Chceme sa tu raz s Rómami mlátiť, alebo s nimi žiť?

Dlhodobé neriešenie rómskej otázky na Slovensku je ako nebezpečná spiaca sopka či zakrádajúca sa pohroma.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Slovensko má najpočetnejšiu rómsku komunitu v EÚ v porovnaní s ostatnými obyvateľmi, preto ak s ňou nebudeme pracovať systematicky a dlhodobo, tak sa nám povodí zle. Je nutné si racionálne pozrieť to, čo sa doteraz spravilo a pokračovať v dobrých projektoch.

Za prelomové považujem, že Peter Pollák je prvý Róm v novodobej histórii Slovenska, ktorý sa stal poslancom NR SR. Preto chcem otvorene povedať, že Peter Pollák ako splnomocnenec pre rómske komunityodviedol kus dobrej práce. Mal odvahu prijať tento post, aj keď sa mohlo diať, že vláda nebude počúvať jeho rady. Alebo nebude ochotná spraviť potrebné kroky a preto sa toho urobí málo. A na konci bude zhadzované OĽaNO, že sa neurobilo nič.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peter Pollak počas svojej funkcie urobil nezištne a pokorne veľmi veľa, bol proaktívny. Nebol agresívny alebo útočný, nesťažoval sa a nezahodil príležitosť pomôcť Rómom, len preto, že je v opozičnej strane - OĽaNO. Dnes môžeme spokojne hovoriť o dobrých výsledkoch. Určite aj predchádzajúci splnomocnenci spravili toho veľa. Ale chýbala tomu kontinuita a pokračovanie. Za štyri roky sa nestihne naštartovať zmena, ktorá potrebuje 5-7 rokov.

Zmena, ktorá odvráti skutočne zlú budúcnosť Slovenska v tejto oblasti, však nie je v rukách ani ráznych rečiach ľudového proletárskeho vodcu. Spočíva v tom, že dostaneme čo najviac rómskych detí a mládeže do dobrého vzdelávacieho procesu. Nie však do osobitných škôl, ale takých, kde pedagógovia objavia a budú rozvíjať talenty a schopnosti rómskych detí.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé z nich sú nadané na jazyky, hudbu, šport i remeslá. Dnes však takmer väčšinovo končia sťaby podľa šablóny v špeciálnych školách, kde je rozvoj mnohých vlastne limitovaný. Ohrozené sú hlavne deti zo zlého sociálneho prostredia. Za kľúčové preto považujem, aby na Slovensku pôsobilo čo najviac terénnych sociálnych pracovníkov, zvlášť rómskeho pôvodu. Som rád, že sa dá študovať odbor sociálna práca so zameraním na rómske komunity aj na Univerzite sv. Alžbety. Absolventi by mali nájsť uplatnenie priamo v rómskych osadách, kde môžu aktívne pomáhať deťom a mladým ľuďom v ich rodinách.

Povzbudivý je aj Pollákov životný príbeh. Vyrastal v rómskej osade pri Levoči. Na základnej škole bol motivovaný a pedagógovia ho podporovali v štúdiu a napredovaní. Aj preto dnes Pollák kritizuje prax, keď do špeciálnych škôl posielajú aj šikovné a múdre rómske deti. Ďalej sa vyučil a po revolúcii sa mu ťažko hľadala práca. Pracoval ako čašník, potom ako obyčajný kopáč. Neskôr študoval na vysokej škole a pracoval ako terénny sociálny pracovník. Tu našiel svoje poslanie - pomáhať Rómom. Podľa vlastných skúseností vie, ako sa má pracovať s rómskou komunitou a nerobí to od stola.

SkryťVypnúť reklamu

Počas svojho pôsobenia ako splnomocnenec spustil viacero pilotných projektov, s ktorými sme doteraz na Slovensku nemali žiadne skúsenosti. A výsledky sa dostavili.

Výhodou nášho členstva V EÚ je aj to, že k riešeniu rómskej problematiky môžu prispieť aj finančné prostriedky z eurofondov. V roku 2012 bolo zamluvnených 48 projektov. V roku 2015 za pôsobenia Petra Polláka, to bolo už 347 projektov. Podarilo sa mu vyčerpať 300 miliónov eur, čo je o sto miliónov viac ako za predchádzajúce obdobie. Peniaze samotné samozrejme nestačia, Peter Pollák prišiel s ďalšími riešeniami. Spomeniem len tri, ktoré považujem za prelomové.

SkryťVypnúť reklamu

Nič zadarmo

Človek si veľmi rýchlo zvykne, keď dostáva niečo zadarmo, bez vlastného pričinenia. A aj preto chcel Peter Pollák presadiť, aby dostávanie sociálnych dávok bolo podmienené prácou. Potrebnej roboty sa nájde, hoc by to bolo čistenie špinavých chodníkov a ciest. No, ale toto sa nezrealizovalo, lebo niektorí premudrákovaní politici v NR začali takýto koncept označovať za nútenú prácu. Keby milí kolegovia vtedy v NR boli toto politické tliachanie láskavo opomenuli pre dobro veci, mohli sa mnohí asociáli už tri roky učiť najzákladnejšiemu princípu zdravého života - že za peniaze sa pracuje.

Podarilo sa však zrealizovať projekt s názvom Svojpomocná výstavba nájomných rodinných domov. Rómovia nedostali zadarmo bývanie, ale sami si postavili nízkoštandardné domčeky. A inak sa budú správať k niečomu, k čomu sami prispeli.

Povinná školská dochádzka do 18 rokov

Mnohé šikovné rómske deti sa nevzdelávajú v normálnych školách, ale sú zaradené do špeciálnych škôl. Deti tak strácajú možnosť ísť študovať na stredné školy a získať predpoklady na uplatnenie sa na trhu práce. Aj preto Peter Pollák navrhuje pre deti, ktoré sú zo znevýhodneného prostredia, povinnú školskú dochádzku do 18 rokov. Aby absolvovali povinne nielen ZŠ, ale aj učňovku, či strednú školu a tak sa vyučili nejakému remeslu. Lebo riešenie nie sú internátne školy, kde deti vytrhnú rodičom, ale to, že priamo v komunite budú pracovať odborníci s Rómami.

Vysporiadanie pozemkov

Rómske osady sú často postavené na cudzích pozemkoch, ktorých vlastníci sa nevedeli domôcť práva na užívanie svojho majetku. A na druhej strane Rómovia nemali kam ísť. Z tejto zamotanej situácie svieti svetielko nádeje. Majitelia dostali náhradné pozemky v rovnakej bonite a Rómovia si postupne môžu odkúpiť pozemky. List vlastníctva k pozemkom dostanú Rómovia až po ich splatení. Projekt sa realizuje v Studienke, Čiernom Balogu a v Tichom Potoku.

Aj preto ma veľmi mrzí krátkozrakosť niektorých politikov či politických strán, ktoré sa rozhodli v rámci predvolebnej kampane pranierovať Petra Polláka za nehýbanie s rómskym problémom. Som z tejto slovenskej politickej malosti otrávený. Prosím vás, kolegovia, o trochu viac objektívnosti a ochoty splnomocnenca podporiť a napomôcť zmene.

Lepší príklad a princíp dobrej spolupráce chcem uviesť prácu Ľudovíta Kaníka s Petrom Pollákom. Pán Kaník začal najprv samostatne podávať návhry ako pomôcť Rómom. Potom sa s ním spojil Peter Pollák a vďaka tandemu sa mnohé veci podarili naštartovať. A toto považujem za správnu cestu. Odložiť stranícke tričká a spoločne presadiť také zákony, ktoré pomôžu. Ale treba konať urýchlene, kým ešte máme čas, ktorý sa nám veľmi rýchlo míňa. Lebo nekonaním, politickými šarvátkami si sami zničíme našu krajinu. Preto sa prihováram za to, aby pán Pollák so svojím tímom mohol pokračovať v dobre naštartovanej práci. Ak môžete, tak ho pošlite do parlamentu. Pretože my nezvládneme rómsku populačnú explóziu. Ak rómske deti nedostanú primerané vzdelanie, výchovu, tak čo z nich vyrastie?

Petrovi Pollákovi sa však podarilo ešte viac dobrých vecí. Opätovné zavedenie rómskych policajných jednotiek či zamestnať dlhodobo nezamestnaných. Tu je link, kde môžete nájsť celý odpočet práce Petra Polláka.

Branislav Škripek

Ak sa vám páči blog, môžete ho podporiť cez vybralisme.sk.

 

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu