Genesis - Foxtrot

Písmo: A- | A+

Predstavte si situáciu, že by ste mali ísť niekam na opustený ostrov a zo svojej hudobnej zbierky by ste si mali vybrať jediný album, ktorý by ste si so sebou mohli vziať. Tak ja by som sa jednoznačne rozhodol pre Foxtrot od Genesis. Musím sa priznať, že na kapelu Genesis mám "slabosť". Najmä albumy z tzv."gabrielovského" obdobia, z rokov 1970-75 predstavujú podľa mňa absolútny vrchol umeleckého a progresívneho rocku. Na toto fenomenálne obdobie v dejinách hudby spontánne nadviazali v osemdesiatych rokoch skupiny Marillion s Fishom, IQ a neskôr škótske zoskupenie Citizen Cain alebo talianska grúpa The Watch.

Túto hudbu môžem počúvať doslova kedykoľvek, v každom duševnom rozpoložení, či už som smutný, sklamaný alebo naopak veselý a nadšený. Foxtrot som počul prvýkrát keď som mal šestnásť rokov. Mal som ho nahratý na kazete a táto hudba ma doslova uchvátila. Odvtedy som tento album počul snáď tisíckrát. Napriek tomu sa mi ešte neopočúval. Už úvodná skladba Watcher Of The Skies je úžasná. Ten mellotronový nástup, postupná gradácia, skvelé klávesy Tonyho Banksa. Potom nasleduje meditatívna Time Table... a Get E´m Out By Friday - to je ďalšia perla a za absolútny vrchol tohto albumu považujem 23 minútovú dnes už klasickú epickú kompozíciu Supper´s Ready. Tu by som chcel upozorniť na skvelý výkon bubeníka Phila Collinsa a to najmä v časti Apocalypse in 9/8. Tématicky sa na tomto albume prelína sociálna a spoločenská problematika s jasnými odkazmi na biblické príbehy. Pódiové predstavenia vtedajších Genesis boli úchvatné, veľkovýpravné a dramatické. Okrem masívneho svetelného parku to bola aj výnimočná divadelná show Petra Gabriela, ktorý sa dokázal majstrovsky prevteliť do svojich postáv. Raz ako kvet, inokedy s líščou hlavou alebo ako bizarné mnohopohlavné monštrum. Výsledný audiovizuálny efekt bol veľmi pôsobivý a originálny.

Skupina Genesis patrí jednoznačne medzi priekopníkov art-prog rocku spolu so skupinami Yes, King Crimson, Emerson Lake and Palmer, Pink Floyd, Van Der Graaf Generator alebo Gentle Giant. To sa nedá uprieť. Pre mňa je Genesis z rokov 1970-1975 niečo ako absolútna hudobná biblia.

Skryť Zatvoriť reklamu