Eurohra na demokraciu

V Európskom parlamente sme tento týždeň volili predsedu Európskej Komisie. Priebehom tohto procesu som vôbec nebol nadšený. Skôr naopak. Voľba okolo tohto muža ma vrátila o niekoľko desiatok rokov dozadu a mrazilo ma z toho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pána Junckera som nevolil. Odmietol som túto hru na "demokratické" voľby, v ktorej sa vopred dohodli frakcie, za koho majú poslanci hlasovať.

Áno, kandidát bol dopredu určený. A bol iba jeden jediný. Predstavitelia dvoch najväčších strán Európského parlamentu povedali svojim poslancom koho majú voliť.

A oni to urobili. Nepripomína vám to niečo? Voľby u nás v bývalej Československej socialistickej republike. Voľby, kde boli vopred jasné výsledky a strana kontrolovala, či sa človek skutočne zúčastnil volieb a volil toho, koho mal. Víťazi boli jasní a porazená demokracia sedela v kúte a obhrýzala si nechty.
Pred dvoma týždňami bol podobne za predsedu parlamentu Európy zvolený Martin Schulz a to napriek otáznikom visiacim nad jeho vhodnosťou na túto pozíciu ako aj obavám o jeho nestrannosť. Teraz prišiel čas pre socialistov, čo si prisvojili aj demokratický náter do názvu, aby svojim spojencom z EPP oplatili túto láskavosť a obchod spečatili. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politici sa teda dohodli na tom, ako majú voliť europoslanci. Bolo to ako divadlo s úplne jasným koncom. Demokracia sedela v poslednom rade a cítila sa ako nevítaný hosť. A hádam nik nečakal, že na konci tohto predstavenie zatlieska?

V NR SR pri schvaľovaní zákonov bezchybne fungovali prstové gestá podpredsedov vládnej strany Smer. A toto Slovensko malo chápať ako demokraciu.

A pozrime sa - v európskom parlamente tiež poslanci volia tak ako "frakcia káže". Kde je tu slobodná voľba? Kde je tu zodpovednosť poslancov voči svojim voličom? Ako môžu kresťania
voliť politika, ktorý sa verejne vyjadril, že keď ide o dôležité veci, je dovolené klamať? A nielen to! Pán Juncker sa raz vyjadril, že je za tajné a temné dohody, lebo je navyknutý na taký štýl politiky. Viac si môžete o ňom prečítať aj tu:http://www.gatestoneinstitute.org/4389/european-commission-president

Pána Junckera podporili aj ľudovci, ktorých členovia sú slovenskí kresťanskí politici. Dohoda politikov je dnes nad svedomím europoslancov a nad slobodnou voľbou? To až tak ďaleko sme to dotiahli?

SkryťVypnúť reklamu

Je mi z toho smutno a aj ma to desí. Z histórie vieme, že komunisti sa "nebadane" chopili svojej moci a ich vplyv prerástol do takej miery, že sa z našej krajiny stal totalitný štát. Mnohí zostali ticho, keď mali nahlas prehovoriť, že toto nie je dobré. Komunistická strana tak u nás začala určovať všetko. A kto nehral podľa pravidiel strany dočkal sa chládku vo väzení, mučenia alebo smrti. Známe slová komunistami väzneného Silva Krčméryho vošli do histórie: "Vy máte moc, my pravdu!"

A čo bude ďalej? Pán Juncker chce presadiť silnejšiu EÚ a oslabiť vplyv národných štátov. Pretlačený tu bol muž, ktorý rád jedná v tieňoch, verí vo viac Európy, no už nepovie čo to znamená.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ sme videli EÚ, ktorá sa mieša do myslenia a záležitostí členských štátov, ako napríklad so správou Lunacek (Napriek tomu, že sa nejedná o právne záväzný dokument, jej politický vplyv a dopad sa už dostal do u nás práve prejednávanej Celoštátnej stratégie ľudských práv). 

Tu skutočne nejde o fazuľky, ale určuje sa tu ďalšie smerovanie EÚ a nemôžeme dopustiť, aby sa vrátili totalitné praktiky. O tom treba nahlas hovoriť.

Nechcem nikoho strašiť, ale to, čoho som bol svedkom v Europarlamente bola politická hra.
Jedno však dnes viem isto, naša krajina a celá Európe už mala dosť totalitných režimov. Nepotrebujeme tu mať ďalšiu totalitu, v ktorej má hlavné slovo politika EÚ vychádzajúca nie zo slobodného hlasovania poslancov, ale z tajných a nejasných dohôd.

Branislav Škripek

SkryťVypnúť reklamu

Chcete odoberať newsletter Braňa Škripeka o jeho práci v EP? Je zadarmo a z odoberania sa môžete kedykoľvek odhlásiťKliknite sem

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu