Vlakmi po krajinách bývalej Juhoslávie a Albánsku (časť druhá)

Ráno sme sa zobudili v Durresi a našim prvým cieľom bolo albánske hlavné mesto Tirana. Ako som spomínal v prvej časti, Durres na nás urobil dojem, a tak to bolo aj na druhý deň ráno.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Z prístavného Durresu sme sa vybrali do metropoly Albánska Tirany, ktorá leží vo vnútrozemí asi 30 km od Durresu. Odtiaľ sme plánovali pokračovať ďalej na sever Albánska a ďalej do Čiernej Hory. Tirana už taká pekná nebola. Pri železničnej stanici, ktorá je inak najmenšou železničnou stanicou v hlavnom meste v Európe, sme vystúpili a absolvovali prehliadku centra mesta. Počas cesty do centra nebola núdza o kontrasty.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Centru dominuje obrovské Skanderbegovo námestie (Skanderbeg je národný hrdina Albánska, niečo ako slovenský Jánošík), na stene jednej z budov je v obraze znázornená celá albánska história:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Z Tirany sme do Shkoderu pokračovali vlakom (opäť závratnou rýchlosťou), síce už nie takou krásnou krajinou ako deň predtým, ale zážitok to bol o to väčší, o čo horšie ten vlak vyzeral. Vo vlaku bolo len pár ľudí, boli celkom milí, snažili sa dohodiť nám ubytovanie (rukami-nohami sme sa predsa len dohovorili) a sprievodkyňa vo vlaku mi dokonca dala ochutnať nejaký domáci špiritus. To sa ešte dalo, potom som to však musel zajesť nejakou slaninou, či čo to bolo. To neodporúčam. Vo vlaku to vyzeralo aj takto:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Škoda, že dediny a mestá v Albánsku sú také špinavé, lebo to kazí dojem z inak nádhernej krajiny. Okrem odpadkov v dedinách prírodu zdobí ešte jedna vec - už v prvej časti spomínané bunkre.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Shkoder ako mesto nestojí za veľa, ale za to nad mestom sa týči krásna pevnosť - Rozafa. Je z nej vraj nádherný výhľad - na Skadarské jazero, na Jadranské more, na mesto pod ňou i na albánske hory. Píšem vraj, lebo pevnosť sme videli iba zdola, to kvôli dažďu aj pokročilej hodine. O jeden dôvod viac vrátiť sa.

Obrázok blogu

Zakrátko sme sa ocitli pred albánsko-srbsko a čiernohorským hraničným prechodom. Tam prebehlo všetko bez problémov a tak nás privítala Čierna Hora. Čiernu Horu sme navštívili krátko pred voľbami, ktoré mali rozhodnúť, o tom či sa od Srbska osamostatní alebo nie. V tomto vtedy ešte len budúcom štáte sme pobudli iba jeden deň, stihli sme navštíviť mestá Bar a Sutomore. Okrem tých sme obdivovali krásne hory v tesnej blízkosti Jadranského mora a naskytol sa nám aj takýto pohľad:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V Bare sme si pozreli zvyšky niekdajšej úzkorozchodnej 750-milimetrovej železnice, ktorá viedla z prístavu v meste Bar do Virpazaru a takisto údajne najstarší olivový strom na svete. Toto je takmer 700 m dlhý tunel nad mestom Bar, ktorého druhý koniec sa nachádza v Srbsku.

Obrázok blogu

Cestou do Chorvátska nás zastihla prietrž mračien práve pri Kotorskom zálive (alebo ak chcete Boka Kotorska). Keďže pobrežie nelemuje žiadna železničná trať, tento úsek sme absolvovali busom. Pred Kotorom sme mali na výber, či pôjdeme trajektom alebo záliv obídeme asi 30 km obchádzkou. Vybrali sme si dlhšiu, ale o to krajšiu cestu. Hoci počasie nám neprialo, nezabránilo nám v prechádzke po historickom meste Kotor, ani v takýchto výhľadoch:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Čierna Hora je inak krajina veľmi podobná Chorvátsku (a teda veľmi pekná) a pre nás Slovákov zaujímavá tým, že je podstatne lacnejšia. Pekná dovolenková destinácia pre tých, ktorí sa odhodlajú absolvovať o niečo dlhšiu cestu. Dovolenku si však môžu spestriť napríklad aj výletom do "exotického" Albánska.

Obrázok blogu


Naša dobrodružná cesta pokračovala, len čo sme sa priblížili k Chorvátsku, zlepšilo sa počasie a konečne sa nás usmialo aj slnko:

Obrázok blogu

Chorvátsko nás privítalo ako sa na jednu z mojich najobľúbenejších krajín patrí. Nemohli sme vynechať výbornú príležitosť na "Fotohalt" pred Dubrovnikom.

Obrázok blogu

Mesto Dubrovnik je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

V Dubrovniku sme ako na jedinom mieste počas celej našej túry strávili dve noci. Mali sme teda dosť času na to, aby sme absolvovali prehliadku historického centra, navštívili niektoré ostrovy v jeho blízkosti a pozreli si zvyšky električkovej trati v meste a úzkorozchodnej železničnej trate, ktorá viedla z Dubrovnika až do Belehradu. Naša ďalšia cesta potom viedla pozdĺž dnes už bývalej trate cez Chorvátsko, Bosnu a Hercegovinu do srbského Belehradu. Ale o tom až nabudúce.

Braňo Švec

Braňo Švec

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Popradčan. Riaditeľ jazykovej školy, jazykový kouč a lektor angličtiny. Prekladateľ, turistický sprievodca a cestovateľ. Hokejový fanúšik, hobby hráč, nadšenec železníc a všetkých druhov cestovania. Viac informácií o mne na webe Jazykovej školy TARGET a projektu pre deti LEGÁREŇ. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáCestovanieŠkolstvo a vzdelávanieŠportSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,076 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu