Biznis na umierajúcich: Zastavme to!

V súčasnosti stojíme uprostred búrky rôznych názorov na utečencov. Mýty sa zlievajú s realitou, odvaha bojuje s opatrnosťou a strachom z neznámeho. Emócie zatieňujú rozum a solidaritu s citlivosťou nahrádzajú hnev a agresivita.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Sám tomu v posledných týždňoch čelím.

O čom sme hlasovali v Európskom parlamente

Mediálnu pozornosť a následné dezinterpretácie v otázke migrantov spustilo hlasovanie europoslancov. Hlasovali sme v Európskom parlamente nie len o kvótach, ale o súbore opatrení na riešenie situácie. Kvóty boli len jedným z možných riešení. Fakt, že sa Európska komisia následne pustila do presadzovania kvót ma mrzí. Vyvolalo to oprávnenú odmietavú reakciu členských štátov. O prijatých riešeniach rozhodujú napokon členské štáty - teda aj slovenskí vládni predstavitelia, nie europoslanci. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uznesenie EP sa snaží o vyriešenie kritickej situácie s utečencami. Preto som ho podporil a to aj napriek tomu, že sa v ňom spomínali kvóty, ktoré ako riešenie odmietam.

S odstupom času (hlasovali sme koncom apríla) som presvedčený o naliehavosti riešenia otázky utečencov. V správe sa píše, že v Stredozemnom mori zahynulo 1500 osôb. Toľko obyvateľov má napríklad obec Sobotište, ktorá sa nachádza kúsok od Senice. Ďalej sa môžeme v uznesení dočítať, že talianské námorné sily, pobrežná stráž, námorníctvo a aj niektoré obchodné lode zachránili 10 000 ľudí za šesť dní (to je počet obyvateľov Banskej Štiavnice). Tisícky ľudí sa aj dnes nachádzajú priamo na mori. Zúfalo utekajú pred vraždením. Utekajú hlavne z Lýbie, Sýrie, Iraku a Eritrei.

SkryťVypnúť reklamu

Kvóty nie sú riešením a zdrojom nenávisti

Niektoré pochybné webové portály sa snažia tému utečencov prezentovať tak, že sa k nám valia hordy lenivých černochov. Zďaleka to však nie je úplná pravda! Potrebujeme oddeliť utečencov od ekonomických migrantov. Utečenci sú zúfali, na živote ohrození ľudia, ktorí utekajú pred hrozbou ISIS (Blízky východ) alebo Boko Haram (Afrika). Oni by najradšej zostali doma, ale nemajú na výber. Ich hroznú situáciu zneužívajú prevádzači. Kvóty, ktoré sú problémovým návrhom, jednoznačne odmietam. Nepovažujem ich za vhodné riešenie, pretože neriešia príčinu, ale dôsledky. Rovnako sa málo diskutuje o opatreniach na ochranu vonkajšej hranice, čo považujem za jednu zo základných, ak nie najzákladnejšiu úlohu európskeho spoločenstva štátov. Mám veľké obavy z prílevu teroristov a expanzie islamského fundamentalizmu do Európy. Tiež ma desí, ak sa rozhoduje na európskej úrovni o suverénnom území suverénnych štátov, akoby išlo o jeden štátny útvar s jedným územím. V súčasnosti je ohrozený Schengenský systém zaručujúci voľný pohyb osôb, čo je jeden z najvýznamnejších benefitov členstva v únií. Výhody z neho čerpajú mnohí Slováci. Očakávam, že naši vládni predstavitelia sa výhod zastanú a o udržanie Schengenu zabojujú.

SkryťVypnúť reklamu

V skutočnosti nás ohrozujú prevádzači

Prevádzači si nechajú zaplatiť tučné sumy od zúfalých, utekajúcich ľudí. Napchajú ich do maličkých, nevyhovujúcich a starých lodí. Pri opustení tejto chatrnej bárky kúsok od pobrežia Talianska či Grécka pre svoje dobré svedomie vystrelia do vzduchu dymovnicu, aby knísajúcu sa loď našli záchranári. Ak prídu, tak stroskotancov zachránia. No nie vždy to stihnú...

Vskutku ide o výhodný biznis. A tu potrebujeme posilniť postavenie Europolu. Títo obchodníci s ľuďmi musia byť potrestaní za odporné, neľudské podvody. Zarábať na utrpení druhých a nechať ich zahynúť vo vlnách Stredozemného mora je neskutočne cynické. Títo zločinci musia byť prísne braní na zodpovednosť. Doteraz dostávali symbolické pokuty. Za získané peniaze ešte stihli podplatiť úradníkov. Tí im na oplátku nerobili žiadne problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší bod uznesenia hovorí o potrebe stabilizovania regionálnych oblastí, najmä tých konfliktných. Sám som bol toho svedkom v Sýrii a v Iraku. Zo Sýrie utieklo cez 700 000 obyvateľov pred ISIS. Ako europoslanec sa snažím o medzinárodné uznanie samosprávy Rojava v Sýrii. Len tak môžu prijímať potrebnú humanitárnu a vojenskú pomoc. Domáci vojaci, odvážne bojujúci proti ISIS, chránia svoje rodiny a priateľov. Potrebujú však lepšie zbrane, lebo ich nepriateľ má tie najmodernejšie.

Práve túto stredu (17.6.2015) som v EP prijal delegáciu Syriakov z Iraku. Syriaci sú starobylé kresťanské etnikum, ktoré žije v Iraku a v Sýrii. Spolu s ďalšími menšinami inicializovali vznik samosprávy. Hovorili o ich potrebe vytvoriť bezpečné útočište na Ninivskej planine a urýchlene oslobodiť ľudí z rúk ISIS. Potrebujú podporiť samosprávne inštitúcie a samozrejme nutne potrebujú dobre ozbrojiť svoje vojenské zložky. Prijal som ich aj s kolegom Charlesom Tannockom z frakcie ECR. Som presvedčený, že pomoc tejto samospráve je krokom ku stabilizácií regiónu.

Čo si navaríme, to si aj zjeme

Avšak nezabúdajme na to, že v Európe máme zúfalých ľudí, ktorí sa ešte dnes nemajú kam vrátiť. A tým sme povinní pomôcť. Ak v našej krajine vyhrá cynickosť, sebeckosť a strach z druhých ľudí, tak presne toto budeme siať. A časom príde žatva. To, čo sme si dnes zasadili, budeme neskôr žať. Naša krajina bude poznačená cynizmom, sebeckosťou a strachom. Nie, človek nemusí byť veriaci, aby chápal tomuto biblickému princípu.

Mnohí ľudia len rečnia o tom, ako by sme mali či mohli pomáhať. Ja som však presvedčený, že o solidarite netreba len hovoriť, ale ju treba skutkami prejaviť. Preto veľmi podporujem projekt spoločenstva Ladislava Hanusa Kto pomôže. Cieľom je pomôcť s integráciou utečencov - kresťanských rodín na Slovensko. V jednej diskusii som dostal otázku, že prečo chceme pomáhať len kresťanským utečencom. A ja odpovedám že, rozhodujúce pre stabilitu spoločnosti a jej zdravý rozvoj je kultúrne hľadisko. Myslím si, že moslimovia sa k nám nebudú veľmi hrnúť. Na Slovensku ich žije málo, nemajú tu mešitu a svoje zázemie a komunity majú predovšetkým v štátoch Západnej Európy. Kresťanské rodiny to v Sýrii nahlas povedali. Prosia európske kresťanské rodiny, aby im pomohli. A my nemôžeme zostať hluchí na ich volanie.

Branislav Škripek

 

Môj ďalší tématický blog venujúci sa téme migrantov nájdete tu

Ak sa vám článok páči, hlasujte aj cez vybrali.sme.sk

 

 

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu