Vážený pán minister vnútra Slovenskej republiky,
je o Vás všeobecne známe, že ste krízovým manažérom so všetkým čo s týmto pojmom súvisí. Teda dokážete riešiť problémy aj tam, kde iní možno zlyhali, alebo ponúkate riešenia pri dlhotrvajúcich problémoch.
Teraz ste prebral silový rezort ktorého súčasťou je aj Policajný zbor Slovenskej republiky. V súčasnej dobe existuje silná spoločenská objednávka volajúca po reforme Policajného zboru. Veľa politických strán, či už koaličných alebo opozičných navrhuje zmeniť a posilniť postavenie policajného prezidenta ako riadiaceho funkcionára Policajného zboru. Od čias vlády HZDS existuje v § 6 ods. 1, Zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 o Policajnom zbore jedna zásadná veta: Policajný zbor je podriadený ministrovi. Od tejto vety v hore uvedenom paragrafe sa odvíja všetko ostatné. Teraz ste pánom Policajného zboru Vy ako minister vnútra SR. Aký mechanizmus voľby prezidenta Policajného zboru nastavíte a ako sa následne rozhodnú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky je vec politickej dohody. Ale pokiaľ nezmeníte znenie uvedeného § 6, tak prezident Policajného zboru bude mať stále postavenie ako generálni riaditelia jednotlivých sekcií ministerstva vnútra SR.
Po týchto vašich krokoch je naozaj potrebné zmeniť samotnú filozofiu výkonu služby v Policajnom zbore. Teda nielen vyšetrovanie veľkých káuz o ktorých si vieme prečítať z médií a informujú o nich aj bezpečnostní analytici... ale aj riešenie každodenných činností ( výkonu služby ) samotných policajtov. Občanov bývajúcich v služobnom obvode zaujímajú aj oveľa bežnejšie problémy, napr. krádeže vlámaním do ich príbytkov, pivníc, viničných domčekov. Zaujíma ich aj to, prečo sú dopravno - bezpečnostné akcie vyhlasované aj v čase od 06.00 - 08.00 hod. ráno, kedy ide väčšina ľudí do práce, alebo nesie deti do školy, či škôlky a na ceste ich zastaví ich policajt z miestneho Obvodného oddelenia a rieši ich za nepripútaný bezpečnostný pás. Aj takýmto image sa buduje dôvera verejnosti k Policajnému zboru.
Kedy sa bude riešiť náplň práce najnižšie ohodnotených policajtov slúžiacich na Obvodných oddeleniach Policajného zboru ? Používajú sa doslova na všetko a sú policajtmi prvého kontaktu s občanmi. Ako majú budovať dôveru občanov, keď musia vykonávať takéto nezmyselné akcie a nemajú čas na svoju prácu ? Pozrite si prosím tabuľkový stav na obvodných oddeleniach a ich skutočnú obsadenosť policajtmi. Na túto tak dôležitú prácu začína byť nedostatok policajtov. Naozaj sa to nedá riešiť navyšovaním tabuliek, ktoré nie sú dodnes obsadené.
Taktiež je potrebné sa zamyslieť nad účinnosťou centier podpory, ktoré naozaj nestíhajú obhospodarovať činnosť od okresných úradov, cez hasičov až po Policajný zbor.
Ako sa majú svojej zodpovednej práci venovať vyšetrovatelia Policajného zboru, keď sú umiestnení v poväčšine nevyhovujúcich priestoroch s nábytkom pamätným 60 - te roky a keď si chcú toto prostredie nielen pre seba, ale aj pre občanov skultúrniť, tak si kanceláriu radšej vymaľujú sami.
A samotný kariérny postup ? Radšej ani nespomínam.
... dalo by sa ešte dlho písať, ale tento priestor nie je na to určený. Naznačujem, že dôveru si Policajný zbor získa nielen vyriešenými obrovskými kauzami, ale aj každodennou prácou a pomocou občanom aj v tých najmenších veciach.
Ste krízový manažér ako som písal na začiatku, skúste v polícii realizovať slušný audit nezávislou spoločnosťou a následne rozhodovať aj podľa neho a svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Nepremárnite rok - dva na tejto zodpovednej funkcii a priblížte prácu policajtov tým, ktorím patrí - občanom tohto štátu.