Za uplynulé dva roky prešiel vzťah medzi dvoma stranami vážnym rozvojom. Voľby sme zvládli úspešne, štyria poslanci OKS sa dostali do parlamentu. Založili sme spoločný klub a úzko sme spolupracovali, čo sa týka práce v parlamente. Poslanci OKS bojovali za zákon o používaní jazykov národnostných menšín v takej istej miere, ako ostatní členovia klubu. Mohli sme s nimi rátať, svoje slovo držali v každom prípade, neboli vážne výmeny názorov medzi nami. V júni tohto roka sme dospeli k tomu, že aj zástupca OKS sa mohol zúčastniť Koaličnej Rady. Verili sme, že naša spolupráca potrvá aspoň do roka 2014.
Nestalo sa tak. Vláda Ivety Radičovej 11-ho októbra nezískala dôveru a kabinet padol. Zo štyroch poslancov OKS sa traja pri hlasovaní zdržali, čiže neprejavili dôveru našej spoločnej vláde. Vieme, že ich tri pozitívne hlasy by neboli dostatočné na to, aby vláda získala potrebnú podporu, museli by tak hlasovať aj poslanci za SaS. Stanovisko OKS je známe, euroval nepodporili kvôli zásadám. Strana Most-Híd si ctí zásady, aj svoje, aj tie druhých. Na druhej strane si ale myslím, že nemôžeme súhlasiť s takým stanoviskom, ktoré zabraňuje zdravým kompromisom, ktoré treba priniesť pre dobro veci. Hlasovanie 11-ho októbra bolo aj o dvoch takýchto kompromisoch: jednak o zotrvaní pravicovej vlády a jednak o eure, s čím súvisí aj ochrana slovenskej ekonomiky a slovenských pracovníkov. Ak pripustíme fakt, že neexistuje jednoznačne dobré riešenie v prípade záchrany eura, jedno je isté, že záchrana pravicovej vlády stála za to, aby povedali áno. Nastalo riziko, že po predčasných voľbách sa k vláde dostane znova strana Róberta Fica. To sa dalo vedieť už aj 11-ho októbra. Táto okolnosť sa nemala nechať bez povšimnutia.
Politik musí vedieť uvažovať, musí vedieť rozdeliť dôležité a menej dôležité záležitosti. Áno, v niektorých otázkach musí prijať aj kompromisy. Každá politická strana považuje za dôležité svoje ciele, chce ich zrealizovať. Tieto ciele ale nemôžu ísť na úkor krajiny a jej občanov. František Šebej, ktorý bol vtedy ešte členom OKS si to uvedomil a hlasoval podľa toho.
Myslím si, že rozhodnutie mojej strany neprijať poslancov OKS na našu kandidátku je pochopiteľné. O tomto rozhodnutí som už informoval pána Zajaca. Zdá sa ale, že ani OKS nepočítali so spoluprácou. V utorok som sa dočítal , že zvažujú spoluprácu s novozaloženou stranou pána Matoviča. Prajem im veľa úspechov vo voľbách. Ak uspejú, nevylučujem spoluprácu, ale len po voľbách. Veď ako som to naznačil už aj na začiatku svojho blogu, v mnohým veciach sa naše názory zhodujú.
Pokojná rozlúčka s OKS
Na kandidátke strany Most-Híd v predčasných parlamentných voľbách už poslanci za OKS nebudú. Preruší sa tak úzka a v mnohých prípadoch úspešná spolupráca medzi dvoma stranami, ktorá sa začala vo februári 2010. Oceňujem, že OKS ako jediná slovenská strana pred dvoma rokmi pristúpila k spolupráci so stranou Most-Híd, ktorá v tom čase existovala len pol roka. Boli pripravení čeliť aj možnému neúspechu s čerstvo založenou stranou, ako aj zazlievaniu určitej časti verejnosti za to, že sa spojili so stranou, ktorá je vo veľkej miere maďarská.