U Taliana (Andrea Ena)
Vychutnajte si lososové bruschetty, potom si dajte domáce ravioly s ricottou, špenátom a šalviou. A ako sladkú bodku pravé talianske tiramisu alebo cheesecake s kokosom a nutelou.
Recepty na všetky tieto lahôdky nájdete v novej knižke U Taliana, od Taliana, ktorý je však už 20 rokov aj Slovákom. Andrea Ena. Kniha vás prenesie do chutného a voňavého Talianska, aj na Sardíniu a Sicíliu, lebo krv týchto regiónov Andreovi koluje v žilách. Najskôr rozpráva svoj príbeh, pridáva rôzen tipy a triky do kuchyne, ale základom sú recepty. Je ich vyše 80, od omáčok, cez polievky, cestoviny, rizotá, hlavné jedlá až po dezerty. Urobme si ešte chúťky – nájdete tam recepty na Bolonské ragú, Lososovú krémovú polievku aj Tuniakové fusili. Ďalej skvelé šafranové rizoto s klobásou a so syrom, kuracie BBQ s kukuričnou polentou a králika na taliansky spôsob. A pokiaľ ide o dezerty, tak je tam ricottová torta, kakaové cantuccini s lieskovcami a panna cotta s lesnými plodmi.
Knihu spolu s ním napísala Zuzana Čižmáriková, ktorá má už na konte úspešné knihy s gastroenterológom Ladislavom Kuželom.
Nádherné fotografie urobil Matt Rybansky a grafickú úpravu akademický maliar a grafik Juraj Šramko.
„Ak raz ochutnáte taliansku kuchyňu, zamilujete si ju,“ hovorí Andrea Ena. Vypočujte si rozhovor v knižnom podcaste.

Divná Sally Diamond (Liz Nugent)
Nezabila som ho, tak to nebolo. V to ráno som mu priniesla čaj a on už ležal studený v posteli. Oči mal zatvorené, chvalabohu. Neznášam tie televízne drámy, v ktorých mŕtvoly zízajú na detektívov. Možno zostanú oči otvorené len vtedy, keď vás zavraždia.
Sally Diamond nedokáže pochopiť, prečo vraj spravila niečo nesprávne. Veď len plnila poslednú vôľu svojho otca a jeho mŕtve telo vyhodila spolu s odpadkami do kontajnera. Okamžite tým však vyvolá vlnu rozhorčenia a zaplní titulky novín a časopisov. Jej čin pritiahne pozornosť nielen dychtivých novinárov či policajných detektívov, ale aj zlovestného hlasu z minulosti, na ktorú si však Sally nedokáže spomenúť...
Divná Sally Diamond je originálny príbeh – postavami, prostredím, možno aj viete, čo bude nasledovať...ale mýlite sa. Keď sa verejnosť vrhne na Sally a podozrieva ju, že zavraždila svojho otca a snažila sa zbaviť dôkazov, zrazu to celé naberie iný smer a vy ešte viac pootvoríte oči a čítate ďalej.
Sally je úžasná postava. Zaujímavá, nezvyčajná, iná...naozaj divná a svojská. Má svoj vlastný pohľad na život a svet, čo pramení z jedného traumatického zážitku v detstve.

Dobré ráno, príšera (Catherine Gildiner)
Dobré ráno, príšera ponúka 5 príbehov z praxe známej psychoterapeutky, ktoré sa ukázali ako jedinečné...a hrdinské. Napríklad očarujúca vorkoholička Madeline, ktorej narcistická, zanedbávajúca matka ju každé ráno v detstve vítala slovami: „Dobré ráno, príšera.“ Niekde v hĺbke srdca sa považovala za príšeru, a príšery si predsa nezaslúžia šťastie. V jej hlave teda z toho vyplývalo, že ak sa jej darí, skôr či neskôr sa stane niečo zlé...
Laura, Peter, Danny, Alana a Madeline nás môžu naučiť, že hrdinami môžeme byť všetci. Ukazujú nám, ako preniknúť do vlastnej duše a osvetliť tie časti, čo ležia v tieni. Oni zistili, čo sa skrýva v tých temných kútoch, vytiahli to na svetlo a postavili sa tomu čelom. Tým, že hrdinsky vyrazili na neznámu cestu, hľadali zmenu a vytrvali aj tvárou v tvár prekážkam. Pripomínajú nám, že je možné, hoci nie vždy ľahké, prekonať svoj strach a vymaniť sa z obmedzení, ktoré sme si sami určili a ktoré mylne považujeme za bezpečie. A napokon nás títo hrdinovia inšpirujú tým, že dokazujú, že akékoľvek skúmanie seba samého si vyžaduje odvahu.
Táto kniha hovorí o ľuďoch, ktorých považuje Catherine z psychologickej stránky za hrdinov. Je pravda, že majú emocionálne jazvy z boja, ale skutočne to zvládli. Rozhodla sa zamerať na tých, ktorí uspeli, vyšli z problémového prostredia bez závislostí alebo ochromujúcej duševnej choroby. Vždy uprednostňovala inšpiráciu pred tragédiou.

Pohľadom k oblohe (Rebecca Yarros)
Nie je život občas príliš krátky na to, aby sme hrali stále len na istotu?
Nový príbeh bestsellerovej autorky Pohľadom k oblohe je druhý diel série Vzostupy a pády (prvý diel mal názov Všetkými zmyslami a bol o Ember, dcére vojaka...).
Dvadsaťročná Paisley „Lee“ Donovanová má choré srdce rovnako ako jej zosnulá staršia sestra a rodičia sa k nej preto správajú ako ku krehkej kvetinke. Lee má však zoznam vecí, ktoré chce pred smrťou stihnúť – a nič ju nezastaví, kým ich nesplní. Pri jednej z nich sa takmer utopí, no z oceána ju vytiahne Jagger Bateman a vdýchne jej do pľúc viac než len vzduch – zapáli jej dušu. Jagger je kadet najťažšej leteckej školy v krajine. Je šialene sexi, nebezpečný a dokonalý pre dievča, ktoré chce žiť naplno. Ibaže Lee je dcéra veliaceho generála a jej priateľ je Jaggerov najväčší súper. Lee sa musí rozhodnúť, ako veľmi chce riskovať pre chalana, pri ktorom sa jej srdce zakaždým poriadne rozbúcha. Letia cez nebezpečné územie – a stačí jeden nesprávny pohyb, aby sa zrútili a spálili...
Ako to poznáme u Rebeccy Yarros, je to ďalšia emocionálna horská dráha, ktorá vás vyžmýka a dostane do kolien. Lee a Jagger vás chytia od prvých strán, zamilujete sa do nich a rozhodne budete posmrkávať. Autorka vie úžasne vykresliť postavy a situácie, vtiahne vás do príbehu, jej štýl je jemný, čítavý a láskavý.

O slobode (Timothy Snyder)
Jeden z najväčších západných intelektuálov súčasnosti a jeho kniha O slobode. Timothy Snyder hovorí veľmi zasvätene a trefne o tom, čo znamená sloboda a čo je potrebné na jej zachovanie. Nie je to len neprítomnosť obmedzení, ktoré nás údajne zväzujú, zakazujú nám niečo a preto sme „neslobodní“. Skôr je to prítomnosť možností, príležitostí a podmienok, aby sme si mohli vyberať lepšiu budúcnosť. Ako píše:
V 21.storočí začali nové demokracie strednej a východnej Európy skĺzavať do politiky večnosti a niektoré z nich začali zlyhávať. Rusko bolo raným a dramatickým príkladom režimu, zdiskreditoval vlastnú tradíciu občianskej spoločnosti a obnovil zvyčajnú mocenskú „vertikálu“. Ruský režim v dvadsiatych rokoch 21.storočia prežíva len vďaka ťažbe a vývozu fosílnych palív a šou, ktorú zabezpečujú vojny v Sýrii a na Ukrajine. Jeho propaganda je karikatúrou všetkých hodnôt, ľuďom navráva, že si musia poradiť sami. Príslušníci ruskej elity z tejto reality unikajú každý podľa vlastných možností, aktíva a deti presúva do Európy...
Snyder tiež, píše, že príliš veľa z nás sa na slobodu pozerá ako na absenciu štátnej moci: myslíme si, že sme slobodní, ak si môžeme robiť a hovoriť, čo sa nám zachce. Skutočná sloboda však nie je ani tak sloboda od, ako skôr sloboda pre – sloboda rozvíjať sa, riskovať pre budúcnosť, ktorú si vyberieme. Sloboda je hodnota, ktorá umožňuje všetky ostatné hodnoty.

Premeny Bratislavy
Ako veľmi sa zmenila Bratislava? Kde zostala nedotknutá a z akých dôvodov sa tak stalo?
To ukazuje druhý diel knihy fotografov Antona Šmotláka a Ľubomíra Deáka ako aj spisovateľa Jána Laciku. Premeny Bratislavy 2.
Kniha ponúka porovnanie historických fotografií so súčasnými fotografiami tých istých lokalít a prináša zamyslenie nad vynútenými či nevynútenými zmenami daných miest.
Je to súbor 80 historických a 80 súčasných záberov, ktoré spolu s textami ponúkajú možnosť zastaviť sa a pouvažovať o bratislavskom genius loci. Jedinečná kniha nielen pre rodených Bratislavčanov, či pre tých, čo tu už roky žijú alebo pracujú. Je to zaujímavá inšpirácia aj pre „cezpoľných“, ktorí sa chystajú do Bratislavy a chcú spoznať jej zmenenú tvár, či ojedinelé zákutia. Kniha je rozdelená na 5 častí:
Pri rieke, kde nájdeme Devín, Sihoť, Rybné námestie, Viedenskú cestu, či Most Apollo.
Na vŕškoch, čiže Bratislavský hrad a Židovská ulica, Zámocká ulica, Kalvária, aj Na Slavíne.
V centre ponúka pohľad v toku dejín na Michalskú ulicu, Hviezdoslavovo námestie, Špitálsku ulicu, Námestie Nežnej revolúcie, či Obchodnú ulicu.
Okolo centra nás zavedie na Šancovú aj Štefánikovu ulicu, Námestie slobody, Miletičovu ulicu, Dulovo námestie alebo na Trnavské mýto.
Na predmestí sa pozrieme na ulice ako Karloveská, Segnerova ulica, Nobelova, či Ružinovská, ale aj na Staré grunty, Patrónku alebo Námestie Andreja Hlinku.

Kult rysa ostrovida (Juraj Koudela)
Nech znie názov tejto knihy akokoľvek bizarne a „uletene“, rozhodne si prečítajte o nej viac, pretože vás naláka samotný príbeh, námet aj spracovanie. Vezme vás totiž do sveta moci, cynického bohatstva a manipulatívnych konšpirácií. Pritom Kult rysa ostrovida je zároveň príbeh plný irónie, sarkazmu a čierneho humoru.
Boli aj takí, ktorí získali Rad rysa ostrovida, najcennejšie vyznamenanie pridelené tým, ktorí svoj život zasvätili boju za Organizáciu, venujú jej všetok svoj čas aj energiu, vzdali sa vlastných túžob. Zaujímalo by ma, či čašníčka už získala nejaké vyznamenanie...
Ambiciózny a samoľúby mladý muž sa prižení do prominentnej rodiny a s mladou krásnou ženou mu príde do života aj exkluzívny byt, celé hory kokaínu – obľúbenej drogy bohatých – a miesto vo svete dobre fungujúceho systému služieb a protislužieb, na ktorého čele stojí jeho Svokor. Ten potrebuje vyskúšať zaťa ako budúceho dediča svojho rozsiahleho podnikateľského a mocenského impéria.
Čitateľ sa ocitne vo svete plnom zvláštnych obrazov, predstáv a klamu. Napriek tomu je realita korporačných firiem zachytená mimoriadne verne a rovnako verne je vykreslený aj človek stúpajúci po kariérnom rebríčku.
Je to spisovateľský debut Juraja Koudelu, ktorý ilustroval Tomáš Klepoch.

Foto: Ikar, Motýľ, Noxi, Lindeni, Premedia, Dajama, Tatran