Demokracia sa vyvinula v určitom čase a je vhodná pre určité národy, štáty a zoskupenia. Nie je to ideálny všeliek a nenosí v sebe ani patent na rozum.
Áno, chcem jasne povedať, že demokracia, ako ju my poznáme nie je vhodná pre všetky národy sveta.
Teraz si to nemýľme! Nechcem povedať, že nemajú nárok žiť v mierovom stave, avšak demokracia, ktorú im svet vnucuje nebude u nich fungovať. Nikdy ju nemali, nikdy ju v takejto miere a podobe nechceli, a preto to nebude možné zrealizovať. A aj preto sa Afganistan, Irak, Sýria a teraz už aj Egypt zmietajú v nepokojoch. No keďže majú dobrú geografickú polohu, nerastné bohatstvo, ropu a ešte veľa ďalšieho, tak sa im všetci mocní stavajú akože na pomoc.
A teda prichádza, zase raz, na scénu „Svetový policajt" - Spojené štáty americké (USA). Kde je len trocha potrebné šíriť demokraciu, tak sú nablízku. Je ale veľmi smutné, že demokraciu je potrebné šíriť najmä tam, kde sa dá niečo „vyťažiť" . A úspešne im sekunduje Rusko. USA povie na niečo áno, a hneď o chvíľu Rusko na to isté povie nie. Je to ako hra, kto bude šikovnejší. Lenže vážení, každá sekunda naťahovania a nejednoznačnosti stojí ľudské životy, mnoho ľudských životov.
Policajti majú motto: „Pomáhať a chrániť". No keď Svetový policajt príde s armádou, tá nebola cvičená na riadenie dopravy a kontrolu parkovného, a teda ani nebola cvičená na pomoc ľuďom, ale bola vycvičená na streľbu a na prežitie v nepriateľskej zóne.
Áno, je to nehumánne, ak Sýria použila chemické zbrane na vlastné obyvateľstvo. Plne súhlasím, že za to niekto musí niesť zodpovednosť. Avšak urobme to spoločným a jednoznačným krokom. Máme vytvorené inštitúcie, ktoré musia byť svetového významu, a to nie len formálne. Napríklad OSN. Tá musí mať jednoznačne právomoci v rámci svetových vzťahov. Áno svetových; zjednocuje krajiny z celého sveta, tak musí mať možnosť na celom svete jednoznačne zasiahnuť ak dochádza k nespravodlivosti na nevinných. Nesmie sa len formálne vyjadriť, formálne vyšetrovať a formálne .....vlastne nič rozhodného nerobiť.
Nikdy som vo vyššie menovaných krajinách nebol, a netrúfam si povedať, že rozumiem mentalite ľudí žijúcich v týchto krajinách. Avšak pri princípe dobyvačných vojen, nikdy nebudú mať v láske demokraciu, a teda ju nikdy ani nebudú chcieť prijať, aj keby len v im prispôsobenej podobe.