Michaella: Štipka šťastia a veľa známosti...

Písmo: A- | A+

...alebo žiadne známosti a strašne veľa šťastia. Dobre našliapnuté v oblasti slovenskej pop music má ďalšia Prešovčanka Michaella Papp (27). Sympatická blondínka má za sebou dva úspešné albumy pod taktovkou známeho slovenského producenta Vlada Randyho Gnepu, reprezentáciu Slovenska na Eurovízii a na Carpatia Feste v poľskom Rzeszowe. Šťastná matka ročného Denyella, ktorá ešte prednedávnom šokovala médiá eroticky ladenými zábermi vo videoklipe k pesničke Vravieť ti chcem, prežíva dnes šťastné obdobie v harmonickom rodinnom kruhu a teší sa z každého nového singla, ktorý sa s úspechom hráva v éteri domácich rádií.

Michaella Papp: Aby si človek sadol a napísal dobrý text, potrebuje, aby ho kopla múza.Michaella Papp: Aby si človek sadol a napísal dobrý text, potrebuje, aby ho kopla múza.Foto: Jano Štovka - OLIVIER

Len, aby bolo jasné: V akom príbuzenskom vzťahu si s Robom Pappom?
Sme len menovci, ale samozrejme sa dobre poznáme (smiech). Inak by nevznikol duet s Robom, ktorý sa nachádza na mojom debutovom albume.

Bolo spievanie tvojim detským snom?
Keď som bola ešte úplne maličká nepamätám si, či som sa túžila stať speváčkou alebo princeznou (so smiechom), ale moji rodičia tvrdia, že to vo mne bolo už od útleho detstva.

Kedy si zistila, že by si sa mohla stať speváčkou?
Keď som spievala v detskom zbore Prešovčatá, vtedy som chcela nahrávať v štúdiu pesničky a na vystúpeniach stáť vždy v prvom rade. Mala som asi 9 rokov.

Zúčastnila si sa prvých dvoch dielov Superstar, určite to bola dobrá skúsenosť. Neľutuješ?
Áno zúčastnila som sa, neľutujem, samozrejme, keby som tam nikdy nebola a mala by som teraz možnosť, tak by som nešla... Bola som mladá a neskúsená, chcela som stáť pre kamerou a verila som, že vyhrám (smiech), no sklamaná som nebola.

Vyzerá to tak, že Prešov je liahňou veľkých talentov – Peter Lipa, IMT Smile, Katka Knechtová, Chiki Liki Tu-a, Komajota, teraz Michaella... Má Prešov niečo výnimočné, že sa tu rodí toľko hviezd? Poznáš osobne niektorých z týchto interpretov?
Áno, veľmi sa teším, že keď niekde vystupujem, ľudia reagujú pozitívne a spomenú s úsmevom, že to je Prešov. Poznáme sa samozrejme všetci navzájom, veď sme Prešovčania! (smiech) Teším sa, že nás označujú ako mesto talentovaných hudobníkov a šikovných spevákov.

Michaella

Foto: Jaro SOHE Suchár

Kto ti najviac pomáhal v začiatkoch?
Môj manžel, moja rodina. Ale môj manžel bol iniciátorom prvého albumu, takže tak sa to celé nakoplo.

Robiť pop dnes nie je vôbec jednoduché. – spevákov a speváčok je veľa, album dnes vydá bez problémov kadekto. Bolo ťažké presadiť sa? Vďaka čomu sa ti to podarilo?
V prvom rade pre mňa spev znamená veľa a či na moje vystúpenie príde 20, alebo 200 ľudí, už nejako neprežívam. Je veľmi ťažké presadiť sa a treba mať aj štipku šťastia a veľa známosti, alebo žiadne známosti a strašne veľa šťastia (smiech)...

Prečo pop a nie povedzme jazz alebo folk?
Od malička som fičala na Dare Rolincovej či Petrovi Nagyovi, môjmu srdcu bol odjakživa blízky pop a r´n´b. Tomu ostanem verná. Hoci človek nikdy nevie... (smiech)

Nemáš rada folk?
Mám rada všetky štýly. Rada sa zúčastňujem akýchkoľvek koncertov. Posúvajú ma ďalej.

Od debutového albumu Celý svet ubehli už 3 roky. Ako sa naň pozeráš s odstupom času? Splnil to, čo si od neho očakávala?
Na môj debutový album sa pozerám tak, ako sa pozeráme na veci s odstupom času (smiech)... Myslím, že spoločne s mojím producentom by sme veľa vecí spravili inak, ale tak je to stále a vo všetkom. Spravili sme maximum, samozrejme, aj pri tomto novom albume som momentálne presvedčená o tom, že je výborný. Opýtaj sa ma o tri roky (smiech), čo poviem
potom.

Máš nejaké informácie, koľko kusov sa z tohto albumu predalo?
Pokiaľ viem, okolo 1900 kusov...

Michaella

Foto: Rasťo Papp

Debut obsahoval aj singel s Robom Pappom. Je to dosť unikátne, že počas nahrávania ste sa v štúdiu vlastne ani nestretli...
Každý nahral svoje partie zvlášť a potom sa to zmixovalo. V tom čase bol Robo časovo veľmi obmedzený, takže sme sa dohodli, že to skúsime takto, a vyšlo to.

Ako si sa dostala k Vladovi "Randy" Gnepovi? Ako sa ti s ním spolupracovalo?
Ako 14 ročná som sa s ním zoznámila cez moju sestru, ktorá s ním chodila a neskôr si ho aj vzala. Už vtedy Randy sedel za počítačom a komponoval hudbu. Bolo to pre mňa príliš tuc tuc (smiech), ale chcela som spievať, tak prečo nezačať menším technom. Naspievali sme album, vlastné skladby, ja som mala strašne nosový prejav, bola som afektovaná, a keď sme oslovili vydavateľstvo, tak povedali, že hudba je super, ale spev je katastrofálny (smiech)... Celkom rada nato s úsmevom spomíname.

Ako ste sa dali dohromady s dnes už manželom Rasťom Pappom? Našiel si on teba alebo ty jeho? Poznali ste sa už predtým ako si začala spievať?
Ja spievam od malička, no s Rasťom sa poznám od mojich 19-tich rokov. Dohromady sme sa dali v práci, počas štúdii som si chodila privyrábať ako upratovačka (smiech)...No a Rasťo bol vtedy môj šéf a chodil ma buzerovať(smiech)... A musím povedať, že zbalil ma on (smiech)... Ja by som si na pána podnikateľa netrúfla (smiech)...

Na oba albumy si prispela aj autorsky. Kde hľadáš inšpiráciu pri skladaní?
Stále na všetkom pracujem s producentom, jemu bezhranične dôverujem, veľmi dobre ma pozná a ja jeho, takže si na skladby vždy sadneme spoločne. Áno, tento druhý album je pre mňa omnoho osobnejší, pretože témy do skladieb som si vyberala sama, podľa hudby, mojich pocitov. Keď som počúvala skladbu, snažila som sa z nej vytrieskať náladu a autorke textu som jasne zadala tému a ona písala o tom, o čom ja chcem spievať, ako to chcem spievať a čo pri tom chcem cítiť.

Michaella

Foto: Jano Štovka - OLIVIER

Prečo obal albumu Mám čo mám neobsahuje texty jednotlivých skladieb?
Pretože boli dôležitejšie veci, ktoré som tam chcela mať a rozhodli sme sa pre tento outfit bookletu bez textov. Všetky texty si ľudia nájdu na webe.

Koho nápadom bolo zaradiť na CD bonus s Free Voices?
Náš spoločný, bola to samozrejmosť, aj Free Voices si túto skladbu dali na svoj album a poviem pravdu, ani sme o tom nepolemizovali, všetci sme to brali tak, že je to fajn vec a dávame ju na album ako bonus.

Veľa textov na novom albume, popri Jozefovi Husovskom, napísala Ivana Drábová. Ako si sa k nej dostala? Čím sa líšia texty týchto dvoch textárov?
Chcela som zmenu, takú ženskú dušu, keďže sme v tom čase pracovali na skladbe, v ktorej spievam o smrti chlapa z môjho života, aj keď sa ma chvalabohu textovo a témou táto skladba netýka a ja som ešte našťastie nezažila odchod blízkeho. Chcela som, aby to napísala žena, dostala som sa k nej cez Mira Jaroša. Veľmi ju chválil, tak sme sa pustili do práce a nakoniec mi otextovala 5 skladieb. Kvalitou sa nelíšia nijak, no pocitom áno. Proste mi sadla.

Oproti debutu na tomto albume ti chýbajú vlastné texty. Prečo?
Ja nie som textár, nato, aby si človek sadol a napísal dobrý text, potrebuje, aby ho kopla múza. Mňa pri tomto albume nekopla, no bolo veľa myšlienok a pocitov, ktoré som mala a nevedela ich opísať tak, ako Ivana, alebo Jozef Husovský či Silvia Kaščáková, ktorá napísala eurovíznu skladbu O nás. 

Aké sú ohlasy na album Mám čo mám?
Výborné, naozaj, aj vďaka tomu mám z tohto albumu obrovskú radosť a teším sa, že k jednotlivým skladbám sa natočí aj videoklip (s úsmevom).

Pesničky sa postupne objavujú v rádiách. Ktorá sa hráva najviac? Chcem letieť?
Je ťažko povedať, ktorá sa hráva najviac, pretože sa nehrávajú súčasne, ale ponúkame ich do rádií postupne, singel za singlom, myslím, že zatiaľ každý nasadený singel sa objavil v 20tke najhranejších Slovenských hitov aj v 100-ke najhranejších svetových hitov, a to mi stačí. Podstatné je, že ich rádia hrávajú a poslucháči počúvajú (smiech). Chcem letieť bola 6. najhranejšia skladba na Slovensku, takže asi tá bola Top v hranosti.

Čo môžeš dodať k videoklipu Vravieť ti chcem?
Jemne eroticky ladení videoklip (smiech), iné prirovnanie sa mi k nemu naozaj nehodí (smiech). Vo videu sa objavili bozky, dotyky a moja výpoveď o mileneckých vzťahoch.

Ty v ňom vystupuješ ale tiež úplne nahá...
Úplne obnažená som pred kamerami nebola (smiech). Ľudia môžu mať dojem, že som bola nahá, ale mala som na sebe spodnú bielizeň. Čo sa týka milostných a lesbických scén, išlo o myšlienku natočiť video, ktoré zaujme odvahou.

Všetky pesničky z tvojho albumu majú hitový potenciál, podľa čoho si vyberáte, ktorú nasadíte ako singel do rádia. Máte vopred nejaký plán alebo je to spontánne?
Snažíme sa vždy zladiť ročné obdobie so skladbou, napríklad na leto mám rada svieže skladby, a preto aj toto leto mám skladbu, ktorá sa nasadí spoločne s príjemným letným klipom.

Pre Eurovíziu si si pripravila špeciálnu skladbu O nás. Čo ťa viedlo zapojiť sa do tejto súťaže?
Jednoduchý dôvod. Eurovízia je výborný spôsob zviditeľniť sa pre začínajúcich umelcov, preto som sa rozhodla ísť touto cestou.

Carpathia festival v Rzeszowe – ako bolo? Ako si sa tam dostala?
No bolo neuveriteľne, svetlá, profesionálny prístup, všetko tip-top, všetci vedeli, kto má čo robiť, povedala by som, taká lepšia Eurovízia (smiech). Máme veľa zážitkov, páčilo sa nám tam všetkým, bola to výborná skúsenosť a príležitosť predstaviť sa aj inému - poľskému národu... A ako sme sa tam dostali, našli sme info na webe, že sa niečo také deje a chceli sme sa tam dostať, tak sme spravili dobrú skladbu, ktorá sa im páčila a pozvali nás k ním prezentovať ju, vybrali nás z 246 uchádzačov.

Ako často koncertuješ?
Vždy, ak je možnosť prezentovať sa, tak hráme. V podstate hráme celý rok, ak je kde a pre koho vystúpiť.

Máš malého synčeka Denyella. Ako vidíš svoju ďalšiu kariéru vzhľadom na neho? Nechcela si kvôli dieťaťu načas prerušiť hudobné aktivity?
Mám krásneho zdravého a zrejme hudobne nadaného syna, volá sa Denyell Lucas, budeme oslavovať jeho prvý rok života. Aj keď som sa stala mamou, stále koncertujeme, veď v podstate bol na svete, keď sme riešili a dokončovali môj druhý album a veci okolo neho, niekedy bol súčasťou, niekedy s babkami, či mojou staršou sestrou. Kým je dieťa zdravé, všetko sa dá krásne zariadiť a skĺbiť.

Ako si prežívala blížiaci sa koniec sveta?
Krstením môjho druhého albumu... Nie som poverčivá, takže som žiadny koniec sveta neočakávala. Spravili sme si krásny krst môjho albumu, čím sme ho uviedli do života (smiech).

Kto je tvojim speváckym vzorom?
Je veľa spevákov, speváčok, na ktoré rada pozerám a rada počúvam. Páči sa mi Alicia Keys, Rihanna, Madonna, Dara Rolins, Michael Jackson, Jennifer Lopez a môj sen bolo vidieť koncert  Sade a ten sa mi aj splnil (s úsmevom).

Aké sú tvoje krátkodobé a dlhodobejšie ciele?
Tvoriť, mať príležitosť svoju tvorbu odovzdať ľuďom na koncertoch, v rádiách, veľa spievať, ak sa pýtaš na kariérny cieľ... Lebo mojím dôležitejším cieľom je byť dobrou mamou, manželkou a mať zdravú rodinu, to je priorita.

Na záver – otázka pod pás: Čo si mala na večeru?
Cereálie (smiech) a červené víno - super kombinácia, že? Ja jem to, načo mám chuť (výbuch smiechu).

 

Skryť Zatvoriť reklamu