Ani my nechceme peniaze daňových poplatníkov vyhodiť von oknom, nechceme napchávať také bezodné vrecia, ako je napr. Grécko, kde sú výplaty a dôchodky viacnásobne vyššie, ako na Slovensku. Práve preto navrhujeme, aby o každej pôžičke hlasoval parlament a ak sa tak rozhodne, pôžičku môže aj odmietnuť. Euroval vznikol na záchranu takých štátov, ktoré jej pomocou dokážu vyviaznuť z problémov. Ako to uznal aj Richard Sulík, pôžička pre Írsko bola dobrým krokom, veď vďaka nej sa ekonomika krajiny stabilizovala. Euroval vznikol na podporu práve takýchto krajín.
A teraz sa pozrime na druhú stranu. Čo sa stane, ak parlament nezahlasuje za euroval, aké môže mať následky tvrdohlavosť SaS a Richarda Sulíka.
O tejto téme vznikli rôzne štúdia, podľa ktorých by bol rozpad eurozóny drahší, ako prijatie eurovalu. Konkrétny príklad prináša rozprava zo Švédska, podľa ktorého by nemeckého občana stálo prijatie eurovalu 1000 eur, ale pád eura až 7000 eur.
Momentálne je najpravdepodobnejšie, že všetky štáty únie zahlasujú za prijatie eurovalu. Ak by Slovensko ako jediná krajina nezahlasovala za prijatie, to by znamenalo, že nechceme prispieť k stabilizácii eurozóny. Tým pozícia Slovenska výrazne zoslabne v Európskej únii. Nehovoriac o tom, že raz nedaj bože by sme pomoc mohli potrebovať aj my, a v tom prípade by sme na solidaritu krajín únie pozerali z druhej strany.
Euroval je aspoň takou dôležitou otázkou, ako bol náš vstup do Európskej únie pred siedmymi rokmi. Teraz je reč o prežití eurozóny a Európskej únie, čiže aj o budúcnosti Slovenska. A preto považujem za dôležité zdôrazniť, že odmietnutie eurovalu môže prispieť k rozpadu eurozóny, a to spôsobí devalorizáciu eura. Práve tomu by sme chceli predísť prijatím eurovalu, aby sme mohli podať pomocnú ruku takým krajinám, ktoré vďaka tejto pomoci dokážu vyriešiť svoju situáciu.