Hľadá sa internetová škola na Slovensku!

Môj syn Martin bol donedávna normálnym žiakom normálnej školy. Dnes je siedmakom v internetovej škole, bežná denná školská dochádzka mu nehrozí. No tá internetová škola je česká.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ako to funguje?

Škola mu rovnako ako ďalším dvesto „spolužiakom“ vypracovala pre jeho ročník podľa štátneho kurikula individuálny učebný plán, prakticky má vzdelávanie formu tzv. homeschoolingu. Knihy pre siedmy ročník sme si boli vyzdvihnúť osobne. Dostali sme prihlasovacie meno a heslo do školského portálu. Je tam všetko. Materiály pre výuku, online testy, prezentácie učiva, učebný plán rozdelený podľa mesiacov školského roka. Riaditeľ nám každomesačne posiela rozvrh hodín jednotlivých predmetov online výuky s učiteľmi rôznych predmetov, ktorá prebieha cez Skype. Ak nechceme, nemusíme sa ich zúčastňovať. Polročné testy sme vypracovali online v januári a po ich vyhodnotení sme dostali ešte termín na osobné preskúšanie, ktoré prebehlo nad očakávanie dobre. Zistili sme, že náš hlavný nedostatok nespočíval v nedostatočnom množstve vedomostí, ale v malom počte portfólií, ktorý nám mohol lepšie prezentovať polročnú prácu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa to dá vybaviť?

Najprv sme museli získať prísľub pána riaditeľa z českej internetovej školy. Na Slovensku sme potom v našej kmeňovej škole podali žiadosť o zahraničné štúdium. Slovenský pán riaditeľ nám žiadosť schválil pod podmienkou koncoročného preskúšania z niektorých kľúčových predmetov. V českej škole sme následne podali najprv žiadosť o prijatie a ďalšiu žiadosť o zaradenie do projektu pokusného overovania individuálneho vzdelávania na druhom stupni.

Ako prebieha vzdelávanie v tomto režime?

Mali sme obavu, či zvládne prechod z klasickej školy, pretože doteraz pozoroval domáce vzdelávanie len na mladších súrodencoch. Na začiatku očakával riadenie. Neustále sa chodil vypytovať čo má robiť. Samostatne nebol schopný urobiť nič. Po dvoch mesiacoch sme ho priviedli k inému prístupu. Väčšinu vecí si naštuduje samostatne, aj vypracovanie polročných testov online testy okrem češtiny zvládol sám. Mamina ho už len usmerňuje, prípadne vysvetlí čo nepochopil z učebných materiálov. Zatiaľ sme nenarazili na nič čo by sme nezvládli a potrebovali pomoc. Pre takýto prípad nám však internetová škola ponúka konzultácie cez Skype.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo to robíme?

Tých dôvodov je niekoľko. Najvážnejší je Martinov hudobný talent. Sme z dediny a dochádzanie do školy v meste mu zabralo takmer tri hodiny. Doma potom vypracovával horu domácich úloh a manželka ho doučovala to, čo doňho nedostali v škole. Na husle mu potom zostávalo minimum času a na zábavu žiaden. V škole sme chceli vybaviť pre syna individuálny učebný plán, ale u pána riaditeľa sme nepochodili. Dnes má syn oveľa viac času na veci, v ktorých raz bude perfektný. Bez stresu, bez cestovania.

Na Martinovi sme spozorovali zaujímavú zmenu. Začal sa pýtať na súvislosti toho čo sa učí. Učivo zvláda za kratší čas. Má viac času na hru so súrodencami. Denne chodí na ZUŠ a veľa hrá na husle a jeho rast je očividný.

SkryťVypnúť reklamu

Čo dodať na záver?

Možno by to šlo celé spraviť aj na Slovensku, veď čo dokážu Česi, ale Slováci nie? Preto hľadáme slovenskú školu, ktorá by do toho išla s nami tiež! Ak ste odvážnym riaditeľom, kontaktuje, prosím, naše občianske združenie na e-mail adrese viera.krajcovicova@domacaskola.sk

Branislav Krajčovič

Branislav Krajčovič

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som otec šesťdetnej rodiny a homeschooling je spôsob vzdelávania našich detí. Okrem radostí práce ajťáka mi riešenie problémov zaberá väčšinu času a jeho zvyšok trávim s najlepšou osobou na svete, mojou manželkou. Pravidelne pomáham občianskemu združeniu Domáce vzdelávanie na Slovensku, píšem články na stránku www.domacaskola.sk Výnimočne píšem aj na svoj technický blog www.edoras.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromnéVzdelávanie

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu