Ficove rebríčky II

Ak sa jedná o porovnávanie Slovenska s inými štátmi, z úst premiéra počúvame do zblbnutia, že "sme najrýchlejšie rastúcou ekonomikou eurozóny". V minulosti pán premiér v tomto kontexte rád spomínal umiestnenie Slovenska v rankingu krajín až do tej miery, že si rebríčky účelovo poplietol, čo som rozoberal v mojom blogu. Po viac ako dvoch rokoch vlády Smeru sú k dispozícii nové rebríčky tak ekonomickej slobody, ako aj konkurencieschopnosti Slovenska. Poďme sa spolu pozrieť na výsledky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Slovensko figuruje vo viacerých rankingoch, ktoré sú verejne dostupné a pravidelne ich jednotlivé inštitúcie obnovujú. Nadviažem na môj posledný blog, v ktorom som sa zameral na rebríčky ekonomickej slobody a konkurencieschopnosti. V kategórii ekonomická sloboda sa vyhodnocuje voľný prístup na trh, ochrana osôb a ich majetku, či dobrovoľnosť výmeny tovarov a služieb, v kategórii konkurencieschopnosť sa štúdie zameriavajú na vplyv jednotlivých politík vlády na konkurencieschopnosť ekonomiky. Z oboch definící je zrejmé, že Slovensko by sa malo usilovať tak o ekonomickú slobodu, ako aj o svoju konkurencieschopnosť. Bez týchto atribútov riskujeme postupné zaostávanie a znižovanie životnej úrovne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kategóriu ekonomickej slobody dlhé roky analyzuje Heritage foundation a každoročne publikuje svoj index ekonomickej slobody. Slovensko v ňom dosiahlo 57. priečku. Je to prepad o šesť priečok! Susedné krajiny nás tromfli minule, teraz ešte pritvrdili: Česko si prilepšilo z 30. na 26. miesto, Poľsko za nami zaostávalo na 64. priečke, teraz je na 50. Orbánovské Maďarsko zrovna nie je príklad úspechu, vidno to na poklese z 49. na 50. priečku. Z postkomunistických krajín tomuto rebríčku suverénne kraľuje Estónsko, ktoré na 11. priečke predbehlo upadajúce USA (Yes, we can!) a umiestnilo sa hneď za bohaté Dánsko, ktoré uzatvára TOP 10. Trend poklesu ekonomickej slobody za vlády Smeru je teda zrejmý.

SkryťVypnúť reklamu

V kategórii ekonomickej slobody je k dispozícii aj štúdia Fraser institute, ktorá vychádza ex-post a zameriava sa skôr na výsledkové, ako na predpokladové kritériá. V mojom poslednom blogu som uviedol dáta za rok 2010, kde sa Slovensko umiestnilo na 35. mieste, čím sa pán premiér náležite pochválil a využil rebríček nesprávnym spôsobom pre podporu zákonníka práce. Tým si pomýlil rebríčky, keďže zákonník práce má dopad primárne na konkurencieschopnosť, ku korej sa dostaneme. V aktuálnej štúdii Fraser institute s dátami za rok 2011 si Slovensko polepšilo o dve priečky a skončilo na 34. mieste celkového hodnotenia. Krátka vláda I. Radičovej dosiahla zlepšenie aspoň v kategóriách ekonomických slobôd a finančnej stability.

SkryťVypnúť reklamu

V kategórii konkurencieschopnosti ekonomiky štátov vychádza pravidelne štúdia Svetového ekonomického fóra "The Global competitiveness report 2013/2014". Táto štúdia hodnotí politiky vlád 148 krajín sveta a ich dopad na konkurencieschopnosť daného štátu. Slovensko si aj v tomto rebríčku pohoršilo a klesalo postupne od roku 2010 zo 60. cez 69., 71. až na dnešné 78. miesto celkového hodnotenia.

Konkurencieschopnosti najviac priťažili - okrem klasiky v podobe byrokracie a korupcie - najmä zákonník práce a zvýšené dane. Týmto by som si dovolil pozdraviť našich expertov Richtera a Kažimíra, ktorí v ťažkej pohode presadzovali škodlivé opatrenia. Ak by sme išli hlbšie do reportu, čo predstavuje v niektorých oblastiach istú sebatrýzeň, tak by sme si všimli, že sme na absolútnom chvoste v otázkach vymožiteľnosti práva, organizovaného zločinu prepojeného na štát, kvality vzdelávacieho systému a v schopnosti udržať si vzdelaných ľudí doma.

SkryťVypnúť reklamu

Za najsmutnejší fakt však považujem náš postupný prepad z najvyššieho vývojového stupienka ekonomiky, tzv. "Innovation driven economy" na nižší stupeň, t.j. "Efficiency driven economy". Inými slovami povedané: ekonomiky v prvej kategórií konkurujú inováciami, novými biznis modelmi a prístupmi, ekonomiky v nižšom stupni vývoja sa sústreďujú na efektivitu práce, výrobných postupov a pod. Report v tomto len potvrdzuje našu strategickú slabinu.

Tieto svetlé zajtrajšky si náš premiér-zbabelec uvedomil a uteká sa pred nepohodou opevniť na hrad.

Michal Bróska

Michal Bróska

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Narodený ešte v Československu, vyrastal v Číne, vyštudoval v Nemecku, aktuálne žije na Slovensku, pracuje v IT. Zoznam autorových rubrík:  Staré článkyBlog

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,087 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
INESS

INESS

109 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu