Diskutovať či nediskutovať? Toť otázka...

Ťažko sa mi vedie diskusia s niekým, kto verí, že Židia chcú ovládnuť svet, a že imigranti nás chcú všetkých systematicky znásilniť. Pri budovaní našej spoločnosti bude však táto diskusia nutná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Kontraproduktívna diskusia

V prvom rade chcem jasne povedať, s kým diskutovať netreba. Napríklad s Mariánom Kotlebom a jeho kumpánmi sa diskutovať nedá. Otvorene chvália Slovenský štát, oháňajú sa nacistickou symbolikou a popierajú holokaust. To, že to nemajú v programe strany, je jedna vec. To, že to otvorene hlásajú je druhá. Diskusia je neprípustná, pretože:

  • legitimizovali by sme ich lži ako názory, o ktorých treba diskutovať,

  • sú absolútne nedôveryhodní a nespoľahliví. Tvária sa ako opozícia a bojovníci proti systému a následne pomáhajú koalícii, konkrétne najmä Smeru, presadzovať rôzne nezmysly,

  • SÚ TO FAŠISTI A EXTRÉMISTI!!!

Len nedávno prehlásil Marián Kotleba na mítingu ĽSNS pred eurovoľbami, že v EÚ zhorelo už 1100 kostolov, alebo že NATO chce do roku 2030 vojnu s Ruskom (zdroj: https://www.facebook.com/tyzden.sk/videos/378863399392640/). Toto nie sú názory, o ktorých sa diskutuje. Sú to lži, ktoré treba vyvracať faktami, lebo sa zneužívajú na ľahké politické body a populizmus.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo extrémizmus priťahuje?

Ako má potom ĽSNS takú veľkú podporu? Prečítal som knihu Romantické násilie od Christiana Piccioliniho. V 14-ich sa pridal sa do neonacistického hnutia skinhedov a v 18-ich sa stal jeho lídrom. 8 rokov strávil nenávidením a šírením bludov, aké aj dnes šíri napríklad ĽSNS. Jeho rodina nikdy neinklinovala k tejto ideológií, len mu chýbala pozornosť a dobrý vzor. Podobne je to aj na Slovensku. Náš vzdelávací systém predpokladá, že keď sa deti naučia písať čítať a počítať, automaticky pochopia čo je správne a čo nie. Evidentne to nefunguje.

Mladým podporovateľom Kotlebu skrátka chýbajú vzory. Doma, v politike alebo v škole. Keď stále počúvate len o tom, ako všetci kradnú, keď musíte každý deň počúvať 6 hodín učiteľov, ktorí nemajú motiváciu učiť a Vašou jedinou vyhliadkou do budúcnosti je 50 rokov ťahať 8 hodín denne v nejakom poloskrachovanom podniku, ani sa nečudujem, že je Kotleba celkom sympoš.

SkryťVypnúť reklamu

Iný názor ≠ nepriateľ

Ja sám som ešte nedoštudoval, ale som si vedomý toho, aké mám šťastie. Mám skvelú školu, inšpiratívnu rodinu, ktorá ma podporuje, a priestor na sebarealizáciu. Keby som toto všetko nemal, pokojne by som sa namiesto kaviarenského intelektuála bol býval stal náckom. Pochopil som, že mladí voliči Kotlebu sú takisto zúfalí a zmätení ako ja. Ja sa snažím nájsť cestu cez tzv. soft power, silu spájať a hľadať prieniky. Mnohých však láka tzv. hard power, sila nútenia a presádzania zmeny skôr násilne ako kompromismi. Dlhodobo je však hard power neudržateľná. Vidno to v každej vojne, násilnej demonštrácii a hádke. Ak skutočne chceme byť všetci šťastní, tvorme prostredie, kde sa všetci môžeme realizovať bez toho, aby sme ubližovali iným.

SkryťVypnúť reklamu

Odkaz troch prútov...

Snáď príde čas, kedy ako civilizácia prerastieme detinské šarvátky o to, kto má väčšiu krajinu a kto má dlhšiu históriu. Cesta násilia a agresie totiž vedie len k nenažranosti a túžbe po moci. A vtedy nikdy nebudeme napredovať. Príklady z minulosti: Hitler, Stalin. Aktuálny príklad: Putin. Títo páni zomreli alebo zomrú v paranoji, strachu a nespokojní. No ľudia sa z ich vyčíňania budú zviechať ešte dlho potom. A to je skutočné nebezpečenstvo strán ako ĽSNS.

Cesta násilia láka najmä nás mladých. Neuvedomujeme si totiž dlhodobé následky. Jediná cesta k stabilite a prosperite sú zdĺhavé diskusie, nudné hľadanie kompromisov a otravná spolupráca s inými ľuďmi. Niekedy je lepšie ticho vypočuť čo toho druhého trápi, hoci je to náš nepriateľ. Iba tak nájdeme čo máme spoločné, a kde a ako môžeme spolupracovať. A tak treba viesť diskusiu. To predsa vedel už aj starý Svätopluk.

SkryťVypnúť reklamu

Ako povedal majster Yoda vo filme Hviezdne vojny: Strach je cesta k temnej strane sily. Strach vedie k hnevu. Hnev vedie k nenávisti. Nenávisť vedie k utrpeniu.

Nebojme sa preto diskutovať a spolupracovať.

Sebastián Bražina

Sebastián Bražina

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Študent plný rozhorčenia, nespokojnosti a nádeje. Ešte neviem čo budem, ale verím, že cez písanie objavím niečo zmysluplné. Zoznam autorových rubrík:  Taje internetuDianie politickéDianie spoločenskéSúkromné výlevy

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu