Koľko brutality treba na mafiánov?!

Táto kniha vás brutalitou ovalí ako vyholená hlava bejzbalovou pálkou. Roztrieska vám ju, pukajú kosti, lámu sa, krv tečie prúdom. A ja sa pýtam hneď v titulku – koľko brutality treba na mafiánov? A koľko na knihu? Je naozaj nevyhnutné, aby sa kniha kúpala v krvi a sadizme? Detailné opisy natrhnutých vnútorností, rozdrvených sánok, rozbitých hláv, polámaných rúk, odseknutých prstov a bezcitného znásilňovania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Reč je o pokračovaní minuloročného bestselleru V tieni mafie, tentoraz s podtitulom Čas dravcov. Kto nečítal jednotku, nech ani nečíta ďalej. Kto čítal už aj dvojku, bude súhlasiť – je to brutálne a drsné! Hoci nemám v láske podobné krváky, knihu som dočítaval v piatok po polnoci. Hoci som vedel, že skoro ráno ma zobudia deti a mal by som sa teda vyspať, musel som ju jednoducho dočítať. Nie pre jej brutalitu, ktorá bola aj pre mňa občas príliš názorná. Ale musím uznať, že príbeh je to veľmi dobrý, zručne napísaný, strhujúci, takže ku konci každej kapitoly som si síce povedal – „ešte pár riadkov a teraz už fakt idem spať“ , no neodolal som až do záverečnej kapitoly, ktorá je veľkým finále so známym politikom:-).

Brutalita. Určite si mnohí položia otázku, či to bolo nevyhnutné. Či to autor neprepískol. A vôbec, akoby mu to robilo radosť... Isto sú aj takí, ktorí knihu radšej odložia, lebo to neznesú. Myslím si však, že v knihe násilie a brutalita nie sú samoúčelné. Cez opisy si možno uvedomíme, akí krutí sú naozaj mafiáni. Akí bezcitní, sadistickí a s nulovou empatiou. A že v skutočnosti to vyzerá úplne inak ako vo filme – niekto tam dostane poriadnu nakladačku a na druhý si vykračuje s dvomi modrinami a s natrhnutým obočím, ktoré má prelepené leukoplastom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Realita je celkom iná: kosti praskajú a lámu sa, tak isto sánka, lebka. A zlomený nos je štandard. Keď vás dokopú a odnesie si to ľadvina, môžete zomrieť na vnútorné krvácanie...prípadne vás doriadia tak, že zostanete do konca života invalid. Jednoducho, v skutočnosti brutálna bitka vyzerá inak ako na filmovom plátne a na to chcel Karika upozorniť. Praktiky mafie, politická korupcia, rozkrádanie, prostitúcia...to všetko sa nás týka, hoci si myslíme, že nie. Slovensko je malé, každý pozná každého a ani nevie, ako sa dostane do problémov, do víru udalostí...

Michal Harvan je na vrchole. Je primátorom. Je obľúbený, neohrozený a rešpektovaný. No odrazu v jeden deň príde o všetko. Auto s jeho matkou exploduje pred nákupným centrom a Mirku – sestru Denisy, ktorú jedinú kedy miloval – brutálne zavraždia. Za všetkým je psychopatický vrah Zubáč, ktorého na neho ktosi poslal...

SkryťVypnúť reklamu

„Košieľku rozrezal a odhrnul. Pri pohľade na pevné prsia mu z úst vytiekla slina, skĺzla po brade a dopadla na brucho. Páčilo sa mu najmä to, aké zvuky tá suka vydáva. Ako sa pokúša oslobodiť a ako z nej vyžaruje strach.... Prudko jej odlepil pásku z úst a skôr než stihla nabrať vzduch a vykríknuť, silno ju udrel päsťou. Udrel znova a ešte raz, dva zuby sa mu podarilo vyraziť. Jeden si zobral, mal ich už peknú zbierku, suveníry zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska, Rumunska. Bol predsa Zubáč a okrem toho vášnivý zberateľ.
Rozbité ústa zalepil, ignoroval, že sa dusila krvou.
Pristúpil k finále..."

SkryťVypnúť reklamu

Napokon Harvana zmastili jeho vlastní chlapi, ktorých podplatil a na svoju stranu pretiahol Dominik Vokoš. Padá na absolútne dno, zničený fyzicky i psychicky. Celým príbehom sa tak nesie odplata, pomsta a s tým aj zákulisie podsvetia, bezohľadná cesta za mocou, vybavovanie si účtov, prepojenie mafie na vrcholovú politiku, výpalníctvo, prostitúcia. Karika evidentne vie, o čom píše (isto mu pomohli aj roky na ružomberskom primátorskom úrade), nehrá sa s postavami, ale ukazuje to, pred čím si radšej zakrývame oči. Bez príkras, bez eufemizmov.

V Tieni mafie II – Čas dravcov je v tomto smere vynikajúci príbeh, sugestívny, pútavý, strhujúci, hoci na psychologizácii postáv nestojí. A to myslím ani nebol zámer.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte chuť, prečítajte si zopár strán z tejto knihy.

Milan Buno

Milan Buno

Bloger 
  • Počet článkov:  334
  •  | 
  • Páči sa:  77x

Robím to, čo milujem...po dlhých rokoch v médiách som sa vrhol na knihy a vo vydavateľstve Ikar mám všetky možnosti a príležitosti, ako si ich vychutnať naplno. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu