Čaká nás po mesiaci zdražovania pokles cien palív?

Saudská Arábia a Rusko, dve krajiny, ktoré najviac bojovali za zníženie prebytku ropy v minulých rokoch, aktuálne začínajú diskutovať o ukončení aktuálnej zníženej produkcie ropy, ktoré zaviedol OPEC a Rusko začiatkom roka 2017.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zatiaľ však nepadol žiadny konkrétny výsledok, a preto je to aj naďalej v štádiu rokovaní, pričom výsledok pravdepodobne bude známy na zasadnutí OPEC-u v júni.

Na trhu sa, samozrejme, začali objavovať špekulácie, ako rýchlo a kedy sa vráti OPEC a Rusko naspäť k pôvodnej produkcii po tom, čo sa im poradilo eliminovať výrazný prebytok zásob ropy na globálnych trhoch.

Prednedávnom sa vystúpenie USA z Iránskej nukleárnej dohody dotklo ďalšieho veľkého producenta ropy – Iránu a ropa reagovala nárastom nad 70 USD za barel (pre WTI) a k 80 USD za barel pre ropu Brent.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zároveň však vysoká cena ropy, ktorá sa nachádza na 4-ročných maximách, môže viesť k menšiemu dopytu, čo predpovedali už niektorí ekonómovia a analytické domy. Vyššia cena ropy zároveň motivuje americké vrty k oživeniu, a preto produkcia ropy v USA dosahuje historické maximá.

Demokrati v USA z vysokej ceny ropy obviňujú prezidenta Trumpa a jeho politiku, hlavne čo sa týka Iránskej dohody a Blízkeho východu. Pred novembrovými primárkami sa demokrati snažia získať plusové body, a tak využívajú aj vyššiu cenu palív proti súčasnému prezidentovi.

V Rusku už dokonca niektorí veľkí producenti dlhodobo volajú po ukončení produkčných škrtov, ktoré trvajú už 17 mesiacov. Cena ropy je podľa šéfov Lukoil a Gazpromu dostatočná na navýšenie produkcie naspäť na pôvodné úrovne.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľkí hráči na derivátovom trhu už začínajú hedgovať možný pokles ropy pomocou futures kontraktov. Ropa navyše zostáva extrémne prekúpená, a preto by aj z hľadiska sentimentu mohla nastať korekcia.

Ropa na správy o možnom navýšení produkcie reagovala prepadom a klesá už štyri dni v rade, pričom WTI spadla naspäť pod 70 USD za barel. Silné podporné úrovne sú aktuálne na 67,50 USD, kde je 50-dňový priemer a následne 65,00 USD, kde sa nachádza 100-dňový priemer.

Peter Bukov

Peter Bukov

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval podnikové financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Na finančných trhoch pôsobí od roku 2008 a obchodovaniu sa venuje od roku 2011. Pôsobil v spoločnosti CAPITAL MARKETS ocp. ako dealer a člen investičného výboru. Od roku 2015 začal pôsobiť v spoločnosti TopForex ako hlavný analytik. Koncom roka 2018 sa začal venovať vlastnému vzdelávaciemu projektu s názvom Škola Tradingu, ktorý je zameraný na praktické vzdelávanie ohľadom obchodovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu