu, pretože všetky cudzorodé látky, ak sa vôbec prenesú, zídu dole spolu s chrastou.


Pokiaľ ide o hrúbku kovu, tenší je lepší. Ľahšie sa zahrieva, lepšie sa formuje a predstavuje menšie riziko pri potenciálnom poškodení kože, pokým 1/2 palca (1.27 cm) široká skrutka dokáže spôsobiť obrovskú škodu v prípade, že sa na koži podrží príliš dlho. Tiež je dôležité nezabudnúť na to, že jazva bude po zahojení tri až štyrikrát hrubšia ako nástroj a je nepravdepodobné, že bude užšia ako 3/16 palca (cca 0.5 cm), čo sa približne zhoduje so šírkou čiary, ktorú nakreslíte hrubou fixkou.


Akého tvaru by mali byť nástroje na strike branding?

Jazva sa nevytvára ako celok. Dizajn jazvy sa delí na mnoho malých častí, pričom žiadna nie je dlhšia ako jeden a pol palca (3.81 cm). Tieto malé časti sa, samozrejme, dajú tvarovať (napr. oblúky namiesto rovných čiar). Je dôležité poznamenať, že malá časť kože sa uzavrie vo vypálenom tkanive a stane sa súčasťou jazvy (napr. pri kruhovom vypálení) a taktiež pravdepodobne odumrie, keďže sa stratí prívod krvi.

Ako dlho sa má na koži podržať strike brand?

Brand by mal byť na koži pritlačený tak dlho, aby prepálil všetky vrchné vrstvy kože. Ak sa táto podmienka nedodrží, zákazník skončí s veľkou bolesťou a pľuzgiermi a po zahojení sa nemusí objaviť jazva, ale len škvrnitý nepodarok, ktorý sa bude sotva podobať na pôvodný dizajn. Dĺžka a intenzita strike bandingu závisí od teploty, na ktorú bol materiál zohriaty.
Najdôležitejšie je však to, aby všetky „údery“ pri srike brandingu boli rovnomerné v závislosti od pokožky, na ktorú sa aplikujú, pretože na základe toho sa dá dosiahnuť jednotnosť a rovnomernosť jazvy. Malo by sa upozorniť na to, že po vypálení sa koža vo vypálenej oblasti stiahne, zdeformuje tkanivo a mierne zmení spôsob vstrebania nasledujúcich úderov.


Sú výpary z vypaľovania nebezpečné?

Výpary z brandingu (vypaľovania) obsahujú biologickú hmotu človeka, ktorému je zákrok robený. Prostredníctvom dymu sa môžu preniesť určité choroby. Na túto skutočnosť sa prišlo keď doktorom, ktorí odstraňovali bradavice na genitáliách, zistili rovnakú diagnózu. Napriek tomu, že prevažná väčšina vírusov a baktérií pôsobením tepla zahynie, stále tu existuje isté množstvo vírusov, ktoré zabité nebudú, a toto sa MUSÍ brať do úvahy. Prevádzky poskytujúce vypaľovanie musia pri najmenšom používať HEPA (High Efficiency Particulate Air) filter. Nosenie masiek pri vypaľovaní je tiež jedna zo základných podmienok. Okrem toho je vhodným prostiredkom aj zariadenie na vysávanie výparov do filtrového systému (hoci sa bežne nepoužíva).

Je možné použiť „golf ball initial-brander“ (vzor na vypaľovanie iniciál)?

Táto myšlienka je taká absurdná, až sa cítim tak zle, že o tom vôbec píšem, ale ľudia sa ma opakovane na to posledných desať rokov pýtajú. Opäť chcem pripomenúť, že vypálenie sa poriadne rozšíri. Obyčajne tak tri až štyrikrát viac ako bola šírka použitého nástroja. Takže ak niekto použije nástroj na vypaľovanie iniciál (ktorý predstavuje len maličké písmenko) výsledný produkt bude iba škvrnka. Brand by mal byť dostatočne jednoduchý a veľký na to, aby kompenzoval rozšírenie. Rovnaký efekt dosiahnete aj vtedy, ak sa popálite cigaretou (nie, ani to nerobte).


Môžem použiť spájkovačku na cautery branding?

Problém so spájkovačkou, prístrojmi na vypaľovanie vzorov do dreva a podobných zariadení (vrátane malých vypaľovacích jednotiek využívaných v medicíne) je taký, že neuchovávajú dosť tepla na to, aby boli spoľahlivé. Na to, aby sa dali efektívne použiť, je potrebné príliš veľa prestávok na „znovunahriatie“ a zákazník sa tak vystavuje príliš veľkej a zbytočnej bolesti. Ak chcete použiť takéto zariadenie, musí byť naozaj výkonné, aby klient odišiel s pozitívnym zážitkom (a výsledným produktom).Ako dlho trvá, kým sa popálenina zahojí?

Popálenine (ako aj ostatným druhom skarifikácie) trvá dlhý, čas kým sa úplne zahoja. Popáleniny prechádzajú niekoľkými fázami, ktoré sa veľmi líšia v trvaní (a povahe). Najskôr sa na popálenine objavia chrasty, v dôsledku čoho bude vyzerať ako strašná rana. Táto fáza má zvyčajne trvanie od pár týždňov až do jedného mesiaca. Potom bude vypálenie vyzerať ako jasnočervená vyvýšená jazva, ktorá však neskôr zružovie a nakoniec zostane svetlejšia ako odtieň vašej pokožky. Táto fáza väčšinou trvá polroka až rok a počas tohto obdobia môže jazva ešte trochu vystúpiť.


Ako sa mám starať o jazvu počas hojenia?

Vo všeobecnosti existujú dva spôsoby starostlivosti o jazvu. Veľa umelcov sa domnieva, že metóda LITHA („leave it the hell alone“ – „nechaj ju dopekla tak“) je najlepšia. Pokiaľ sú rezy dobre spravené, tým že ich necháme v pokoji telo samotné vytvorí súdržnú jazvu. Nevýhoda tejto metódy je, že ak osoba nemá genetický predpoklad na tvorenie vypuklých jaziev, rozsah vystúpenia jazvy bude minimálny.
Iní umelci si zase myslia, že po výpálení by sa mala jazva dráždiť rôznymi spôsobmi (napr. dráždením chrasty až po trenie drôtenkou, alebo použitie chemických alebo exfoliačných prípravkov). Dráždenie hojacej sa rany rozhodne zvýši stupeň zjazvenia, ale vedie aj k nejednotnosti jazvy. To znamená, že rôzne časti jazvy vystúpia rôznym spôsobom.


Čo ak sa popálenie nehojí tak, ako chcem?

Ak sa tvoje popálenie (alebo iná skarifikácia) nehojí tak, ako ste si to predstavovali, môžete si ju nechať poupraviť u tvojho umelca.


Môžem sa dať potetovať cez popáleninu?

Áno, ale jazva musí byť dobre zahojená (vo všeobecnosti aspoň rok stará) Okrem toho by mala byť schopná držať atrament tak dobre ako normálna pokožka. Ak by bola farba celistvá (napr. veľká čierna plocha), jazva bude pravdepodobne viditeľná, ale ak by bol vzor viacfarebný, zamaskuje väčšinu jaziev.
Niektorí ľudia, obzvlášť tí, ktorých jazvy nemajú tendenciu byť vypuklé, taktiež volia túto metódu na zvýraznenie obtiahnutím svetlo červenou alebo bielou farbou, čím sa jazva stáva viditeľnejšia.

Je branding bezpečný?

Skarifikácia je vlastne kontrolované poranenie. Nie je to bezpečné. Avšak mnoho vecí, ktoré cez deň robíme nie je bezpečných. Ak sa však odovzdáš do rúk skúseného odborníka, riziko skarifikácie by malo byť prijateľné

Môže byť vypálený znak odstránený?

Estetická chirurgia môže odstrániť vypálený znak pomocou laseru alebo iných techník, ale je to veľmi drahá a nie vždy účinná záležitosť. Nedávaj si vypaľovať znaky, ak to skutočne nechceš – je to vážne popálenie a musí byť odstránené ako také. Mysli na to, ako dlho trvá obetiam popálenia, kým sa im podarí zakryť jazvy.
V realistickom ponímaní, odstránenie popálenín nie je možné.


Aká je história brandingu?

V dejinách Európy sa vypaľovaním trestalo. V Anglicku („S“ na líci), Francúzsku („fleur de lis“ na ramene)a iných kultúrach sa takto označovali zločinci. V súčasnosti nájdete branding u členov spoločenstiev, ktorí si dávajú vypaľovať písmená ich spoločenstva.

CUTTING


Čo je to cutting?

Cutting (rezanie, porezávanie) je forma skarifikácie, kde je motív vyrezaný do pokožky pomocou ostrej čepele zanechávajúc relatívne precíznu jazvu. Zahojený cutting vyzerá ako trochu vypuklá jazva v tvare pôvodného dizajnu. Umelci však môžu vytvoriť aj rovnaké jazvy ako pri vypaľovaní.


Ako sa cutting líši od cuttingu v lekárskom ponímaní?

Cutting (ako napr. „self cutting“ – porezanie samého seba) je symptóm širšieho psychologického problému, pri ktorom si človek poreže ruky a hruď. Okrem toho, že oba cuttingy predstavujú rezanie, nemajú vôbec nič spoločné a ak umelec cíti, že klient chce skarifikáciu z iných ako estetických dôvodov, nevykoná ju. Pri internetovom vyhľadávaní o sebazraňovaní („self-injury“) sa nájde mnoho užitočných odkazov na túto tému pre tých, ktorí trpia touto chorobou.


Čo je „ink rubbing“?

Ink rubbing (vtieranie farby do rany) sa prvýkrát rozšírilo medzi umelcami pracujúcimi v lesbickej sadomasochistickej komunite a predstavuje cutting, pri ktorom sa tetovacia farba (alebo iný druh farbiacej chemickej látky) vtiera do čerstvej rany. Väčšina farby zostane v rane a následne sa vytvorí farebná jazva. Ale, samozrejme, dosť veľa farby opadá s chrastou a vynikne čosi, čo pripomína skôr zle spravené tetovanie ako niečo, čo by široká verejnosť označila ako „ink rubbing“.


Čím sa líši starostlivosť o „ink rubbing“ od klasického cuttingu?

Je nevyhnutné, aby sa čerstvé chrasty nedráždili tak isto ako pri tetovaní. Ak si odtrhnete chrastu, vytiahnete s ňou aj farbu, nechajte chrasty prirodzene odpadnúť. Jedine vtedy, ak sa farba plne uzavrie v jazve, môžete chrastu odtrhnúť, ak chcete, ale nikdy to nerobte skôr.


Ako veľmi bolí cutting?

S ostrým skalpelom to nie je väčšia bolesť ako tetovanie – pre mnoho ľudí menšia. Pri rezaní je to však úplne iný pocit. Je to, ako keď sa opakovane porežete papierom. Keďže to v podstate nie je až také bolestivé, odozva adrenalínu môže byť podstatne väčšia ako pri iných modifikáciách tela, a je dôležité, aby ste boli po cuttingu zmonitorovaní. Keď po tejto procedúre nasleduje ešte aj ink rubbing, zvyčajne to dosť štípe.

Aké nástroje sa používajú pri cuttingu?


Všeobecne sa používajú malé chirurgické skalpely. Tie môžu byť jednorázové, v jednom kuse alebo čepele, ktoré sa dajú prichytiť k rôznym rúčkam (niektorí ľudia používajú rukoväť s kĺbom). Špecifické detaily v podstate závisia na osobnej voľbe umelca.


Môžem použiť „X-acto“ čepele alebo iné podobné nástroje?

Rýchla odpoveď : NIE
Obšírnejšie vysvetlenie: Tieto čepele nie sú o nič ostrejšie než chirurgické (v skutočnosti sú omnoho tupšie). Sú síce širšie s početným mikroskopickým vrúbkovaním, čo nám dáva ilúziu ostrosti, no v skutočnosti spôsobujú páranie tkaniva, skôr cez neho prenikajú, než robia čistý rez. Okrem toho tieto čepele majú na povrchu tenkú vrstvu oleja, čo môže veľmi nepríjemne narušiť ranu.
Ale hoci sú tieto čepele neprípustné pre skarifikáciu, niektorí umelci uprednostňujú ich rukoväte pred rukoväťami chirurgických čepelí. Chirurgické čepele teda môžeme zasadiť do iných rukovätí, ale to závisí výlučne od štýlu konkrétneho umelca.

Aké hlboké má byť porezanie?

Toto záleží od želaného efektu, vo všeobecnosti ide porezanie asi tak hlboko ako tetovanie (k trvalej vrstve kože, ale nie cez ňu). Rezanie do hĺbky zväčšuje rozsah zjazvenia, ale taktiež zväčšuje riziko komplikácií. Plytké porezanie sa na druhej strane môže hneď zahojiť bez zanechania akýchkoľvek stôp. Niektorí umelci radšej režú dvojitú čiaru v tvare písmena V.

Čo je to skinning? (odstraňovanie kože)

Cuttingom vytvárame relatívne tenkú líniu. Niektorí skúsenejší umelci vyrezávajú vonkajšiu líniu väčšej oblasti a potom odstránia tento kus vrchnej časti kože. Takto dosiahneme precíznejšiu jazvu na väčšej ploche.

Ako veľký kus kože môže byť bezpečne odstránený?

„Bezpečne“ je, samozrejme, veľmi relatívny pojem. Koža je prvotný prostriedok obrany voči vonkajšiemu prostrediu, a čím viac je táto jej základná funkcia eliminovaná, tým viac ste ohrozený. Zdá sa, že väčšine ľudí sa bez problémov zahojí odstránenie niekoľkých centimetrov štvorcových, ale už som videl aj ako sa bez problémov zahojilo 30 palcové (76 cm) (6 palcový kruh – 15.24 cm) odstránenie kože.
Je však dôležité povedať, že odstraňovanie kože by sa malo považovať za veľmi nebezpečné. Nepochybne spôsobí, že súvislá jazva bude zložitejšia, ale nevidím dôvod, prečo by sa takáto procedúra nemohla robiť vo viacerých krokoch.

Čo predstavuje „clump-and-cut“ (zovrieť a rezať) metóda?


„Clump and cut“ je predchodca „skin removal“ skarifikácie. Pri tejto procedúre sa vydvihne kúsok kože použitím svorky a potom sa vyreže. Podobný efekt sa dá dosiahnuť aj bioptickým prístrojom na vynímanie malých kruhových častí kože.


Čo je to „packing“?

Ak sa hlboké rezy robia pod uhlom, do výslednej rany sa môže vložiť „relatívne inaktná“ hlina alebo iné látky. Na západe je táto metóda málo známa, ale v Afrike sa až do nedávna bežne praktikovala. Počas hojenia, obrovské jazvy zahalia alebo vytlačia hlinu. Toto je jeden z najdrsnejších spôsobov skarifikácie, ale aj jeden z najúčinnješích, ak sa obrovské keloidy zahoja.
Výsledky sú väčšinou veľmi nerovnomerné, a tak sa musíte pripraviť aj na čosi, čo budú ľudia považovať za veľmi veľmi ťažkú nehodu. Opätovné rezanie a naplnenie hlinou je možné na doladenie výsledku.

Prosím, vezmite do úvahy, že žiaden z uznávaných umelcov neponúka podobné metódy ako je táto širokej verejnosti, a ani by to nemal robiť.


CHEMICKÁ SKARIFIKÁCIA


Čo je to chemická skarifikácia?


Chemická skarifikácia znamená použitie chemických prostriedkov na poškodenie kože a vytvorenie jazvy. Veľa ľudí sa zhodne v tom, že výsledky dosiahnuté chemickou skarifikáciou sa od výsledkov dosiahnutých tradičnými metódami veľmi nelíšia. Avšak dôsledky chemickej skarifikácie ešte neboli dôkladne preskúmané.

Aké extrémne sú výsledky chemického vypaľovania?

Zvyčajne nie sú až také extrémne. Aby som odpovedal na častú otázku, ak sa pokúsite opakovať chemické vypaľovanie z filmu „Fight Club“, pravdepodobnosť rovnakého dramatického výsledku je takmer nulová. Používanie chemických prostriedkov je nebezpečný a nepredvídateľný druh skarifikácie a existuje len málo, ak vôbec nejaká literatúra pre tých, čo ju praktikujú. V súčasnosti sa neodporúča podstúpiť tento druh skarifikácie.


Do akej miery sú precízne výsledky chemického vypaľovania?

Pomocou „masking technique“ (maskovacia technika) je možné vymedziť okraje pomerne presne, ale inak je takmer nemožné dosiahnuť presný tvar.
Rančeri trochu experimentovali s chemickými látkami na značenie zvierat (hľadali spôsob ako nezničiť hodnotnú kožu zvieraťa značkovaním). Vyvinuli chemickú látku, ktorá odstránila srsť a zanechala jazvu podobne ako pri vypaľovaní. Výsledky však boli málo viditeľné na rozdiel od vypaľovania a zvieratá značky ničili tým, že si ich hneď po aplikácii škrabali. V súčasnosti tieto prípravky vymizli z trhu.


Čo je „chemical packing“ a „chemical rubbing“?

Niektorí ľudia si do klasickej rany po cuttingu vtierajú rôzne chemikálie, aby znásobili skarifikáciu.

Čo je „injection scarification“?

Namiesto použitia chemikálií na odstránenie kože a namiesto vtierania chemikálií do rán si niektorí ľudia sporné chemikálie vpichnú pod kožu. Niekedy spôsobia pľuzgiere, a tie potom vytvoria trvalú jazvu, ktorá pripomína jazvu po očkovaní.


ABRAZÍVNA SKARIFIKÁCIA


Čo je to abrazívna skarifikácia?


Abrazívna skarifikácia, je skarifikácia za pomoci trenia, pri ktorom sa odstráni dostatok vrstiev kože na to, aby bola skarifikácia možná. Používa sa na vytvorenie jemných, nevypuklých jaziev, ale možno ňou vytvoriť takmer každý typ a povrch jaziev.


Čo je „tattoo machine“ scarifikácia?


Tetovanie funguje na princípe ihiel, ktoré opakovane vnikajú pod povrch pokožky. Ak to umelec trošku preženie, (teda, ak tetuje príliš hlboko alebo zbytočne dlho na tom istom mieste) tetovanie sa zahojí s určitým stupňom zjazvenia.
Ale toto sa robí aj zámerne. Ak sa dizajn nakreslí na kožu a silno sa vytetuje bez použitia farby, (používa sa alebo celkom nič, voda alebo abrazívny exfoliant) vznikne jazva. Závisí od množstva poškodenia, či bude jazva „normálnou“ vypuklou jazvou, alebo len mierne sfarbená škvrna.


Čo je to technika „Mamiya“ ?


Táto technika je pomenovaná podľa jej tvorcu Eiza Mamiya, je viac známa pod menom „skarifikácia brúsením“ (v ang. dremel scarification“). Pri tejto technike sa používajú rôzne brúsiace hlavice, ktoré sa používajú na tvarovanie jazvy pod povrchom kože.

Aké iné nástroje poznáme v abrazívnej skarifikácií?

Umelci už experimentovali s množstvom abrazívnych nástrojov, vrátane nástrojov, ktoré pomocou vibrácií ryjú do skla.COLD BRANDINGČo je to cold branding?

Je len veľmi málo ľudí, ktorí vyskúšali vypaľovanie pomocou tekutého dusíka. "Freeze branding" je veľmi zriedkavý a ani mnoho ľudí zaoberajúcich sa body artom o tejto metóde ešte nepočulo. Rančeri ho považujú za najlepší spôsob značkovania zvierat, pretože spôsobuje najmenšiu škodu. Zviera je ľahké identifikovať, pretože ak aj zo značky vyrastá srsť, je vždy biela a tento efekt je stály.


Ako sa „cold branding“ robí?Táto procedúra sa prekvapivo podobá na „strike branding“. Namiesto pridržania železa v žiare propánového horáka je železo ponorené do tekutého dusíka alebo do iného ochladzovacieho činidla napr. 5% suchý ľad alebo 95% roztok čistého alkoholu. Železo sa potom priloží k telu. Trvanie závisí od povahy kože – čím hrubšia, tým proces trvá dlhšie. Pre kone a kravy je to približne tridsať sekúnd až minúta a pre človeka by to malo byť omnoho menej. Ak sa vypálenie podarí, znak sa zhoduje s pôvodným vzorom a od piatich do pätnástich minút sa vydvihne a napuchne. Ak na vypálení opätovne narastú chlpy, mali by byť biele. Ak sa znak podrží na koži dlhšie, chlpy už nenarastú vôbec, ale rozsah skarifikácie bude minimálny. Mnoho rančerov uprednostňuje “freeze branding”, pretože nezanecháva keloidy a je menej traumatizujúci pre zvieratá.


Ak je „freeze branding“ taký dobrý, prečo ho nepoužívajú všetci rančeri?

„Freeze branding“ trvá omnoho dlhšie ako vypaľovanie ohňom a nie je ekonomicky výhodný pre rančerov s veľa kusmi dobytka. Navyše, trvá pár dní, kým sa ukážu výsledky „freeze brandingu“, kým pri vypaľovaní ohňom sú výsledky okamžité


INÉ METÓDY SKARIFIKÁCIEČo je to braiding (zapletanie) ?

Všetko, čo viem o procese hojenia tela, nasvedčuje tomu, že braiding nie je možný! Každopádne poviem vám o tom viac, len sa o to nepokúšajte.


Pointa braidingu je v tom, že sa vyrežú tri pásy (alebo viac) kože, ktoré sú na rovnakom konci prichytené (niečo ako pri skinningu). Potom sa tieto pásy zapletú a a obviažu sa, aby sa zrástli s telom. Hovorí sa, že keď sa to zahojí, jazva vyzerá približne ako vianočka.

Žiaľ, takto sa ľudské telo nehojí. Ak by sa o to niekto pokúsil, zapletená koža by na povrchu stratila prívod krvi a nebola by schopná pridržiavať tkanivo, čo by spôsobilo odumretie tkaniva. V najlepšom prípade by to bola estetická katastrofa a počiatok vážnych zdravotných problémov.

Ak chcete vyvolať dojem zapletenej kože, „cautery branding“ vám pomôže získať niečo, čo sa na to podobá.


Čo je chaotická skarifikácia (chaotic scarification)?

Niektorými aktivitami (napr. BMX, alebo iné extrémne športy, zápasenie alebo vybíjanie okien) si môžeme privodiť jazvy, vyplývajúce zo zranení, ku ktorým pri týchto aktivitách prichádzame. Niekto po takýchto jazvách túži, a vyhľadáva ich nielen vystavovaním sa značnému riziku, ale aj vtieraním si rôznych dráždidiel, vďaka ktorým z rany vznikne jazva.


ZDROJEAko nájdem služby v oblasti skarifikácie?

Takmer každý umelec, ktorý pracuje so skarifikáciou, robí zároveň aj piercing. Najlepší spôsob ako nájsť takého umelca, je navštívenie internetových stránok lepších piercingových a tetovacích štúdií v tvojom okolí.

Ako zistím, či je umelec dostatočne kvalifikovaný?

Vyžiadaj si portfólio. Ak portfólio neobsahuje dostatočne veľa dobre zahojených kúskov, tak nie je možné zistiť, či je umelec naozaj dobrý.
Nie je ťažké urobiť jazvu, ktorá vyzerá dobre krátko na to, ako je spravená – omnoho dôležitejšie je, ako sa zahojí. Prípadne, ak môžeš, prečítaj si skúsenosti iných na BME (on-line magazín zaoberajúci sa modifikáciami tela „Body Modification Ezine“), alebo sa porozprávaj s inými zákazníkmi.


Môžem praktizovať skarifikáciu sám na sebe?

Nemôžem ťa od toho odradiť, ale najzaručenejší spôsob ako prísť k nekvalitnej jazve, je urobiť si ju sám. Skarifikácia samého seba je síce veľmi rozšírená, ale vonkoncom nie je odporúčaná.


Koľko stojí skarifikácia?

To sa veľmi líši – niektorí umelci si neúčtujú veľa, iní si účtujú ohromné sumy. Táto odlišnosť sa nevzťahuje na kvalitu práce. Vo všeobecnosti, skarifikácia istého rozsahu bude stáť zhruba toľko, ako tetovanie v rovnakej veľkosti.


Je skarifikácia legálna?

Zákony sa líšia v každom štáte a vyspelejšie techniky skarifikácie (chemické vypaľovanie, atď.) ako aj metódy využívajúce moderné nástroje (ako napr. elektrokauterizačné prístroje) nemusia byť vždy celkom legálne.

Typy skarifikácie ako napr. cutting a branding, ktoré už majú za sebou nejakú históriu sú vo väčšine právnych systémoch legálne, ak je pri ich prevedení súhlas na oboch stranách.


Ako sa naučím skarifikácií?

Väčšina umelcov sa skarifikáciu naučilo samo, ale to nie je práve najzodpovednejšia možnosť, najmä v dnešných časoch. Najlepší spôsob ako sa stať umelcom v skarifikácií je zaučenie sa u skúseného umelca. Najlepší spôsob ako to dosiahnuť je s nejakým sa zoznámiť a začať najskôr na kamarátskej úrovni.
Je dôležité, aby si mladí ľudia, ktorí toto čítajú uvedomili, že skarifikácia by nemala za žiadnych okolností byť chápaná ako kariéra. Trh jednoducho nie je dostatočne veľký.

branislav blascak

branislav blascak

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

• piercer • body modifikátor• suspension master• headbnger, ekológ,fotograf, cestovateľ, technický lezec, psíčkar, záhradník Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu