Nežnejšia revolúcia

Slováci sú nežný národ a preto sa zrejme zrušeniu protestu (nielen) v Bratislave nemožno veľmi diviť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

24. novembra 1989 došlo k zmenám vo vedení KSČ, ľudia sa upokojili. Všetci išli domov, uvarili si kakao a šup do postele. V ďalších dňoch začal socializmus prekvitať a do dnešného dňa žijeme v raji, ktorý je len čo by kameňom dohodil od vytúženej utópie.

V to komunistickí funkcionári dúfali. Urobili však chybu a podcenili ľudí, ktorí mrzli v uliciach.

A práve preto sa nešlo na kakao, namiesto toho sa na druhý deň opäť stretlo pod nebom ohromné množstvo ľudí.

Prečo? Lebo im to nebolo jedno, lebo chceli ukázať, že oni skutočne nikam neodchádzajú. Chceli ukázať, že ľudia nie sú slepí. Ako to, že im nestačila kozmetická úprava v KSČ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

22. marca 2018 sa protest Za slušné Slovensko zrušil. Pretože sme vlastne dosiahli všetko, čo sme chceli. Áno, došlo k personálnym zmenám vo vláde. Preto zajtra netreba ukázať, že nám to nie je jedno? Stačí politikom vyhlásenie, že my budeme ďalej pozorne sledovať? Alebo je lepšie im ukázať, že sme stále tu a požiadavka na slušnú spoločnosť trvá?

Ak bude o tri, štyri, či desať týždňov zle, čo potom? Koľko ľudí príde na protest Za slušné Slovensko, ktorý jeden deň je a na druhý nie?

Ľudia sú nahnevaní. Dokonca tak veľmi, že vyšli do ulíc. Pár slov na internete túto zlosť a pocit krivdy nezaženú. Príhovor na námestí naopak mohol priniesť hneď niekoľko výborných vecí. Mohli sme povedať, že nám to naozaj jedno nie je. Že nová vláda hlásiaca sa k programu tej starej je stále očividne tvorená našimi ľuďmi. Že politici musia na verejnosť reagovať. Že kozmetické úpravy nám slušný štát neprinesú. Že nebudeme ticho a spokojne čakať na to, čo a ako sa stane. Že si nenapcháme líca rožkom a neostaneme doma spokojne prežúvať.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident dnes povedal, že sa teraz vláda musí uchádzať o dôveru verejnosti. Verejnosť sa na to vykašľala... našťastie nie celá.

Zajtra sa vidíme na námestiach.

Juraj Brenišin

Juraj Brenišin

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sem tam mám (možno mylný) pocit, že mám, čo povedať. Zoznam autorových rubrík:  Pondelok, ja nevstávam.Cyklus o osudochKoberecSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu