Arena - The Visitor (1998)

Písmo: A- | A+

Muž kráča po ľade na zamrznutom jazere... zrazu sa pod ním ľad prelomí, on sa prepadne a v mozgu sa mu začne premietať film jeho zivota... Tak takto začína skutočne vydarený koncepčný album The Visitor od skupiny ARENA. Skupinu založili v prvej polovici deväťdesiatych rokov bývalý bubeník zo skupiny Marillion Mick Pointer a klávesový virtuóz Clive Nolan zo skupiny Pendragon.

Myslím, že každý, kto má rád kvalitný neoprog, si príde na svoje. Maximálne nasadenie, bezchybné inštrumentálne výkony, nápadité melódie... to všetko sprevádza poslucháča celým albumom. "Nadupané" a rázne skladby, ako napr. Double Vision, State of Grace, (Dont Forget to) Breathe striedajú jemné inštrumentálne skladbičky, ktoré umožňujú poslucháčovi "nabrať dych". Počas nahrávania tohto albumu vládla v skupine dosť napätá atmosféra, ktorú stupňoval najmä konflikt medzi basgitaristom Johnom Jowittom a spevákom Paulom Wrightsonom. Na konečnom výsledku to však nepoznať. Možno práve to napätie prispelo k celkovému pozitívnemu výsledku. John Mitchell majstovsky ovláda svoju gitaru, jeho gilmourovské sóla sa tiahnu celým albumom a jedinečne dotvárajú celý príbeh. Clive Nolan znovu dokazuje svoje kvality a na klávesových nástrojoch doslova čaruje. Po krehkej inštrumentálke Serenity a dojímavej balade Tears In The Rain dej prechádza do skutočne grandiózneho finále. V Enemy Without a v Running From Damascus celý dramatický príbeh vrcholí. A ako to dopadne? To už nebudem prezrádzať. :-) Tento album si treba rozhodne vypočuť!

The Visitor je nielen najlepší album Areny, ale aj celého neoprogu vôbec. Získal si masovú oblúbenosť a bol vyhlásený za album dekády v rámci žánru.

Skryť Zatvoriť reklamu