Umelá inteligencia, pomôže, alebo nahradí?

Umelá inteliganica, Quo Vadis.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Faktúra od dodávateľa sa po fyzickom doručení do firmy naskenuje. V ďalšom kroku ju počítačový program automaticky zaúčtuje do systému. V prípade pochybností faktúru pripraví na zaúčtovanie a odloží na ďalšie posúdenie účtovníkom. Namiesto súčasných piatich účtovníkov, bude firma potrebovať jedného, ktorý bude posudzovať a účtovať komplikovanejšie prípady. Aj takto by to mohlo v budúcnosti vyzerať pri účtovaní faktúr, pričom táto budúcnosť vôbec nemusí byť ďaleko.  Viete si predstaviť automatické vyplnenie daňového priznania na základe poskytnutých údajov? Alebo finančnú analýzu spoločnosti, urobenú umelou inteligenciou? Ja určite áno a dokonca sú niektoré veci už realitou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

 Interiérový architekt počítačovému programu zadá nasledujúcu úlohu: „Navrhni interiér o rozmeroch 6 x 8 metrov, v industriálnom štýle. Interiér má zahŕňať miesto pre varenie, oddychovú časť, miesto na spanie, kúpeľňu a toaletu.“ Architekt následne návrh pripravený umelou inteligenciou posúdi, upraví podľa potreby, alebo si úpravu vyžiada priamo od počítačového programu.  Úloha sa samozrejme komplikuje pri neštandardnom tvare miestnosti. Čo ale, ak by sme programu zadali pôdorys, ako podklad k návrhu?

 Lekár nechá analyzovať röntgenový snímok umelej inteligencii, výsledkom je určenie diagnózy a navrhovaná liečba. Predpokladom stanovenia diagnózy je tzv. „machine learning“ proces, počas ktorého si umelá inteligencia prezrela tisíce snímok a k ním prislúchajúcich diagnóz od lekárov. Konečné rozhodnutie však bude v rukách lekára. Aspoň zatiaľ. Už dnes existuje softvér, ktorý lekárom pomáha pri vyšetrení očného pozadia, pričom je vraj schopný identifikovať  anomálie, voľným okom nespozorovateľné.

SkryťVypnúť reklamu

 Na základe vyššie uvedených príkladov by sme si mohli vedieť predstaviť, kde nás v budúcnosti umelá inteligencia nahradí, kde nám uľahčí prácu. Aby to ale všetko nebolo také jednoduché, rozoberme si aj úskalia umelej inteligencie.

 V prvom a neposlednom rade, každá „zábava“ niečo stojí a to isté platí aj pri implementácii umelej inteligencie. Vývoj softvéru, medzi ktorý zaradzujeme aj umelú inteligenciu, je v mnohých prípadoch nákladná záležitosť, nehovoriac o „natrénovaní“ modelov.  Napríklad v prípade posudzovania medicínskych snímok.  Podľa spoločnosti OpenAI, ktorá je za v súčasnosti asi najznámejšou implementáciou umelej inteligencie – ChatGPT, stálo natrénovanie modelu pre ChatGPT vo verzi 4, niekoľko desiatok miliónov dolárov. Predstaviť si za tým môžeme množstvo výpočtovej sily vo forme serverov, dátových úložísk a samozrejme ľudí, top odborníkov v odvetví, ktorí za touto technológiou stoja a pracujú na jej neustálom zdokonaľovaní.

SkryťVypnúť reklamu

 Peniaze však nie sú to jediné. Sú to tiež veci súvisiace s bezpečnosťou a spoľahlivosťou. Umelá inteligencia zatiaľ nie je až taká inteligentná. Ako príklad uvediem tzv. „Generative AI“, čo je významnou podmnožinou umelej inteligencie a radíme medzi ňu aj platformu ChatGPT. Jednoducho povedané, Generative AI je o generovaní textov, obrázkov, ale aj celých videí, hudby a podobne. Mnohí z vás ste si to už určite vyskúšali. Niečo ako: „Vytvor text piesne o láske.“ Dve, tri sekundy a text je na svete. Raz som však videl zaujímavý príklad. Umelá inteligencia dostala za úlohu vytvoriť obrázok slepačích vajec, ktoré niekto hodil na betónovú podlahu. A čuduj sa svete, obrázok bol síce pekný, no bol tam jeden detail, ktorý umelej inteligencii tak trochu „ušiel“. Všetky vajíčka boli celé a neporušené.. Inteligencia zabudla inteligentne vyhodnotiť, čo sa stane so slepačím vajcom hodeným na betónovú podlahu. Nevadí, časom ju naučíme aj to a všetko bude tak, ako má byť.

SkryťVypnúť reklamu

 Na tomto mieste vyvstáva otázka, do akej miery sa môžeme spoľahnúť na umelú inteligenciu? Čo v prípade, ak umelá inteligencia zaúčtuje faktúru nesprávne, z čoho vyplynú náklady pre firmu, vo forme pokút od daňového úradu? A ešte horšie, čo ak bude nesprávne určená diagnóza pacienta? Myslím ďalej na pilotov lietadiel, programátorov, zbraňové systémy... Ozaj, prenechali by ste umelej inteligencii kontrolu prevádzky atómovej elektrárne, prípadne protilietadlovej obrany?

V súvislosti s umelou inteligenciou máme pred sebou ešte dlhú cestu k dokonalosti, ale všetko je to otázka času. Ak by mi niekto počas mojich vysokoškolských čias povedal, že budem komunikovať s rodičmi pomocou aplikácie na telefóne, prostredníctvom videa, tiež by sa mi to zdalo neuveriteľné. V tom čase bola ešte aktuálna tzv. minútová tarifikácia a cez mobilný telefón sa dala poslať tak sms. Čo bude o desať rokov a čo potom dokáže umelá inteligencia, ktoré povolania postupne zaniknú a ktoré sa naopak vytvoria? Uvidíme, ja osobne sa na to teším.  

Peter Brziak

Peter Brziak

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  1x

IT konzultant, ženatý,. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 23x
  • Prečítané: 1 523x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 148x
  • Prečítané: 4 628x
  • 5
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 502x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 20x
  • Prečítané: 1 148x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 432x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 108x
  • Prečítané: 2 282x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Miliónová zmenka, falošná pečiatka aj samopaly. Príbeh podvodu Ficovej chránenkyne Lisovej

Matúš Burčík

Miliónová zmenka, falošná pečiatka aj samopaly. Príbeh podvodu Ficovej chránenkyne Lisovej

Kde skončila hala, ktorú scudzila šéfka agentúry nájomného bývania.

  • 11h
Advokáta z nástenkového tendra dobehli dlhy. Banka mu berie luxusnú haciendu
Ligu za duševné zdravie skúšajú smeráci ako nový hit (komentár)
Ranný brífing: Kamenický môže siahnuť na prídavky, Fico bude robiť hanbu v Moskve osamotený
reklama
SkryťZatvoriť reklamu