Braňo Švec
5 tipov pre rodičov malých angličtinárov
Ak ste rodičia s malými deťmi a chceli by ste im vybudovať pozitívny vzťah a vzbudiť záujem o angličtinu, čítajte.
Popradčan. Riaditeľ jazykovej školy, jazykový kouč a lektor angličtiny. Prekladateľ, turistický sprievodca a cestovateľ. Hokejový fanúšik, hobby hráč, nadšenec železníc a všetkých druhov cestovania. Viac informácií o mne na webe Jazykovej školy TARGET a projektu pre deti LEGÁREŇ. Zoznam autorových rubrík: Nezaradená, Cestovanie, Školstvo a vzdelávanie, Šport, Súkromné
Ak ste rodičia s malými deťmi a chceli by ste im vybudovať pozitívny vzťah a vzbudiť záujem o angličtinu, čítajte.
Tak ako v reálnom živote, aj v cudzích jazykoch majú chyby svoje miesto a posúvajú nás vpred. Netreba sa ich báť, sú pri učení nevyhnutné a my učitelia s nimi rátame – inak by si sa predsa jazyk nepotreboval učiť.
Asi to poznáš. Návšteva Bratislavy bez zastavenia v IKEA nie je ono. :) Okrem nákupov sa však v tomto švédskom obchodnom dome môžeme zabaviť aj učením jazyka. Ako inak - švédskeho. Ale pozor, nie len - čítaj ďalej!
Ministerstvo školstva chce stredoškolským študentom zakázať preukázať znalosť cudzieho jazyka medzinárodnými certifikátmi, ktoré v súčasnosti platia aj ako náhrada maturitnej skúšky. Zdôvodňuje to okrem iného tým, že ich validitu nie je možné kontrolovať zo strany štátu alebo že nie je možné objektívne porovnať výsledky žiakov v rámci populačného ročníka, inak povedané ministerským úradníkom kazia štatistiky.
Dôvodov, prečo je kvalita škôl taká žalostne nízka a prečo jednotlivé školy a školské pozemky vyzerajú tak zanedbane je viacero. Školy a ich riaditelia nemajú motiváciu snažiť sa a byť najlepšími. Keďže základn
Počas končiaceho sa roku som párkrát natrafil na malé, ale aj ozaj veľké chyby v slovenčine v článkoch na slovenských web stránkach. V nasledujúcich niekoľkých prípadoch som neodolal tlačidlu Print Screen. Chyby vznikali určite najmä pri časovom strese, ale aj tak niektoré sú naozaj na pováženie.
Pozrite sa, čo sa podarilo umiestniť na hlavnú stránku redaktorom denníka Plus 1 deň.
Debaty o budúcom smerovaní školstva sa týkajú predovšetkým otázky zredukovania (resp. nezredukovania) množstva učiva, ktoré majú žiaci a študenti na našich školách zvládnuť. Ja by som ju nahradil otázkou, či nedať možnosť rozhodnúť sa nielen v tejto otázke priamo školám.
Takisto sa zaradím k tým, čo hodia svoj pohľad na osemročné gymnáziá. Patrím k tým, čo si to skúsili na vlastnej koži. Samozrejme, ani ja som vtedy na prijímačkách nevedel do čoho idem. Mal som len deň predtým povedať triednej, že na druhý deň neprídem, lebo idem na prjímačky. Aké presne, to som nevedel.
Pred dvoma rokmi sa všetci študenti na Slovensku stretli s úžasnou novinkou – medzinárodné identifikačné študentské karty ISIC. Mali mať široké využitie, okrem identifikácie študenta mali karty slúžiť na vstup do škôl, internátov, podobne v autobusovej a železničnej doprave a mestskej hromadnej doprave. Všetky tieto výhody som sa dozvedel na zápise do druhého ročníka mojej fakulty.