Vytunelované eurofondy namiesto diaľnice

Slovensko ako jeden z tzv. novších členských štátov Európskej únie (EÚ) má nárok na veľký balík finančných prostriedkov, ktoré môže čerpať prostredníctvom fondov EÚ. Tie nám majú pomôcť dobudovať diaľnice, podporiť rast a vytváranie nových pracovných miest. Ale komu naozaj pomáhajú?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Z rúčky do rúčky alebo cez sprostredkovateľskú agentúru?
Z rúčky do rúčky alebo cez sprostredkovateľskú agentúru? (zdroj: -google.com)

Pán premiér Fico sa pri rôznych príležitostiach chváli, koľko jeho vláda vybojovala pre Slovensko. Vyrokovala o 13 % viac finančných prostriedkov (z eurofondov) ako sme mali v uplynulom programovacom období 2007-2013. Zároveň pre Slovensko vyjednali výnimku na predĺženie čerpania eurofondov v rámci už dobehnutého programovacieho obdobia. Lenže ako ukazuje realita, nie je dôležitý len objem peňazí, ale aj schopnosť a kapacita vyčerpať ich a najmä čerpať v prospech občanov našej krajiny.

Slovensko vedelo získať (vyťažiť) doteraz len polovicu pridelených finančných prostriedkov (z 11,5 miliardy je to len 5,5 miliardy eur). Nekonečné personálne výmeny na ministerstvách, doslova politické čistky, zvaľovanie viny z jednej vlády na druhú spôsobujú, že nie sme schopní reálne, efektívne a najmä účelne využívať peniaze, ktoré máme k dispozícií. Politické strany na Slovensku ich poňali len ako ďalšiu korisť pre seba a pre mecenášov stojacich v pozadí rôznych „sprostredkovateľských agentúr“. Na chronický problém straníckych nominácií poukazujeme v OĽaNO už dlhodobo. On je pravou príčinou takéhoto stavu. Ak sa neodstráni, budeme sa točiť dokola.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Korupcia už natoľko ohrozuje eurofondy, že nám Európska komisia zastavila vyplácanie 9 operačných programov. Hrozí nám prepadnutie možno viac ako 400 mil. eur. To je viac, ako rozpočet hlavného mesta! A minister financií len „sucho“ skonštatuje, že takýchto pochybení sme sa dopustili už 22 krát. Povedal to zrejme preto, že mu to pripadalo ako poľahčujúca okolnosť, no v skutočnosti tým povedal všetko. Takéto priznanie je šokujúce! Podľa terajšieho ministra financií, súčasnej vlády ale i tých bývalých je „normálne“, že počas 10 rokov nášho členstva v EÚ nám 22 krát pozastavili vyplácanie prostriedkov z fondov EÚ. Pre netransparentnosť a rozkrádanie!

SkryťVypnúť reklamu

V Európe ťažko nájdeme vládu, ktorá by nad takým stavom pokrčila ramenami. A z našich peňazí zadotovala svoje pochybenia. Minulý rok to stálo nás všetkých 75 miliónov eur a tento rok dokonca 166 miliónov eur. A vláda Smeru konštatovala s príznačným cynizmom že „nič nové pod slnkom, tak to už u nás chodí“. Nemajú to byť práve politici, čo idú príkladom? Namiesto toho sa dozvedáme, že na svojich straníckych fórach odporúčajú firmu, cez ktorú sa v mestách a obciach systematicky rozkrádajú finančné prostriedky z eurofondov.

Aká nemorálnosť a cynizmus našich vládnych predstaviteľov. Roky plytváme a korumpujeme peniazmi, ktoré pre nás obetovali naši partneri, aby sme mohli žiť v lepších podmienkach. Aby sme mali vyššiu životnú úroveň a podobnú perspektívu ako tí silnejší v EÚ. Je to doslova medzinárodná hanba! Som rozhorčený z tohto amorálneho stavu, ktorý tu navodzuje dlhodobo celá politická trieda.

SkryťVypnúť reklamu

Záleží mi na tom, aby sme čím skôr dobudovali diaľnicu do Košíc, aby sme znižovali regionálne rozdiely, vytvárali nové pracovné miesta. Veľmi si želám, aby sme využili neopakovateľnú príležitosť, ktorú nám eurofondy ponúkajú. Preto som sa rozhodol spoločne so svojimi kolegami z OĽaNO, ktorí sú členmi slovenského parlamentu na nadchádzajúcej schôdzi NR SR interpelovať predsedu vlády Roberta Fica a žiadať, aby vláda SR urýchlene prijala nápravné kroky. Zároveň sa budem z pozície poslanca Európskeho parlamentu usilovať o zmenu tohoto neprijateľného stavu. O svojich ďalších krokoch vás budem informovať.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete odoberať newsletter Braňa Škripeka o jeho práci v EP? Je zadarmo a z odoberania sa môžete kedykoľvek odhlásiťKliknite sem

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu