Aby pravda pravdou bola

Množstvo ľudí dnes oslavuje, keďže sa nahlasovaním podarilo vytlačiť extrémizmus na ruskú sieť VKontakte...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

...niektorí to vidia ako vyčistenie vzduchu. Treba sa však opýtať aké dôsledky to môže priniesť. Akokoľvek beznádejne to väčšinou vyzerá, s extrémistami sa treba rozprávať. Tu patrí aj neustále poukazovanie na (pre niekoho nie až tak) očividné bludy. Vieme, že práve stránky šíriace takzvanú alternatívu často inklinujú práve k extrémnemu videniu sveta.

Realita sociálnych sietí nám umožnila do určitej miery nahradiť realitu ako takú. Obklopujeme sa ľuďmi, ktorých ani nemusíme poznať, ale ich názory sa stretávajú s tými našimi. Takto si efektívne dokážeme vystavať informačné bubliny, ktoré nám neslúžia ako nevyhnutná kritika, ktorú každý relevantný postoj musí (byť schopný) podstúpiť, práve naopak slúžia ako ochrana nášho krehkého ega, ktoré túži po sebapotvrdení. Nie je preto dôležité tieto bubliny konfrontovať? Naozaj stačí to, že sa nám stratia z dohľadu?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektorí začali boj o pravdu príručkami a návodmi ako kriticky myslieť. Nepochybne záslužná činnosť, hoci na druhom brehu bublín zrejme už len z ich povahy prevláda predstava, že kritické myslenie je u nich dobre osvojenou výbavou. Ani tento text pravdepodobne do žiadnej z týchto komunít neprenikne. Preto je na nás všetkých, aby sme do bublín prenikali my samotní.

Iste nie je možné tolerovať šírenie nenávisti. No ak nevieme zabezpečiť to, aby sa nešírila na inej platforme, treba pouvažovať o tom, či nie je efektívnejšie túto nenávisť dennodenne bombardovať práve faktickosťou pravdy. Nie je azda toto lepšie riešenie ako nechať klamstvá podmývať pôdu v tichosti? Dobrým príkladom je organizovanie diskusií, na ktoré sú pozvaní aj (alebo práve) extrémisti. Sú účinné? To hádam ukáže iba čas, ak však dokáže skutočnosť otvoriť oči, či zasiať semienko pochybnosti v čo i len jednom účastníkovi, tak zmysel rozhodne majú. Ak máme zabrániť lži pri spochybňovaní pravdy, musíme pravdou spochybňovať klamstvá. Neustále. Inak to naozaj nepôjde.

SkryťVypnúť reklamu

Vieme predsa, že stokrát opakovaná lož sa stane pravdou. Už dnes máme v obehu množstvo neprávd, ktoré sa zaužívali ako nespochybniteľné. Preto vnikajme do bublín, aby sme zabránili príťažlivej povahe lži pretvoriť faktickosť pravdy spôsobom, ktorý bude buď silným ohnutím, alebo dokonca nahradením reality skutočnosťou novou, v ktorej ostane priestor už len na ľútosť.

Nezabúdajme, že civilizovaná demokracia rozpráva, v tomto prípade je vytlačenie extrémizmu z nášho dohľadu en virtuálnym po papuli, aby protivník v danej chvíli zmĺkol. Naozaj ho to neumlčí, naopak, posilní jeho vieru a silu kričať na druhý deň o niečo hlasnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Nástup každého totalitného zriadenia je sprevádzaní vytvorením systému lži. Udialo sa to pri vzniku všetkých tyranií. Dnes sa to deje pri nástupe radikálov do parlamentov. Hannah Arendtová raz vyjadrila nezlomnú vieru, že systém lži nikdy nevyhrá, pretože pravda ho porazí práve svojou faktickou podobou. Ako zaručíme, že faktická povaha skutočne zvíťazí, ak necháme ľudí, ktorí sa od nej odtrhujú čoraz viac, aby nemuseli čeliť žiadnym faktom? Ako porazíme lož vo svete, kde sa pravda už teraz zrelativizovala do podoby názoru? Ako zabránime tomu, aby na iných sieťach vznikali prúdy, ktoré postupným časom strhnú davy? Treba si položiť otázku, čo by povedala Hannah Arendtová, keby mohla byť svedkom dnešnej informačnej doby. Neustále by verila vo víťazstvo pravdy vo svete, v ktorom už pravda neexistuje, prípadne nie je vôbec akceptovaná?

Juraj Brenišin

Juraj Brenišin

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sem tam mám (možno mylný) pocit, že mám, čo povedať. Zoznam autorových rubrík:  Pondelok, ja nevstávam.Cyklus o osudochKoberecSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu