Výsledková sezóna v USA za Q4 sa blíži ku koncu - zatiaľ je pomerne pozitívna

Firmám v USA sa aj naďalej darí a 9 z 10 sektorov prekonalo odhady analytikov. To sú dobré správy pre akciové býky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

96% firiem v Americkom indexe SP500 už reportovalo kvartálne výsledky a to znamená, že výsledková sezóna za štvrtý kvartál 2018 je takmer na konci.

Napriek negatívnym očakávaniam to však bola prekvapujúco dobrá sezóna. Analytici nepredpokladali udržanie minuloročného tempa rastu ziskov v poslednom kvartáli, no väčšine firiem sa to podarilo.

Až 69% firiem prekonalo odhady ziskov a 61% spoločností prekonalo odhady tržieb. Uvádza to platforma Factset. Tieto čísla však nie sú ani zďaleka najlepšie aké sme kedy videli, keďže zisky sa nachádzajú tesne pod 5-ročným priemerom, no tržby tesne nad týmto priemerom. Nie je to však ani dôvod na prílišné obavy.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by však rast ziskov o 13.1% vydržal aj pre zvyšné 4% spoločností z indexu SP500, bude to už piaty kvartál v rade rastu ziskov spoločností o viac než 10%. To sú pre investovanie do akcií veľmi dobré správy.

Keď sa pozrieme na jednotlivé sektory, len jeden sektor nedokázal zaznamenať rast ziskov nad očakávaniami u viac než 50% firiem. A bol to realitný sektor. Informačné technológie boli znova najlepšie a až 85% spoločností prekonalo odhady ziskov, pričom priemysel, Consumer Discretionary (cyklický sektor) a Zdravotníctvo bolo tiež veľmi silné, keď až 80%, 79% a 77% firiem z jednotlivých sektorov prekonalo očakávania ziskov. 

Skryť Vypnúť reklamu
výsledky firiem Q4 2018 podľa sektorov
výsledky firiem Q4 2018 podľa sektorov (zdroj: FactSet)

Silná rezistencia pre akciový index SP500 je aktuálne okolo úrovne 2,817 USD, kde sa nachádza trojitý vrchol z jesene 2018. Ak by sa býkom podarilo pretlačiť akcie nad tento level, obchodovanie na burze by mohlo byť znova optimistické a rastový trend by bol s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdený, pričom by sme mohli vidieť útok na aktuálne historické maximá. Tie sú pri úrovni 2,940 USD.

Support pre spomínaný index ostáva na 2,762 USD a následne na 200 dňovom kĺzavom priemere, ktorý je pri 2,750 USD. Pokiaľ je index SP500 nad týmito levelmi, výhľad stále zostáva rastový.

Peter Bukov

Peter Bukov

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval podnikové financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Na finančných trhoch pôsobí od roku 2008 a obchodovaniu sa venuje od roku 2011. Pôsobil v spoločnosti CAPITAL MARKETS ocp. ako dealer a člen investičného výboru. Od roku 2015 začal pôsobiť v spoločnosti TopForex ako hlavný analytik. Koncom roka 2018 sa začal venovať vlastnému vzdelávaciemu projektu s názvom Škola Tradingu, ktorý je zameraný na praktické vzdelávanie ohľadom obchodovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu