O túžbe po štýle

Veľmi zaujímavou témou je britská zaujatosť domami a záhradami. Dôležitosť akú Angličania prikladajú svojim záhradám sa dá prirovnať asi len k vzťahu Slovákov k svojim autám. Zatiaľčo na Slovensku je auto pomaly vyjadrením statusu alebo spoločenskej triedy, tak v Anglicku túto funkciu vykonávajú domy a hlavne záhrady. Briti sú na svoje záhrady pyšní minimálne tak ako Slováci na svoje Audiny a BMBčka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V Anglicku vládne silno zakorenená predstava, že každá rodina by mala mať svoj rodinný dom a pri ňom záhradu. Na veľkosti domu a záhrady až tak nezáleží, hlavne že je tam. Nedostatok pozemkov riešia tak, že stavajú domy vedľa seba v radovej zástavbe, pričom každý dom je veľmi úzky, ako taký slíž. V jednom z takýchto viktoriánskych domov bývam aj ja, každý z nich má malú prednú záhradu a potom podlhovastú zadnú záhradu. Lásku Angličanov k domom dokladá aj množstvo televíznych relácii o kupovaní, prerábaní a predaji nehnuteľností a porovnávaní ich cien. Tento vzťah ide až tak ďaleko, že niektoré domy v Anglicku nemajú iba číslo ako na Slovensku, ale meno. Podobne ako lode. Na druhej strane ale treba uznať, že ich domy sú naozaj veľmi pekné. Mne osobne sa anglická architektúra veľmi páči, no a niektoré anglické záhrady sú úplne ako z rozprávky. Hlavne tie pri drahších, honosnejších vilách. Oproti tomu na Slovensku si na záhrade nikto až tak nezakladá a je často braná iba ako voľné miesto pre pestovanie mrkvy alebo petržlenu. V Anglicku si zasa väčšina ľudí nezakladá na aute, pre mnohých je to len spotrebný tovar, niečo ako mobil. Typickým znakom áut na tunajších cestách je to, že je dosť ťažké vôbec zistiť ich značku, pretože všetky vyzerajú veľmi podobne. Keď sa niekto v Anglicku chváli alebo predvádza svojim autom, tak sú to len naozaj bohatí ľudia vlastniaci Ferrari alebo Lamborghini.

Ďalšou veľmi zaujímavou témou je láska Angličanov k šampanskému. Briti majú šampanské veľmi silne spojené nie so Silvestrom ako na Slovensku, ale s predstavou úspechu a bohatstva. V ich očiach je šumivé víno nápojom bohatých, úspešných a slávnych ľudí. Preto si Angličania otvárajú šampanské vždy, keď chcú zapiť nejaký úspech, napríklad obchodníci na Londýnskej burze majú zvyk, že po každom dni si idú sadnúť a objednajú si šampanské. Množstvo a cena nápoja pritom vyjadruje uspešnosť dňa. V Angličtine dokonca existuje aj slovné spojenie “champagne moment”. V tunajších obchodoch je vynikajúci výber a všetky fľaše vyzerajú honosne.

Na príklade šampanského sa dá veľmi dobre demonštrovať prístup Angličanov k životu, aké miesto prikladajú štýlu. Nie pre všetkých, ale pre mnohých Angličanov je dôležité, aby žili štýlový život, aby ich domy, záhrady, interiéry, jedlá a nápoje boli v prvom rade štýlové, a až v druhom rade pohodlné alebo praktické. Videl som už množstvo reklám, ktoré sľubovali “štýlovú dovolenku”. Šampanské do tohto vzorca úplne zapadá, pretože je tiež čímsi výnimočné, nie je to len nejaké obyčajné pivo alebo iný typ alkoholu. Fakt, že Angličania si pri oslave radšej vyberú šampanské ako nejaké kvalitné červené suché víno dokazuje, že viac ako o chuť alebo o hocičo iné im ide o štýl.

Juraj Briškár

Juraj Briškár

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V súčasnosti študujem ekonómiu na University of Sussex. Už od mala som mal rád Anglicko, pred troma rokmi sa mi podarilo prestúpiť z gymnázia v Košiciach na strednú školu na juhu Anglicka.Zaujíma ma ekonómia, slovenská aj anglická politika, programovanie a web design. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáAnglickoSlovenskoSúkromnéEkonomika

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu