Študentské karty ISIC: výhody a útrapy

Pred dvoma rokmi sa všetci študenti na Slovensku stretli s úžasnou novinkou – medzinárodné identifikačné študentské karty ISIC. Mali mať široké využitie, okrem identifikácie študenta mali karty slúžiť na vstup do škôl, internátov, podobne v autobusovej a železničnej doprave a mestskej hromadnej doprave. Všetky tieto výhody som sa dozvedel na zápise do druhého ročníka mojej fakulty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

 

Čo na tom, že potvrdenie o zaplatení bolo treba odovzdať spolu so zápisným listom na našu fakultu a jedno bez druhého sa neakceptuje. Čo na tom, že karty vydáva jedna zo súkromných bánk. Čo na tom, že v mojej banke mi ISIC kartu vystavili už v prvom ročníku štúdia na univerzite. „Aspoň budete mať dve“, dozvedel som sa na študijnom oddelení.

Či som chcel, či som nechcel, musel som zaplatiť, inak by som sa vlastne nezapísal do ďalšieho ročníka. Za výhodnú cenu niečo nad 500 Sk som získal ešte výhodnejšiu študentskú kartu. Tak som ju rok nosil medzi inými dokladmi, lebo použiť ju som nemal kde, hádam až na zopár výnimiek v kníhkupectve, kde mi dali 10%-nú zľavu na knihy. Tú by som však dostal aj bez nej, keďže mám spomínanú druhú ISIC kartu. Kartu som reálne mohol využiť len jedným spôsobom – ako „električenku“, ale načo, keď rok predtým som si za tiež nemalé peniaze kúpil čipovú kartu v dopravnom podniku. Internát kartu nekaceptoval, do budovy školy sa dostal každý bez akéhokoľvek preukazu, na železnici mali študenti svoj preukaz, výnimkou boli niektoré autobusové spoločnosti, ktoré som ale nevyužíval, keďže domov cestujem vlakom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prišiel ďalší školský rok, s ním ďalšia platba za nič – za predĺženie platnosti karty. To isté sa opakovalo aj tento školský rok, ale to už som bol voči tomu imúnny. Nerozhádzalo ma ani to, že ľudia, ktorým som uhrádzal platbu za validačnú známku mi nevedeli povedať, kto kartu vydáva. Na túto otázku som už mal dôvod – po dvoch rokoch som si kartu chcel aktivovať – a to som nemal robiť, lebo, ako sa ukázalo, karta nefungovala. By the way, na tú aktiváciu karty som mal dôvod – konečne – lebo začala platiť aj na železnici, no a tam si plné cestovné hradiť fakt nechcem.

Kartu bolo teda nutné reklamovať. No ale zisti komu. Skúšal som to v CKM – tam mi povedali, že oni sú zodpovední len za poskytované služby týkajúce sa karty, nie za technickú stránku. Ochotne mi na mojej karte ukázali informáciu, že vydavateľom karty je Univerzita Komenského a poslali ma na rektorát univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Nelenil som, zaklopal som a získal som – informáciu, že karta sa nedá reklamovať, lebo záručná lehota 2 roky už uplynula. Ale že si môžem kúpiť novú.

Samozrejme, také ľahké to nebolo. Vydávanie kariet má na starosti nie univerzita, ale konkrétna fakulta, na ktorej študujem. Tam bol postup nasledovný: vypísať žiadanku, vymeniť ju za poštovú poukážku, zaplatiť uvedenú sumu, doniesť poukážku späť a čakať kým mi vydajú novú.

Odvtedy čakám už viac ako 2 mesiace. Prešiel aj štedrý deň, karta sa neobjavila ani pod stromčekom, a tak stále čakám.



Braňo Švec

Braňo Švec

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Popradčan. Riaditeľ jazykovej školy, jazykový kouč a lektor angličtiny. Prekladateľ, turistický sprievodca a cestovateľ. Hokejový fanúšik, hobby hráč, nadšenec železníc a všetkých druhov cestovania. Viac informácií o mne na webe Jazykovej školy TARGET a projektu pre deti LEGÁREŇ. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáCestovanieŠkolstvo a vzdelávanieŠportSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu